Ligowi rywale pod lupą WTM! #15 Stomil

27 sierpnia 2020, 16:05 | Autor:

Nasz cykl przedstawiający rywali Widzewa w I lidze powoli dobiega końca. Przed nami już tylko trzy ekipy, a jako pierwszą z tego grona proponujemy Wam drużynę Stomilu Olsztyn. Pora na wycieczkę do stolicy województwa warmińsko-mazurskiego.

>>> LIGOWI RYWALE POD LUPĄ WTM! #14 CHROBRY

O KLUBIE

Historia Stomilu sięga roku 1945. Tuż po zakończeniu działań wojennych w Olsztynie powstały dwie drużyny: Kolejowy Klub Sportowy oraz Olsztyński Klub Sportowy. Dzisiejszy zespół jest spadkobiercą tradycji tego drugiego tworu. Pierwsze dekady stały pod znakiem błąkania się piłkarzy OKS po niższych szczeblach rozgrywkowych. Przełom nastąpił w momencie powstania Olsztyńskich Zakładów Opon Samochodowych. Fabryka miała przejąć pieczę nad drużyną, pompując w nią spore fundusze, co miało pomóc zawodnikom awansować na poziom centralny. I rzeczywiście, w 1973 roku wywalczono miejsce w II lidze.

Przygoda z poważnymi rozgrywkami trwała jednak krótko, po dwóch sezonach OKS spadł, a gdy wracał na zaplecze Ekstraklasy, ponownie się z nim żegnał. Dopiero w latach 90. udało się osiągnąć historyczny sukces, awansując do elity. W sezonie 1995/1996 występujący już pod znaną do dziś nazwą Stomil olsztynianie zajęli najwyższe miejsce w swojej historii, plasując się w końcowej tabeli ówczesnej I ligi na miejscu szóstym. Pod koniec XX wieku drużyna dwukrotnie awansowała do 1/4 finału Pucharu Polski.

Późniejsze lata to coraz większe kłopoty finansowe klubu, co odbiło się na degradacji. Stomil balansował najpierw między drugim a trzecim poziomem rozgrywkowych, a później nawet między trzecim a czwartym. Sytuacja ustabilizowała się dopiero w 2012 roku. Olsztyńska drużyna awansowała wówczas do I ligi, w której gra do teraz.

STADION

Obecny stadion Stomilu powstał w latach 70. Obiekt przy al. Piłsudskiego ma swoją ciekawą historię, rozgrywano na nim nie tylko finał Pucharu Polski pomiędzy Jagiellonią Białystok a Legią Warszawa, ale nawet spotkanie międzynarodowe najwyższego kalibru. W 1997 pierwsza reprezentacja Polski podejmowała w Olsztynie rywali z Litwy. Pojemność trybun była wielokrotnie zmniejszana i dziś stadion może pomieścić tylko nieco ponad 3000 widzów. Ostatnia wizyta kibiców Widzewa na Warmii miała miejsce w 2011 roku (332 osoby na meczu pucharowym).

KIBICE

Fani Stomilu należą do najzagorzalszych w I lidze. Początki „młyna” datowane są na koniec lat 80. Przez wiele sezonów nie miał on jednak zbyt imponujących rozmiarów, choć jak można przeczytać na stronie stomil.olsztyn.pl, bywały mecze potrafiące zgromadzić nawet 20-tysięczną publiczność! Rozwój ruchu szalikowców był zależny od wyników piłkarskich i jak łatwo się domyśleć – rozkwit nastąpił w momencie awansu do Ekstraklasy. Obecnie na mecze Stomilu przychodzi średnio niecałe 2000 kibiców. „Młyn” znajduje się na trybunie krytej, naprzeciwko sektora gości.

Kibice z Olsztyna nie należą do zbyt lubianych w Łodzi, z wzajemnością. To pokłosie dawnych przyjaźni stomilowców m.in. z Łódzkim Klubem Sportowym czy Resovią. Aktualnie oficjalnymi zgodami są Polonia Bydgoszcz oraz Wisła Płock. Układy to Lechia Gdańsk, ŁKS Łomża oraz Hutnik Kraków.

OSTATNI SEZON

W rozgrywkach 2019/2020 Stomil był typowym zespołem środka tabeli. Uplasował się w niej na 10. miejscu, z czterema punktami straty do baraży i przewagą sześciu „oczek” nad strefą spadkową. Można powiedzieć, że zespół prowadzony najpierw przez Piotra Zajączkowskiego, a od 10 czerwca przez Adama Majewskiego zrealizował cel, jakim było spokojne utrzymanie w I lidze. Warto zaznaczyć, iż olsztynianie zdobyli na swoim stadionie 2/3 punktów z całego dorobku.

KADRA

Próżno szukać w olsztyńskiej drużynie gwiazd. Piłkarzy, mających w przeszłości styczność z Ekstraklasą, można policzyć na palcach jednej ręki. Należą do nich głównie Jonatan Straus (eks-Jagiellonia Białystok), Paweł Głowacki (Polonia Warszawa/Górnik Łęczna) i Grzegorz Lech (Korona Kielce). Ten ostatni jest prawdziwym idolem dla miejscowych kibiców, a ze Stomilem związany jest od juniora. Mimo 37 lat na karku, pomocnik wciąż jest podstawowym graczem swojego zespołu.

Latem w Olsztynie nie doszło do zbyt radykalnych ruchów kadrowych. Klub opuścili m.in. pomocnik Wojciech Hajda, obrońca Mateusz Bondarenko czy pomocnik Mateusz Gancarczyk. Cała trójka była ważnymi ogniwami zespołu. W ich miejsce pozyskano obrońcę Damiana Byrtka z Miedzi Legnica oraz pomocnika Damiana Sieranta ze Stali Rzeszów. Skład Stomilu nie wygląda na imponujący.

KIEDY Z WIDZEWEM?

Mecz Widzewa ze Stomilem odbędzie się na dość wczesnym etapie sezonu. Olsztynianie przyjadą do „Serca Łodzi” już w 4. kolejce. Na ten moment termin spotkania to sobota, 19 września (godzina 19:10), ale decyzją stacji Polsat Sport może on jeszcze ulec zmianie.

PROGNOZA WTM

Walka o utrzymanie.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x