Podsumowanie wiosny 2019 – pomocnicy

31 maja 2019, 18:47 | Autor:

Koniec każdej rundy to doskonały czas na wszelakie podsumowania. WTM tradycyjnie przygotował dla Was obszerne zestawienie dokonań piłkarzy Widzewa minionej wiosny. Liczba występów, minuty na boisku. Gole, asysty, żółte kartki i przede wszystkim średnia not. Pora na pomocników!

Druga linia to najmocniej obsadzona formacja we wiosennej kadrze Widzewa. Nominalnym pomocników znajdowało się w niej aż trzynastu, choć jeden rodzynek, Marcel Pięczek, występował jedynie w defensywie, więc jego osobę omawialiśmy przy okazji podsumowania obrońców. Pora zająć się pozostałą dwunastką.

4. MACIEJ KAZIMIEROWICZ

Nie zaliczy wiosny do udanych. Stracił miejsce w wyjściowym składzie u Radosława Mroczkowskiego i do jedenastki wrócił dopiero po zmianie szkoleniowca. U Jacka Paszulewicza także nie pograł jednak za wiele. Dostał szansę w trzech kolejnych spotkaniach, ale potem wypadł z obiegu, zaliczając co najwyżej drobne epizody. Kazimierowicz prezentował się przeciętnie lub co najwyżej przyzwoicie. Nie można powiedzieć, że błędem było pomijanie go przez większość czasu.

Wszystko wskazuje na to, że przygoda „Kazia” z Widzewem po dwóch i pół roku dobiegnie końca. Defensywny pomocnik znalazł się na liście zawodników przewidzianych do odejścia. W przyszłym sezonie raczej już go nie zobaczymy. Chyba, że w drużynie rezerw, jeśli nie zgodzi się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.

Wiosna Kazimierowicza w liczbach:

Mecze: 5
Minuty: 258
Gole: 0
Asysty: 0
Żółte kartki: 1
Czerwone kartki: 0
Piłkarz meczu: 0
Ocena WTM: 5,66

5. KOHEI KATO

Kibice mieli sporo obaw przy jego kontraktowaniu. Dołączył do zespołu późno, a wcześniej nie było o nim za wiele słychać. Japończyk szybko zamknął jednak usta krytykom. Gdy nadrobił zaległości kondycyjne i taktyczne, z miejsca stał się liderem zespołu. Nie grał może zbyt ładnie dla oka, ale był piekielnie skuteczny w destrukcji. Stoczył mnóstwo pojedynków, 90% z nich wygrywając! Trzykrotnie (z rzędu!) dostawał od nas tytuł piłkarza meczu. To mówi samo za siebie.

Niestety, kontrakt Kato wygasa z końcem czerwca, ponieważ łodzianie nie wywalczyli awansu do I ligi. Ciężko będzie zatrzymać filigranowego pomocnika na Piłsudskiego. Zainteresowanie nim wykazała już m.in. drużyna z ekstraklasy Austrii.

Wiosna Kato w liczbach:

Mecze: 11
Minuty: 862
Gole: 0
Asysty: 0
Żółte kartki:
Czerwone kartki: 0
Piłkarz meczu: 3
Ocena WTM: 6,40

7. MATEUSZ MICHALSKI

Jak to on, zaczął wiosnę bardzo udanie, by w kolejnych meczach nie błyszczeć. Dopiero z czasem złapał tzw. świeżość i był w stanie zaprezentować więcej swoich atutów. Końcówka rundy w jego wykonaniu była dobra, nie wyszedł mu tylko mecz w Bełchatowie. Mimo małych wahań formy, Michalski zdobył trzy gole i finalnie został najlepszym strzelcem Widzewa w całym sezonie 2018/2019. Jego najlepszy występ miał miejsce w starciu z ROW Rybnik, a poza spotkaniem z GKS, słabo spisywał się w Łęcznej oraz Stargardzie.

Michalskiemu również wkrótce kończy się umowa, ale w jego przypadku powinno dojść do podpisania nowej. Formalnie ma to nastąpić w czerwcu. Trzymamy kciuki, by się udało, bo to ważna postać łódzkiego zespołu.

Wiosna Michalskiego w liczbach:

Mecze: 13
Minuty: 998
Gole: 3
Asysty: 0
Żółte kartki: 2
Czerwone kartki: 0
Piłkarz meczu: 1
Ocena WTM: 6,11

8. ADAM RADWAŃSKI

Wszyscy eksperci zgodnie podkreślali – Radwański wraca do Widzewa będąc lepszym piłkarzem od tego, który rok wcześniej przenosił się do Rakowa Częstochowa. Pierwszy mecz, w Wejherowie, tylko to potwierdzał. Rozgrywający dostał tytuł MVP spotkania, strzelając ważną bramkę. Niestety, były to dobre złego początki, bo z każdym kolejnym występem widzewiak wyglądał coraz słabiej. Miewał przebłyski niezłej gry, ale częściej w niczym nie różnił się od zawodnika, który występował w Łodzi jeszcze w III lidze.

