Ligowi rywale pod lupą WTM! #1 Korona

29 czerwca 2022, 22:00 | Autor:

Jak co roku, zapraszamy Was do naszego cyklu „Ligowi rywale pod lupą WTM!”. W siedemnastu odcinkach postaramy się przybliżyć ekstraklasowych przeciwników widzewiaków w tym sezonie. Na pierwszy ogień idzie drużyna, z którą czerwono-biało-czerwoni mieli okazję mierzyć się jeszcze w zeszłym sezonie – Korona Kielce.

O KLUBIE

Ten kielecki klub pod nazwą Korona funkcjonuje na piłkarskiej mapie Polski od 10 lipca 1973 roku, kiedy to połączyły się ze sobą dwie inne drużyny ze stolicy województwa, Iskra i SHL. Biorąc pod uwagę ten fakt, początki „Scyzoryków” sięgają aż 1928 roku. Fuzja protoplastów obecnej Korony wynikała z chęci utworzenia jednego silnego zespołu, który będzie w stanie skutecznie rywalizować z najlepszymi w kraju. Jak się okazało, samo połączenie kompletnie nie wystarczyło, ponieważ nowy klub przez trzydzieści jeden lat nie mógł awansować na najwyższy poziom, długo błąkając się w II (czternaście sezonów) czy III lidze (siedemnaście sezonów).

Przełomem w historii kielczan było dopiero przejęcie akcji przez firmę Kolporter. Gwałtowny zastrzyk finansowy spowodował ściągniecie do drużyny wartościowych graczy z wyższych lig. Do Kielc zawitał także nowy trener, Dariusz Wdowczyk, który już wtedy nosił miano bardzo dobrego fachowca. Wszystkie te zmiany doprowadziły do tego, że 31 maja 2005 roku Korona zapewniła sobie pierwszy w historii awans do Ekstraklasy. Cieniem rzucił się na niego udział w aferze korupcyjnej, przez który zespół został zdegradowany do I ligi już trzy sezony później.

W elicie Korona spędziła czternaście sezonów, a w najlepszych z nich ligową batalię kończyła na piątym miejscu (2005/2006, 2011/2012 i 2016/2017). Za największy sukces kielczan należy uznać dojście do finału Pucharu Polski w 2007 roku. W najważniejszym spotkaniu w historii klubu, „Koroniarze” musieli natomiast uznać wyższość Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski.

STADION

Suzuki Arena usytuowana jest w Kielcach przy ul. ks. Piotra Ściegiennego. Na co dzień stadion użytkowany jest wyłącznie przez zespół Korony, natomiast gościnnie grała też na nim reprezentacji Polski. Do użytku oddany został 1 kwietnia 2006 roku, a w tamtym okresie był zdecydowanie najnowocześniejszym obiektem sportowym w całym kraju. Całkowita pojemność obiektu wynosi 15 700 miejsc siedzących, z czego aż 777 przeznaczono dla sympatyków gości.

KIBICE

Korona wspierana jest przez mieszkańców Kielc, w nieco mniejszym stopniu przez fan cluby z pozostałych miast województwa. Kibice „Scyzoryków” nie sympatyzują obecnie z żadnym innym polskim klubem, z kolei układ wiąże ich z Naprzodem Jędrzejów. Lista wrogów pęka w szwach, wśród nich wyróżniamy fanów Wisły Kraków, KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, Motoru Lublin lub też Radomiaka Radom. Wśród „kos” jest również Widzew, z powodu prężnie działających fan clubów w Końskich, Skarżysku-Kamiennej czy Starachowicach.

OSTATNI SEZON

Korona świetnie zaczęła miniony sezon I ligi, ponieważ do dwunastej kolejki tylko dwa razy znajdowała się poza miejscami gwarantującymi bezpośredni awans do Ekstraklasy. Sytuacja ta uległa zmianie po przyjeździe do Kielc widzewiaków. Spotkanie, które wtedy zapowiadano jako jeden z największych hitów jesieni, zakończyło się zwycięstwem łodzian. Zepchnęło ono gospodarzy do strefy barażowej, z której nie wydostali się do końca rozgrywek. Nie pomogła nawet zmiana trenera Dominika Nowaka na doskonale znanego w stolicy województwa świętokrzyskiego Leszka Ojrzyńskiego,. Finał tego sezonu miał za to dla Korony szczęśliwe zakończenie. Po bardzo łatwym wyeliminowaniu Odry Opole w półfinale baraży, kielczanie podejmowali niespodziewanego zwycięzcę drugiej pary, czyli Chrobrego Głogów. I wygrali z nim, po zaciętej dogrywce 3:2 – a dzięki temu awansowali na najwyższy poziom rozgrywkowy.

KADRA

W przypadku kadry Korony, trudno mówić o rewolucji. W porównaniu do ostatniego sezonu, z klubem pożegnali się jedynie znany z występów w Łodzi Marcel Gąsior, a także Michał Koj, który dołączył do Puszczy Niepołomice. Jeśli chodzi o nowych zawodników, warto przede wszystkim wymienić Bartosza Śpiączkę – jego nazwisko było łączone z Widzewem. Oprócz niego, klub wzmocnili Sasa Balić z Zagłębia Lubin, Hubert Szulc z rezerw Lecha Poznań czy dwa pierwszoligowe nabytki: Adam Deja z Arki Gdynia i Miłosz Trojak z Odry Opole.

KIEDY Z WIDZEWEM?

Jesienią, widzewiacy zagrają z Koroną na kieleckiej Suzuki Arenie 12-13 listopada – będzie to ostatnia kolejka przed odbywającymi się w Katarze Mistrzostwami Świata. W „Sercu Łodzi”, widzewiacy podejmą Koronę na zakończenie sezonu, a więc w weekend 27-28 maja.

PROGNOZA WTM

Dolna połowa tabeli.

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
1 rok temu

Tyle treści, a na koniec prognoza WTM to jest złoto xD

Rafi
1 rok temu

W transferach lepsi od nas.

Ultra
1 rok temu

Ehhh, z Trnava od ponad roku nie mają układu, jak piszecie coś to warto sprawdzić a nie klepać dla samego klepania.

JaTamNieWiem
1 rok temu

A jak tam u nich z karnetami?

Roberto
Odpowiedź do  JaTamNieWiem
1 rok temu

Sprzedały się wszystkie. Oba.

defensywny napastnik
1 rok temu

Jordi Sanchez ma jeszcze rok ważną umowę……wyceniany jest na 400 tysi Jurków. 39 meczy 9 bramek…………….w trzeciej lidze. To nie wygląda poważnie i do tego tani nie jest. Wydaje mi się że ktoś bardziej chce nam go wcisnąć niż my go chcemy.

Ser
Odpowiedź do  defensywny napastnik
1 rok temu

Cena jest adekwatna, wejdź sobie na transfer markt na cały klub jego: ALBACETE BALOMPIÉ. Nie odbiega jego cena od innych, główny napadzior jest za 500 tyś, rezerwowy za 300 i 200 a więc cena jest ok. A to jakie ma umiejętności to wierzę że to zweryfikowali i im to pasuję. Jego główna zaletą to grą głową. Poproszę jeszcze o jednego napastnika.

7
0
Would love your thoughts, please comment.x