AZS Politechnika Korona Kraków – Widzew Łódź 80:71 (46:35)

20 marca 2024, 20:15 | Autor:

Koszykarki Widzewa Łódź zakończyły zmagania w rundzie zasadniczej I ligi kobiet. Mimo walecznej postawy, w ostatnim meczu tego etapu czerwono-biało-czerwone przegrały na wyjeździe z AZS Politechniką Koroną Kraków 71:80, zajmując ostatecznie 8. miejsce w rozgrywkach. To oznacza, że w fazie play-off łodzianki ponownie zmierzą się z AZS.

Choć jako pierwsza do kosza z rzutu osobistego trafiła Oliwia Janicka, na początku meczu warunki dyktowała ekipa z Krakowa. Szybko za trzy trafiła Weronika Mazur, a po niej swoje ataki wykańczały Paulina Majda i Weronika Woźniak. Po trzech minutach AZS wygrywał już 7:1 i stale powiększał swoją przewagę. Widzewianki miały natomiast kłopot ze skutecznością, ponieważ z gry do kosza trafiła jedynie Anna Kudelska. W połowie kwarty gospodynie prowadziły już 16:4, ale na szczęście w końcu łodzianki się przebudziły. Z trafień cieszyły się Maja Zajączkowska, Joanna Szeklicka, a trójkę zainkasowała Maria Grudzień. Podopieczne Artura Włodarczyka utrzymywały jednak dotychczasową przewagę i po pierwszej kwarcie prowadziły 23:11.

Niestety, druga części spotkania znów zaczęła się znakomicie dla koszykarek Politechniki, które w zaledwie 40 sekund trzykrotnie trafiały do kosza. Początkowo czerwono-biało-czerwone nie były w stanie odpowiedzieć i po 2 minutach na tablicy widniał już niepokojący rezultat 30-12. Impuls do pobudki dała Janicka, która popisała się efektownym rzutem za trzy. Po chwili swoje punkty dorzuciła też Kudelska i strata nieco się zmniejszyła. W drugiej części kwarty mecz się nieco wyrównał. Krakowianki musiały w tym fragmencie uważać na wyjątkowo udane rzuty za trzy w wykonaniu łodzianek. Takie trafienia notowały Grudzień i Kudelska, która zanotowała aż trzy trójki! Mimo udanej końcówki, do przerwy oglądaliśmy niekorzystny rezultat 46:35.

Po zmianie stron początkowo byliśmy świadkami nieco niższej częstotliwości jeśli chodzi o rzuty na kosz. Po stronie Widzewa znać dały o sobie Grudzień i Bandoch, natomiast w ekipie z Krakowa celny rzut zza linii odnotowała Marta Wdowiuk. W środkowej fazie tej części meczu częściej nacierał Widzew i choć było trochę nieskuteczności, kolejne oczka do dorobku dopisywały Natalia Gzinka i Kinga Sierakowska. Strata do przeciwnika wynosiła już tylko 8 punktów, a to dawało realną szansę na odwrócenie losów potyczki. Podopieczne trener Chodery utrzymały tę dobrą tendencję i w pewnym momencie traciły już jedynie 5 punktów. Pod koniec za trzy trafiła jednak Sylwia Wojtylas i przed ostatnią kwartą AZS prowadził 58:50.

Ostatnie 10 minut sezonu zasadniczego rozpoczęło się dobrze do przyjezdnych, bowiem po szybkiej kontrze dwa punkty zdobyła Gzinka. Później niestety do głosu doszły rywalki – cztery punkty zdobyła Beata Koroszec, a to dało jej koleżankom sygnał do ataku. Krakowianki ponownie utrzymywały ponad dziesięciopunktową przewagę i z każdą sekundą szanse na odwrócenie losów tego pojedynku malały. Widzewianki podjęły jednak walkę. Pod koszem brylowała w dużej mierze Kudelska i na tablicy wyników oglądaliśmy rezultat 70:63.Mimo walki w końcówce Widzewowi nie udało się już odwrócić losów spotkania.

Ostatecznie Widzew przegrał na wyjeździe z AZS Politechniką Koroną Kraków 71:80 i zakończył rundę zasadniczą na 7. pozycji. To oznacza, że w fazie play-off rywalem będzie ekipa z drugiego miejsca, czyli Wisła Kraków. Rywalizacja będzie odbywać się w formacie do dwóch zwycięstw. Pierwsze starcie odbędzie się w weekend 23-24 marca w Krakowie, natomiast rewanż w piątek, 29 marca w łódzkiej hali. Ewentualny trzeci pojedynek zaplanowano na 3 kwietnia. O szczegółach nadchodzących meczów będziemy jeszcze informować.

AKTUALIZAJCA

Po ostatecznym zliczeniu rankingu na oficjalnej stronie rozgrywek, Widzew spadł na ósme miejsce. O fakcie tym przesądził ujemny bilans pojedynków z RMKS Rybnik. W fazie play-off rywalem będzie zatem AZS Politechnika Korona Kraków.

AZS Politechnika Korona Kraków – Widzew Łódź 80:71 (23:11, 23:24, 12:15, 22:21)