Dwa oblicza letniego Widzewa

27 lipca 2014, 09:27 | Autor:

Widzew_Rubin

Piłkarze Widzewa powoli kończą już okres przygotowawczy do nowego sezonu. Co prawda, od premierowego spotkania w Katowicach dzieli ich jeszcze kilka dni (łodzianie spędzą je na własnym obiekcie), ale główny etap przygotowań można uznać za zamknięty. W trakcie letnich gier zespół prezentował dwa oblicza.

Początek był bardzo trudny, 23 czerwca, na pierwszym treningu, pojawili się: nowy trener oraz sporo testowanych zawodników; tych z umowami było niewielu. W ciągu pierwszego tygodnia przez Piłsudskiego przewinęła się ogromna ilość anonimowych graczy, spośród których Włodzimierz Tylak miał wyłowić tych najzdolniejszych.

Nie inaczej było w drugim tygodniu, z tą różnicą, że dodatkowo drużynę czekały aż dwa mecze towarzyskie. W obu Widzew nie powalił na kolana, najpierw 1:2 przegrywając z młodzieżowcami Rubinu Kazan, a później 0:2 z Jagiellonią Białystok. Gola w tym pierwszym spotkaniu strzelił Adrian Pietrowski, ale wyprzedzając fakty – nie podpisał on umowy z klubem.

W trzecim tygodniu przygotowań nastąpiła kumulacja testowanej chmary piłkarzy. Idiotycznym pomysłem było wystawienie całej chmary sprawdzanych graczy w drugiej połowie sparingu z Wisłą. Płocczanie zaaplikowali ludziom przebranym w koszulki Widzewa cztery gole w 45 minut. Wcześniej tzw. pierwszy garnitur uległ do przerwy 0:1.
Plamę łodzianie chcieli zmazać trzy dni później, ale znów zawiedli. Z Piłsudskiego jednobramkową wygraną wywieźli gracze Pogoni Siedlce.

W czwarty tydzień okresu przygotowawczego zespół wszedł z założeniem mniejszego natężenia testów innych zawodników oraz zgrywania obecnej kadry. Zwieńczeniem go był sparing rozegrany w Ząbkach, który w końcu przyniósł przełamanie złej serii i po czterech porażkach Widzew w końcu wygrał. W meczu rozgrywanym w systemie 4 x 30 minut goście wygrali z Dolcanem 4:2.

Ostatni tydzień nominalnego okresu przygotowawczego połączony został z mini zgrupowaniem w Świdniku, gdzie piłkarze mieli zagrać sparing z Avią. W trakcie zajęć trenerowi Tylakowi udało się skonsolidować i zintegrować ze sobą drużynę, a ta przy okazji wygrała jeszcze dwie gry kontrolne: najpierw 2:1 III-ligową Stal Kraśnik, a na zakończenie obozu 3:0 wspomnianą Avię.

Patrząc na wyniki meczów sparingowych widać, że okres ten był dla widzewiaków podzielony na dwie części. W pierwszej, gdzie o sile zespołu często decydowały umiejętności graczy testowanych, łodzianie dostawali w łeb od każdego, a wynik meczu z płocczanami był wręcz katastrofalny. Druga część, to poprawa komunikacji i zrozumienia na boisku przez nowych kolegów, mniejsza liczba testowanych, co przełożyło się na trzy wygrane sparingi z rzędu. Miejmy nadzieję, że tendencja wzrostowa – jeśli chodzi o formę piłkarzy – utrzyma się jak najdłużej.

Wyniki letnich sparingów:

2 lipca (Łódź), Widzew – Rubin Kazan (U-23) 1:2 gol: Adrian Pietrowski
5 lipca (Gutów), Jagiellonia Białystok – Widzew 2:0
9 lipca (Łódź), Widzew – Wisła Płock 0:5
12 lipca (Łódź), Widzew – Pogoń Siedlce 0:1
19 lipca (Ząbki), Dolcan – Widzew 2:4 gole: Konrad Wrzesiński, Mateusz Broź (k), Damian Warchoł i Michał Przybyła
23 lipca (Kraśnik), Stal – Widzew 1:2 gole: Michał Przybyła i Michał Grunt
26 lipca (Świdnik) Avia – Widzew 0:3 gole: Piotr Mroziński, Damian Warchoł i Wolodymir Pidvirnyi