Widzew Łódź – GKS Katowice 1:1 (1:1)

19 października 2019, 19:10 | Autor:

Niedosyt przy Piłsudskiego, ponieważ w hicie 14. kolejki II ligi Widzew tylko podzielił się punktami z GKS Katowice. Choć łodzianie prowadzenie uzyskali już w 7. minucie, nie zdołali go utrzymać. Trzeba jedna przyznać, że przeciwnik zawiesił poprzeczkę bardzo wysoko!

Jedni i drudzy przystąpili do meczu będąc na fali wznoszącej. Łodzianie wygrali ostatnie cztery ligowe potyczki, a goście pięć, w trzech ostatnich nie tracąc gola! Wiadomo więc, że czyjaś passa zostanie dziś przerwana. Marcin Kaczmarek w trzecim kolejnym starciu postawił na tę samą jedenastkę. W „Gieksie” w porównaniu do poprzedniego pojedynku z Elaną Toruń nastąpiły dwie zmiany – Bartosz Mrozek zastąpił Szymona Frankowskiego, a Michał Gałecki Jakuba Habustę.

Widzewiacy zaczęli spotkanie bardzo wysoko ustawieni, chcąc od razu narzucić swoje warunki. Trzeba przyznać, że rywale nie potrafili właściwie zareagować na taki obrót spraw. Agresywny pressing przełożył się na okazję do objęcia prowadzenia i od razu została ona wykorzystana, i to przez Bartłomieja Poczobuta! Pomocnik dopadł do zagranej w jego kierunku piłki tuż przed polem karnym i strzelił bez zastanowienia. Wolej nie był może zbyt silny, ale trafił tuż przy słupku bramki strzeżonej przez Bartosza Mrozka i było 1:0. Gol padł w 7. minucie, a więc w tej samej, gdy zespół otwierał wynik w starciu z Pogonią Siedlce.

Gospodarze nie zamierzali skupiać się wyłącznie na bronieniu rezultatu, tylko szukali szansy na podwyższenie. Dobrymi odbiorami popisywał się Konrad Gutowski, a po jednym z nich pomocnik zdecydował się na uderzenie z dystansu, niestety chybione. W 20. minucie było bardzo blisko drugiego trafienia. Daniel Tanżyna świetnie wyszedł w górę do dośrodkowania Łukasza Kosakiewicza z rzutu rożnego i silnie uderzył na bramkę. Lecąca pod poprzeczkę piłka minęła Mrozka, ale w ostatniej chwili wybił ją Michał Gałecki!

Od mniej więcej 25. minuty gra zaczęła się wyrównywać, katowiczanie zaczęli częściej operować piłką na połowie gospodarzy. Na strzał z dalszej odległości zdecydował się Arkadiusz Woźniak, ale choć trafił, nie pokonał Wojciecha Pawłowskiego. Trzy minuty później było już jednak 1:1. W pozornie niegroźnej sytuacji Sebastian Zieleniecki za krótko podał głową do swojego golkipera, z prezentu skorzystał Dawid Rogalski, który przelobował zdezorientowanego Pawłowskiego! Wyrównanie dodało gościom jeszcze większej odwagi i w 34. minucie to oni mogli wyjść na prowadzenie. Po ładnej akcji czystą pozycję strzelecką wypracował sobie Grzegorz Rogala, ale na szczęście uderzył zbyt lekko.

Tuż przed końcem pierwszej połowy podopieczni Rafała Góraka raz jeszcze wywołali u kibiców stan przedzawałowy. Całkowicie wolną prawą stroną ruszył Kacper Michalski, wpadł z piłką w pole karne, lecz naciskany przez Gutowskiego strzelił wprost w pilnującego krótkiego słupka Pawłowskiego. Chwilę później arbiter zaprosił drużyny na przerwę.

W drugą część spotkania, dla odmiany, lepiej weszli goście z Górnego Śląska. Utrzymywali się przy piłce, atakiem pozycyjnym próbując tworzyć bramkowe sytuacje. W 52. minucie domagali się podyktowania rzutu karnego, ale skończyło się na wolnym tuż przy narożniku „szesnastki”. Z ulgą można było odetchnąć także po strzale Szymona Kiebziaka, który posłał futbolówkę na wysokości trzeciego piętra. Niepokojące było jednak to, że Widzew nie potrafił wyjść z hokejowego zamka, założonego przez przeciwnika.

Swojej okazji piłkarze Kaczmarka doczekali w 57. minucie, gdy w polu karnym nalazł się Kosakiewicz. Obrońca technicznym strzałem próbował zaskoczyć Mrozka, ale nie nadal piłce odpowiedniej rotacji lewą nogą i spudłował. W odpowiedzi uderzył Michalski, ale i jemu zabrakło celności. Kilka chwil później ponownie w roli głównej wystąpił Kosakiewicz, strzelał z dalszej odległości niż poprzednio, prawą nogą, ale i tym razem nie trafił w światło bramki. Kolejne fragmenty meczu wyglądały podobnie – więcej z gry miał GKS. Gospodarzom z rzadka udawało się dłużej utrzymać przy piłce na połowie rywala, częściej drżeliśmy, gdy piłkarze Góraka zbliżali się do bramki Pawłowskiego. Nieocenione w tych momentach były interwencje rozgrywającego świetne zawody Daniela Tanżyny.

Dopiero na kwadrans przed końcowym gwizdkiem czerwono-biało-czerwoni zdołali postraszyć gości. Najpierw zagranie rezerwowego Michaela Ameyaw, zmierzające do bramki, odbił na rzut rożny Mrozek, a po dośrodkowaniu z narożnika boiska główkował bezproduktywny w ten sobotni wieczór Marcin Robak. W 88. minucie łodzianie mieli znakomitą szansę na ponowne prowadzenie. Dobrą wrzutką popisał się wprowadzony na boisko Christopher Mandiangu, ale osamotniony na 5. metrze solenizant Przemysław Kita spudłował w 100% sytuacji!

Gdy wydawało się, że w końcowych fragmentach RTS zepchnie rywala do narożnika, z groźną kontrą ruszyli gieksiarze. Dobrze ich zamysł odczytał jednak Wojciech Pawłowski, skutecznie interweniując poza polem karnym. Ostatnim akcentem był rzut wolny, ale po dośrodkowaniu Mandiangu strąconą przez Robaka piłkę spokojnie złapał Bartosz Mrozek. W szlagierze 14. kolejki podział punktów.

7′ Poczobut – 28′ Rogalski

Pawłowski – Kosakiewicz, Tanżyna, Zieleniecki, Kordas (65′ Pięczek) – Mąka (75′ Mandiangu), Możdżeń (69′ Radwański), Poczobut, Gutowski (80′ Ameyaw) – Kita – Robak

Rezerwowi: Wolański – Turzyniecki, Rudol, Gąsior, Wolsztyński