W kolejnym sezonie Radwański nadal będzie reprezentował barwy RTS, ale straci jeden z ważnych walorów – nie będzie już miał statusu młodzieżowca. Jak to wpłynie na jego obecność w wyjściowej jedenastce, w której dotąd miejsce miał niemal pewne, zobaczymy.

Wiosna Radwańskiego w liczbach:

Mecze: 13
Minuty: 1069
Gole: 1
Asysty: 1
Żółte kartki: 3
Czerwone kartki: 0
Piłkarz meczu: 2
Ocena WTM: 5,88

10. KACPER FALON

Jeden z największych przegranych rundy wiosennej. Ostatnie miesiące spędzał w zasadzie wyłącznie w zespole rezerw, występującym w lidze okręgowej. Falon był notorycznie pomijany zarówno przez trenera Mroczkowskiego, jak i Paszulewicza. Za kadencji tego pierwszego zaliczył jedyne minuty w tym roku na II-ligowych boiskach. Dostał kwadrans w meczu z Elaną Toruń, występując… na środku ataku.

Po zakończeniu rozgrywek uznano, że wychowanek Jagiellonii Białystok nie będzie dłużej widziany w drużynie. To dziwna decyzja, bo ofensywny pomocnik w zasadzie nie otrzymał poważnej szansy.

Wiosna Falona w liczbach:

Mecze: 1
Minuty: 16
Gole: 0
Asysty: 0
Żółte kartki: 0
Czerwone kartki: 0
Piłkarz meczu: 0
Ocena WTM: 6,00

13. SIMONAS PAULIUS

Kolejny nieobecny. Litwin stracił jednak rundę nie ze względów sportowych, a zdrowotnych. Po operacji kolana długo się rehabilitował i nie było absolutnie mowy o tym, by pomógł zespołowi w walce o I ligę. Brak gry sprawił, że Paulius nie wypracował niezbędnego limitu minut, by jego umowa mogła się przedłużyć. Z tego powodu pomocnik latem opuści Łódź.

Wiosna Pauliusa w liczbach:

Mecze: 0
Minuty: 0
Gole: 0
Asysty: 0
Żółte kartki: 0
Czerwone kartki: 0
Piłkarz meczu: 0
Ocena WTM: brak

14. DARIO KRISTO

Choć na brak okazji do gry nie mógł narzekać, zaliczył fatalny zjazd formy. Kristo nie pomogło nawet powierzenie mu przez Mroczkowskiego kapitańskiej opaski. Pomocnik był na murawie ospały, niedokładny, nie był liderem z bałkańskim temperamentem, jakim wydawał się być w dwóch poprzednich rundach. Od Chorwata odwróciło się też szczęście. Wcześniej piłka szukała go przy stałych fragmentach gry, dzięki czemu strzelał on sporo bramek. Tym razem zabrakło i tego. Jedyny godny pochwały występ, to ten z inauguracji rundy przeciwko Gryfowi. Resztę z sympatii dla Dario przemilczymy.

Kiepska postawa oraz utrata miejsca w jedenastce w końcowej fazie sezonu sprawiły, że w Widzewie postanowili nie proponować Kristo podpisania nowej umowy. Wygasający 30 czerwca kontrakt będzie jego ostatnim w tym zespole.

Wiosna Kristo w liczbach:

Mecze: 12
Minuty: 806
Gole: 0
Asysty: 1
Żółte kartki: 4
Czerwone kartki: 0
Piłkarz meczu: 0
Ocena WTM: 5,50

17. MARCIN PIEŃKOWSKI

Zimą był już jedną nogą w Górniku Łęczna, ale w ostatniej chwili Radosław Mroczkowski zablokował jego wypożyczenie. Skrzydłowy otrzymał obietnicę częstszej gry, jednak skończyło się tylko na słowach i zaledwie sześciu występach. W żadnych z nich Pieńkowski nie pokazał, że należy mu się miejsce w jedenastce. Docenić można jego występy przeciwko ROW Rybnik i Resovii, gdy zaliczył po asyście. W pozostałych przypadkach było kiepsko.

Pozostanie „Pienia” w kadrze wymusiło na władzach Widzewa podpisanie z pomocnikiem nowej umowy. Na razie przyszłość 22-latka jest niejasna, mówi się, że może trafić latem na wypożyczenie. Odżyje temat Łęcznej?

