Widzew Łódź – AZS II Poznań 66:52 (28:30)

5 marca 2024, 21:11 | Autor:

W znakomitych nastrojach wyszli dziś z Hali Parkowej kibice, którzy udali się na mecz koszykarek Widzewa Łódź. Podopieczne Anny Chodery do przerwy rozgrywały wyrównane zawody z AZS II Poznań i nieznacznie przegrywały. Kluczowa okazała się trzecia kwarta, w której łodzianki zbudowały sobie przewagę i nie oddały już prowadzenia, wygrywając 66:52. To zwycięstwo znacznie przybliża Widzew do gry w play-offach i daje szanse na lepsze rozstawienie w finalnej fazie sezonu.

Mecz z piątą drużyną ligi rozpoczął się dla widzewianek optymistycznie. Wynik dobrym wejściem otworzyła Natalia Gzinka, po chwili zaś swoje dwa punkty dorzuciła Oliwia Janicka. Szybko okazało się jednak, że mecz będzie wyrównany – punkty momentalnie inkasowały bowiem Wiktoria Haegenbarth oraz Martyna Główczak, przez co stan meczu się wyrównał. Później to przyjezdne wyszły na prowadzenie, kilkukrotnie wykorzystując błędy, ale też nieskuteczność gospodyń. Po sześciu minutach na tablicy widniał niekorzystny wynik 5:10. Z czasem udało się odrobić część strat za sprawą Gzinki i Kudelskiej, a na dwie minuty przed syreną sprytnie swój atak sfinalizowała Maja Zajączkowska. W końcówce łodziankom w kilku akcjach zabrakło szczęścia i po pierwszej kwarcie to AZS prowadził 14:12.

Po rozpoczęciu drugiej części spotkania rezultat wyrównała Janicka, a późniejszy celny osobisty w wykonaniu Jagody Bandoch pozwolił wyjść na prowadzenie 15:14. W kolejnych fragmentach RTS zaczął się lepiej bronić, a pod koszem pewnie poczuła się Gzinka, która wykończyła dwa natarcia, a to z kolei pozwoliło podnieść prowadzenie na 19:14. Ekipa z Łodzi utrzymywała kilkupunktową przewagę, w dodatku rzutem za trzy do sześciu punktów podwyższyła ją Maria Grudzień. Niestety równie efektownym rzutem odpowiedziała Główczak i wynik wciąż był na styku. W samej końcówce drugiej kwarty obie ekipy szły łeb w łeb. Ostatecznie, po rzucie w ostatnich sekundach przed syreną, gospodynie schodziły do szatni przy niekorzystnym wyniku 28:30.

Niestety po zmianie stron jako pierwsze punktować zaczęły poznanianki. W mgnieniu oka zainkasowały one cztery punkty po dobrych rzutach Brzustowskiej i Haegenbarth. Podopieczne trener Chodery zdołały odpowiedzieć dopiero po blisko trzech minutach – wtedy z punktów cieszyła się Gzinka. Na szczęście w jej ślady poszła także Kudelska, która pokusiła się o rzut zza linii, dzięki czemu RTS przegrywał już jedynie 33:34. W połowie tej części zawodów udało się wyrównać stan meczu. Znów zapunktowała Gzinka, a tuż po niej błąd rywalki wykorzystała Kudelska i Widzew wygrywał już 38:34. Na trzy minuty przed końcem liderka zespołu dała efektowny popis i  w krótkim odstępie czasowym dwukrotnie inkasowała „trójkę”. Widzewianki zaliczyły świetną drugą część kwarty i przed ostatnią częścią konfrontacji prowadziły w Hali Parkowej 51:37.

Ostatnie 10 minut przyniosło tym razem dobry początek miejscowym. Punkt z rzutu osobistego zdobyła Bandoch, a po niej rzutem za trzy na 55:37 wynik podwyższyła Aleksandra Rok. Czasu do końca pojedynku pozostawało coraz mniej. Czerwono-biało-czerwone kontrolowały przebieg zawodów, a zawodniczki w niebieskich trykotach nie były w stanie seryjnie punktować. Na dobrą sprawę nie punktowały w ogóle, dlatego trener Grzegorz Zieliński zareagował wzięciem czasu. Po wznowieniu gry poznanianki zdobyły kilka punktów, jednak nie było mowy o utracie prowadzenia. Sama czwarta zakończyła się remisem, ale ostatecznie AZS nie odwrócił już losów tego pojedynku.

Koszykarki Widzewa wygrały przed własną publicznością z AZS II Poznań i są już niemal pewne gry w fazie play-off. Przed zespołem dwa ostatnie mecze fazy zasadniczej, które zadecydują o rozstawieniu w finalnym etapie sezonu. Pierwszy z nich już w sobotę – do Hali Parkowej przyjedzie Isands Wichoś Jelenia Góra.

Widzew Łódź – AZS II Poznań 66:52 (12:14, 16:16, 23:7, 15:15)

Kudelska 24, Janicka 13, Gzinka 12, Zajączkowska 7, Grudzień 3, Rok 3, Szeklicka 2, Bandoch 2, Gortat 0, Sierakowska 0, Józefowicz 0, Bołbot 0

Trener: Anna Chodera