Fan cluby dumą Widzewa: Skierniewice

3 maja 2020, 16:49 | Autor:

„Pół Polski nas nienawidzi – drugie pół to my” – to hasło, które od wielu lat towarzyszy kibicom Widzewa rozsianym po całym kraju. W związku z tym, postanowiliśmy odświeżyć nasz dawny cykl i opisać działalność poszczególnych widzewskich fan clubów. Na początek – Skierniewice!

Skierniewice to miasto, w którym ruch kibicowski nierozerwalnie jest związany z Widzewem od ponad czterdziestu lat. Pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku pierwsze grupy kibiców w zorganizowanej formie wyjeżdżały na mecze łódzkiego klubu, grającego w europejskich pucharach. Właśnie wtedy zaczął zawiązywać się fan club.

Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych nastąpiło apogeum – mecze przy al. Piłsudskiego oglądała rekordowa liczba 200 osób ze Skierniewic, w tym 150 szalikowców. Najliczniejsze w tamtych czasach wyjazdy odbyły się w 1996 roku – do Warszawy, Wrocławia i Poznania – po kilkudziesięciu skierniewickich tifosi (prawie zawsze pociągiem). W ostatnich latach, skierniewiczanie rekordowo pojawili się na wyjeździe w Łowiczu – ponad 160 osób.

Jak twierdzą fani ze Skierniewic: „Nasze miasto niejednokrotnie stawało się punktem zbornym przed meczami dla kibiców z zaprzyjaźnionych fan clubów. Najdłużej istnieje sztama z Ciechanowem, ale również długie są z Warszawą, Pruszkowem, Mińskiem Mazowieckim, Łowiczem, Sochaczewem, Żyrardowem czy Kutnem”.

Fan club Skierniewice to dobra ekipa, w swoim mieście dominują zdecydowanie (legioniści stanowią tam tylko kilkanaście osób). Po finale Pucharu Polski w 2018 roku widzewscy hool’s skroili starą, ponaddwudziestoletnią flagę fan clubu-widmo Legii, która zakończyła swój żywot podczas niedawnego meczu w Pucharze Polski.

Ich znakiem rozpoznawczym jest „maska krzyku”, która znajdowała się na dwóch starych flagach. Widnieje ona także na dwóch aktualnych fanach i gadżetach widzewiaków ze Skierniewic. Najnowsza flaga zadebiutowała w 2018 roku podczas spotkania z rezerwami Legii Warszawa.

Najbardziej znaną flagą widzewiaków ze Skierniewic jest jednak fana z „mnichem”, która w pierwszej wersji była na czarnym płótnie, a w kolejnej wersji na czerwonym.

Kibice ze Skierniewic mają również flagę wyjazdową, która zadebiutowała podczas wyjazdowego spotkania w Rawie Mazowieckiej w 2016 roku.

Co roku fani ze Skierniewic organizują dzień dziecka, na którym przewija się kilka tysięcy osób. W 2020 roku zorganizowali również z dużym rozmachem turniej charytatywny „Gramy dla Wiktora”. Dobre kontakty mają z kibicami Ruchu Chorzów z fan clubu Szopienice.

Historia skierniewickiego fan clubu opowiedziana została również w cyklu „Widzew Bliżej” klubowej telewizji Widzew TV, który wyemitowano w 2019 roku.

Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
Starsze
Nowsze Najwięcej ocen
Inline Feedbacks
View all comments
11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x