Ligowi rywale pod lupą WTM! #14 Elana

23 lipca 2019, 17:14 | Autor:

Z Pomorza Zachodniego przenosimy się o trzysta kilometrów na południowy wschód. W Toruniu swoją siedzibę ma jedyny przedstawiciel województwa kujawsko-pomorskiego, Elana. Piłkarze tego klubu znów powinni włączyć się do walki o awans do I ligi.

O KLUBIE

Zakładowy Klub Sportowy Elana powstał w sierpniu 1968 roku. Klub rozpoczął rozgrywki od B-klasy, ale już po pierwszym sezonie zdołał awansować wyżej. Od samego początku istnienia, drużyna z Torunia mogła liczyć na wsparcie patronackiego zakładu o tej samej nazwie, który był producentem włókien poliestrowych. Nic dziwnego więc, że pierwszy poważniejszy sukces w postaci awansu do III ligi przyszedł już w 1971 roku. Torunianie spędzili tam jednak tylko jeden sezon.

Powrót na ten szczebel zajął im sześć lat. Elana, z kilkoma przerwami, zadomowiła się na trzecim poziomie i grała tam przez kolejne sezony. W 1993 roku torunianom udało się awansować do II ligi, jednak znów szybko spadła, zajmując siedemnaste miejsce w tabeli. Następne lata to balansowanie pomiędzy drugim a trzecim poziomem, z który ostatecznie klub z Torunia pożegnał w 1999 roku. Spadek ten miał o tyle przykre konsekwencje, że kilka miesięcy po tym fakcie Elana została postawiona w stan upadłości.

Na początku 2000 roku klub, który w latach 70. i 80. wchłaniał mniejsze zespoły z Torunia: Gryf i Victorię, zniknął ze sportowej mapy miasta. Błyskawicznie jednak zadziałali ludzie związani z Elaną i jeszcze tego samego dnia utworzony został Toruński Klub Piłkarski, będący kontynuatorem tradycji ZKS. Sezon udało się dograć do końca, jednak zakończył się on drugim z rzędu spadkiem, tym razem do IV ligi. Pierwsza dekada XXI wieku w wykonaniu Elany to głównie występy na trzecim poziomie rozgrywkowym. Pod jej koniec, w 2008 roku, powrócono do pierwotnej nazwy, a klub od tej pory nazywał się TKP Elana Toruń.

Sezony 2012/2013 i 2013/2014 przyniosły kolejne dwa spadki. Na szczęście, torunianie w IV lidze spędzili tylko rok i ponownie awansowali wyżej. Promocję do II ligi uzyskali w zeszłym roku i tam również do samego końca liczyli się w walce o czołowe lokaty.

STADION

Elana swoje mecze rozgrywa na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. Bema, który oprócz spotkań piłkarskich, gości również imprezy lekkoatletyczne. Stadion posiada jedną krytą trybunę i jest w stanie pomieścić 4300 widzów, w tym 400 kibiców gości. Obecnie obiekt przechodzi renowację w postaci remontu trybun i budowy oświetlenia.

KIBICE

„Elanowcy” są atrakcyjnym rywalem pod względem kibicowskim. Na najciekawszych meczach u siebie są w stanie zebrać się w licznym „młynie”. Niejednokrotnie prezentują oprawy. Piłkarze Elany mogą liczyć też na wsparcie swoich kibiców w starciach wyjazdowych.

Z uwagi na przyjazne stosunki, kibice Widzewa w mieście Kopernika będą oczywiście mile widziani. Od zeszłorocznego spotkania pomiędzy Widzewem a Elaną fanów obu drużyn łączy zgoda. Torunianie mogą liczyć również na wsparcie Ruchu Chorzów, Stali Rzeszów, KS Myszków, KKS Kalisz czy Unii Leszno.

OSTATNI SEZON

Elana do samego końca walczyła o awans na zaplecze Ekstraklasy. Niestety, w dwóch ostatnich spotkaniach poniosła dwie porażki i ostatecznie nie uzyskała promocji na wyższy szczebel. Torunianie zakończyli sezon na czwartym miejscu, ze stratą dwóch punktów do premiowanego awansem miejsca.

W minionych rozgrywkach podopieczni Rafała Góraka bardzo dobrze spisywali się na swoim boisku, skąd komplet punktów potrafił wywieźć tylko trzy ekipy. Gorzej szło im na wyjazdach, gdzie w spotkaniach z czołowymi zespołami nie potrafili odnosić zwycięstw.

KADRA

Z zespołem po zakończeniu sezonu pożegnał się trener Górak, który wybrał ofertę GKS Katowice. Funkcję pierwszego szkoleniowca pełni dobrze znany Ariel Jakubowski. Kibice Widzewa powinni go kojarzyć z występów w ŁKS, a także z prowadzenia Ursusa Warszawa.

Z drużyną pożegnało się kilku ważnych zawodników. Odeszli m.in. Jon Errasti, Maciej Stefanowicz czy Krzysztof Wołkowicz. Udało się zatrzymać Filipa Kozłowskiego, a do zespołu dołączył chociażby Bartosz Machaj. O sile Elany będą też stanowić zawodnicy młodzieżowi.

KIEDY Z WIDZEWEM?

Jesienny pojedynek obu zespołów odbędzie się w Toruniu. Spotkanie zostanie rozegrane 5 października o godzinie 17:00. Rewanż w Łodzi 25 lub 26 kwietnia.

PROGNOZA WTM

Walka o awans.

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Starsze
Nowsze Najwięcej ocen
Inline Feedbacks
View all comments
6
0
Would love your thoughts, please comment.x