Będą zmiany w przepisie o młodzieżowcu?

17 czerwca 2022, 09:00 | Autor:

Od kilku lat w polskim futbolu obowiązuje przepis o konieczności gry określoną liczbą zawodników posiadającym status młodzieżowca. Tak samo było w ostatnim sezonie w I lidze, tak samo też będzie w najbliższych rozgrywkach w Ekstraklasie. Wygląda jednak na to, że już niedługo regulamin może zostać znacząco zmieniony.

Do tej pory, w każdej minucie każdego meczu, na boisku musiał przebywać co najmniej jeden piłkarz ze statusem młodzieżowca – w innym przypadku, drużynie groził walkower. W kolejnej batalii, w Ekstraklasie, młodzieżowcami będą gracze urodzeni w roku 2001 albo później. Na ten moment, w kadrze pierwszego zespołu Widzewa Łódź, możemy się dopatrzeć trzech kandydatów do częstego stawiania się na murawie: Radosława Gołębiowskiego, Bartosza Guzdka (choć może on odejść z klubu) i Ernesta Terpiłowskiego. Kacper Karasek trafi na wypożyczenie do Termaliki Nieciecza, a pozostali raczej nie mają szans na regularną grę.

W najbliższym czasie, w przepisie może dojść jednak do istotnej zmiany. Jak informuje portal Meczyki.pl, rozważane jest zniesienie konieczności gry młodzieżowcem w każdym spotkaniu, a zamiast tego wyznaczenie limitu minut, gdy taki zawodnik będzie musiał przebywać na boisku. Prawdopodobnie ma to być 3000 minut na sezon – dorobek każdego piłkarza ma być liczony osobno. Mogą się więc zdarzyć sytuacje, gdy w jednym meczu żaden młodzieżowiec nie zagra, w kolejnym zaś wystąpi dwóch. Aby jednak uniknąć sytuacji, że kluby w ostatnich kolejkach wystawią do gry wyłącznie młodzież, zostaną też nałożone odpowiednie limity. Każdy będzie musiał zagrać daną liczbę spotkań, by jego minuty się liczyły (tak, jak w Pro Junior System).

A co, gdy limit nie będzie wypełniony? Tym razem karą dla takiego klubu nie będzie walkower, a sankcja finansowa – wysoka, bo ponoć sięgająca miliona złotych. Na razie nowy przepis nie został oficjalnie wcielony w życie – na jego temat muszą wypowiedzieć się ekipy Ekstraklasy. Ostateczne decyzje mają zapaść jednak w ciągu kilku dni – gdyż start sezonu jest coraz bliżej.

Subskrybuj
Powiadom o
19 komentarzy
Starsze
Nowsze Najwięcej ocen
Inline Feedbacks
View all comments
19
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x