W końcu udanie zacząć wiosnę!

27 stycznia 2023, 17:06 | Autor:

Świetną postawą w rundzie jesiennej drużyna Widzewa Łódź rozbudziła apetyty kibiców. Trzeba jednak pamiętać, że w ostatnich latach inauguracje wiosny nie należały do najbardziej udanych. Czy czerwono-biało-czerwonym uda się przerwać kiepską serię?

Świeżo w pamięci fanów pozostaje z pewnością inauguracja drugiej części poprzedniego sezonu. Wówczas łodzianie również podejmowali silnego rywala z Pomorza, choć akurat jego wschodniej części. O ile porażkę z walczącą o awans Arką Gdynia można było brać pod uwagę, to jej rozmiary przekroczyły wyobrażenia nawet największych pesymistów. Obrona RTS zaprezentowała się wtedy fatalnie, pozwalając żółto-niebieskim na strzelenie aż pięciu goli! Mecz zakończył się wynikiem 2:5, co spowodowało spore obawy kibiców odnośnie dalszej części rozgrywek. Na szczęście zespół zareagował poprawnie, wygrywając tydzień później w Olsztynie.

Niezbyt udanie widzewiacy rozpoczęli także wiosenne zmagania w sezonie 2020/2021. Co prawda nie obiecywano sobie wiele po tym, jak zawodnicy Enkeleida Dobiego zimowali w środku tabeli, ale po cichu liczono na lepszą postawę i finisz w strefie barażowej. Pierwsze spotkanie z Radomiakiem Radom przyniosło jednak mieszane uczucia. Zaczęło się od czerwonej kartki Mateusza Możdżenia, a kilka chwil później wynik otworzył Karol Angielski. Małym pocieszeniem był dla fanów przebieg drugiej połowy. Widzew zmobilizował się i grając w dziesiątkę doprowadził do remisu dzięki trafieniu Patryka Muchy.

Zwycięsko nie udało się także zainaugurować rundy wiosennej rok wcześniej. Będący wówczas liderem II ligi łodzianie podejmowali Olimpię Elbląg i nikt nie wyobrażał sobie braku trzech punktów. Mecz jednak nie do końca toczył się pod dyktando gospodarzy. Co prawda piłkarze Marcina Kaczmarka długo prowadzili po golu Adama Radwańskiego, ale stracona w 78. minucie bramka wprowadziła dużą nerwowość. Gdy jednak cztery minuty później Marcin Robak trafił na 2:1, wszystkim na stadionie spadł kamień z serca. Niestety chwilowo, ponieważ rywale znów zaskoczyli defensywę RTS i skończyło się bardzo rozczarowującym remisem.

Jak widać, wszystkie trzy ostatnie mecze, którymi Widzew zaczynał piłkarska wiosnę, nie zakończyły się zwycięstwami. Innym wspólnym mianownikiem jest fakt, że we wszystkich tych przypadkach łodzianie występowali w roli gospodarza. Tak, jak będzie to miało miejsce w sobotę przeciwko Pogoni Szczecin. Ostatnia wygrana na początku rundy rewanżowej to sezon 2018/2019, gdy czerwono-biało-czerwoni nie bez trudu pokonali 2:1 Gryf Wejherowo. Zrobili to jednak… na wyjeździe. Na swoim obecnym stadionie po trzy punkty w pierwszym wiosennym starciu sięgnęli tylko raz – w 2018 wygrali 2:0 z Victorią Sulejówek. Czas przerwać niechlubną serię!

Inauguracje rundy wiosennej Widzewa w ostatniej dekadzie:

25.02.2022, Widzew Łódź – Arka Gdynia 2:5 (Gołębiowski, Nunes – Deja, Adamczyk, Czubak, Kobacki, Aleman)
26.02.2021, Widzew Łódź – Radomiak Radom 1:1 (Mucha – Angielski)
01.03.2020, Widzew Łódź – Olimpia Elbląg 2:2 (Radwański, Robak – Wenger, Kiełtyka)
03.03.2019, Gryf Wejherowo – Widzew Łódź 1:2 (Wicki – Radwański, Mąka)
10.03.2018, Widzew Łódź – Victoria Sulejówek 2:0 (Demjan, Zuziak)
12.03.2017, Świt Nowy Dwór Mazowiecki – Widzew Łódź 1:2 (Szczepański – Mąka x2)
19.03.2016, Widzew Łódź – Zawisza Pajęczno 2:0 (Tlaga, Budka)
14.03.2015, GKS Tychy – Widzew Łódź 1:0 (Kowalczyk)*
14.02.2014, Podbeskidzie Bielsko-Biała – Widzew Łódź 1:0 (Kołodziej)
23.02.2013, Śląsk Wrocław – Widzew Łódź 2:1 (Wasiluk, Sobota – Pawłowski)

Bilans: 4 zwycięstwa, 2 remisy, 4 porażki. Bramki: 14:14