Wiosna Pieńkowskiego w liczbach:

Mecze: 6
Minuty: 309
Gole: 0
Asysty: 2
Żółte kartki: 0
Czerwone kartki: 0
Piłkarz meczu: 0
Ocena WTM: 6,00

18. DANIEL MĄKA

Mimo upływających lat udowodnił, że wciąż potrafi być przydatny dla drużyny. Owszem, zdarzyło mu się zaliczyć kilka słabszych meczów, ale częściej Mąka dawał sporo jakości, strzelił trzy gole i cechował się dojrzałością. Szkoda, że nie zaliczał tym razem asyst. Największy kamyczek do jego ogródka, to oczywiście niewykorzystany rzut karny w spotkaniu z Radomiakiem Radom. Trafienie w tamtym momencie mogłoby zmienić losy sezonu, choć teraz to jedynie gdybanie. Najlepiej „Mączka” zaprezentował się przeciwko Pogoni Siedlce. Dopóki nie zszedł z kontuzją, był liderem łodzian.

Sytuacja Mąki żywo przypomina tą, w jakiej znajduje się Michalski. Jemu też umowa kończy się lada chwila i on również otrzymał ofertę pozostanie w Widzewie. Złożenie przez niego podpisu pod nową nową umową raczej by kibiców ucieszyło.

Wiosna Mąki w liczbach:

Mecze: 10
Minuty: 613
Gole: 3
Asysty: 0
Żółte kartki: 1
Czerwone kartki: 0
Piłkarz meczu: 1
Ocena WTM: 6,05

29. MICHAEL AMEYAW

Jeden z nielicznych zawodników, którzy wiosną zaliczyli widoczny progres. Ameyaw potwierdził, że drzemie w nim spory potencjał, mimo młodego wieku grał dojrzale i odważnie. Pochwalić można go szczególnie za występ w pojedynku z Elaną, za który dostał nagrodę piłkarza meczu. Nieźle prezentował się także w meczach z Radomiakiem i Ruchem Chorzów. Zapamiętany zostanie jednak z tego, co wydarzyło się w Częstochowie. Pomocnik w doliczonym czasie gry nie wykorzystał rzutu karnego, co mogło być momentem zwrotnym tego sezonu.

18-latek wciąż czeka na swoją debiutancką bramkę w Widzewie, ale być może doczeka się jej w przyszłym sezonie. Biorąc pod uwagę jego postawę wiosną i status młodzieżowca, w kampanii 2019/2020 powinniśmy oglądać go dość często.

Wiosna Ameyaw w liczbach:

Mecze: 12
Minuty: 631
Gole: 0
Asysty: 1
Żółte kartki: 2
Czerwone kartki: 0
Piłkarz meczu: 1
Ocena WTM: 6,00

37. MAREK ZUZIAK

Kolejny gracz, który wiosnę spędził głównie w rezerwach. Zuziak rzadko pojawiał się na II-ligowych boiskach, a gdy już dostawał szanse, starał się pokazać, ale jednak zawodził. Żaden z trzech jego występów w pierwszym zespole niczym się nie wyróżnił, dlatego uznano, że Słowak dołączy do skreślonych zawodników i latem odejdzie z klubu.

Wiosna Zuziaka w liczbach:

Mecze: 3
Minuty: 111
Gole: 0
Asysty: 0
Żółte kartki: 0
Czerwone kartki: 0
Piłkarz meczu: 0
Ocena WTM: 6,00

77. KONRAD GUTOWSKI

Miał jeszcze bardziej ugruntować swoją pozycję w zespole, ale było dużo słabiej niż jesienią. Gutowski nie błyszczał na początku rundy, a później złapał kontuzję, która wykluczyła go z udziału w pięciu spotkaniach. Gdy wrócił, dostawał szansę w zasadzie tylko jako rezerwowy. Nie udało mu się już odzyskać formy, jaką imponował w pierwszej części sezonu.

Gutowski zostaje w Widzewie. Wciąż będzie posiadać status młodzieżowca, więc będzie wartościowym piłkarzem w kadrze łodzian. Oby jak najszybciej wrócił do dyspozycji z jesieni, to nikt nie będzie mu wypominał, że gra w II lidze ze względu na wiek.

Wiosna Gutowskiego w liczbach:

Mecze: 9
Minuty: 318
Gole: 0
Asysty: 0
Żółte kartki: 0
Czerwone kartki: 0
Piłkarz meczu: 0
Ocena WTM: 5,75

Zobacz podsumowanie dotyczące bramkarzy
Zobacz podsumowanie dotyczące obrońców

5
Dodaj komentarz

3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Logan

Wiosna w liczbach…, nie jesień…

kosa76

po 23 i jeszcze chleją ?burzliwe muszą być te narady … żadnych komunikatów nie ma .. :D

Gregory

Konkretne zmiany się szykują Panie kolego.

kosa76

jednak nieee … pochlali i bez specjalnych roszad … czyli albo gównoburza (trole miały pożywkę) .. albo jest tak sielankowo :)

Dario

Trzeba zostawić tych co strzelają z ucha latają do trenerów a tak naprawdę nic nie grają .Dziecinada.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress