Urodziny Władysława Żmudy

10 lutego 2024, 08:30 | Autor:

Sobota jest wyjątkowym dniem dla byłego trenera Widzewa Łódź. Dziś urodziny obchodzi bowiem Władysław Żmuda. Z tej okazji życzymy dużo zdrowia oraz spełnienia wszystkim marzeń!

Żmuda urodził się 10 lutego 1939 roku w Rudzie Śląskiej. W tamtejszej Slavii stawiał pierwsze piłkarskie kroki, ale na głęboką wodę wypłynął w Śląsku Wrocław, w którym spędził aż dziewięć lat. W ostatnim sezonie swojej gry w tym klubie postanowił pójść drogą szkoleniową, zostając asystentem pierwszego trenera. Następnie samodzielnie, przez sześć lat, prowadził drużynę Śląska. Z sukcesami, bo tak określić należy zajęcie pierwszego miejsca w ówczesnej I lidze i grę w europejskich pucharach, czy sięgnięcie po Puchar Polski.

Do Łodzi przeniósł się w 1981, obejmując stery nad świeżo upieczonym mistrzem. Już w pierwszym sezonie obronił z Widzewem tytuł, lecz niedosyt pozostawiła postawa czerwono-biało-czerwonych na arenie europejskiej (porażka w dwumeczu z Anderlechtem Bruksela). Niepowodzenie to Żmuda i jego piłkarze odbili sobie z nawiązką w sezonie 1982/1983. Widzewiacy wyeliminowali z Pucharu Mistrzów maltański Hibernians i silny wówczas Rapid Wiedeń. Prawdziwą sławę drużyna zdobyła jednak pokonując Liverpool FC, przechodząc do klubowej historii. W półfinale nie sprostali naszpikowanemu gwiazdami Juventusowi Turyn.

Łodzianom nie udało się jednak ponownie zdobyć mistrzowskiego tytułu, dlatego w połowie sezonie 1984/1985 Żmuda został zastąpiony przez innego wybitnego trenera, Bronisława Waligórę. Sam kontynuował pracę w innych miejscach. Wrócił na Górny Śląsk, prowadząc najpierw Ruch Chorzów (bez sukcesów) i GKS Katowice (dwa wicemistrzostwa kraju). Rok spędził w Tunezji, by ponownie pojawić się w Widzewie. Pracował w nim w latach 1991-1993. Później przez chwilę pełnił rolę asystenta w reprezentacji Polski, a karierę szkoleniową kończył w Polonii Bytom.

Władysław Żmuda kończy dziś 85 lat. Wszystkiego najlepszego!

Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
slawo
2 miesięcy temu

Pamiętam. Wszystkiego najlepszego Panie trenerze.

Grzesiek
2 miesięcy temu

Ta „przez chwilę pełniona rola asystenta w reprezentacji Polski” wyglądała trochę dziwnie. Otóż Pan Władysław pełnił funkcję asystenta trenera Ćmikiewicza, który z kolei jako… asystent (a jakże!) trenera Strejlaua kończył przegrane przez niego eliminacje do amerykańskiego mundialu w 1994 roku. A osiągnięcia trenerskie Ćmikiewicza… nie dorównywały sukcesom naszej klubowej legendy! Szkoda, że Panu Władysławowi nigdy niedane było poprowadzić drużyny narodowej samodzielnie, choć miał on ku temu podstawy…
Sto lat, Panie Władysławie!
Pozdrawiam!

2 miesięcy temu

Sto lat w Widzewskim zdrowiu

Greg
2 miesięcy temu

Wszystkiego dobrego i zdrowia Trenerze..

ZAWSZE TYLKO WIDZEW
2 miesięcy temu

Sto lat w zdrowiu, panie Władysławie. Dla tych, co jeszcze nie widzieli, film o panu trenerze Żmudzie : https://m.youtube.com/watch?v=5qJ62SNvjrs&pp=ygUWd2lkemV3IHdsYWR5c2xhdyB6bXVkYQ%3D%3D

Raul
2 miesięcy temu

Trenerze zdrówka, dzięki za wszystko co trener zrobił dla Widzewa

Jarek
2 miesięcy temu

To był najlepszy czas mojego życia.

Widzew-Rapid byłem tam
2 miesięcy temu

Dużo, dużo zdrowia… Jak ktoś napisał, Pana czas, to nasza młodość i niezapomniane chwile. Dziekuje

8
0
Would love your thoughts, please comment.x