Trenerzy Widzewa w Galerii Legend Ekstraklasy

25 maja 2022, 08:30 | Autor:

W poniedziałkowy wieczór odbyła się Gala Ekstraklasy, podczas której wybrano bohaterów minionego sezonu. Wyróżniono także pięciu nowych członków Galerii Legend Ekstraklasy. W tym gronie znaleźli się Franciszek Smuda oraz Władysław Żmuda.

Obaj to oczywiście byli trenerzy Widzewa Łódź. O wiele wcześniej pracował w nim Żmuda, pod wodzą którego czerwono-biało-czerwoni zdobyli swoje drugie mistrzostwo Polski, dotarli też do półfinału Pucharu Europy. Szkoleniowiec wrócił do klubu jeszcze w nieco gorszych czasach, na samym początku lat dziewięćdziesiątych, chociaż już bez tak dużych sukcesów.

Smuda do Widzewa trafił w 1995 roku i od razu poprowadził drużynę do dwóch mistrzostw kraju oraz awansu do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Później jeszcze wielokrotnie przejmował stery przy al. Piłsudskiego – po raz ostatni w sezonie 2017/2018, gdy został zwolniony przed kolejką decydującą o promocji do II ligi. Aktualnie trener pracuje w Wieczystej Kraków.

Obaj byli opiekunowie Widzewa włączeni zostali do Galerii Legend Ekstraklasy, tworzonej od kilku lat listy największych sław polskiego futbolu. Oprócz nich, w bieżącej edycji dołączyli do niej: Hubert Kostka, Mirosław Okoński, a także Henryk Reyman.

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Darek
2 lat temu

Gratulacje. Czas aby nasz Niedźwiadek stworzył piękne karty historii. Czytałem na Interii kto ile zarobił w Esa po podliczeniu wszystkich premii (nawet był współczynnik historyczny czy coś w tym stylu). Lech 37, 8 mln zł, ostatnia Leczna 7, 6 mln zł.

Jarek1910
Odpowiedź do  Darek
2 lat temu

Ja nie wymagam od razu pucharów. Z resztą raczej nikt o tym nie myśli, bo dla beniaminka najważniejsze jest utrzymanie. Więc chciałbym gdzieś w połowie tabeli, 8-12 byłoby super, rozwijać się i budować zespół.

Stefański
Odpowiedź do  Jarek1910
2 lat temu

Gra się zawsze żeby wygrać, jak już awansowaliśmy to nie można się zatrzymywać i topić w minimalizmie. Liczę na pierwsze miejsce i będę rozczarowany ale uszanuję miejsce drugie :)

Grzesiek
2 lat temu

I słusznie, bo dokonania trenerskie Cesarza Franza, powszechnie znane, zasługiwały na to, natomiast półfinał LM, mówiąc dzisiejszym językiem, osiągnięty przez trenera Żmudę z naszym klubem — o to się prosił… I nie są to oczywiście jedyne nazwiska związane z Widzewem w Galerii Legend Ekstraklasy z tego, co mi wiadomo, choć pełnej listy nie mogę znaleźć. Są tam bowiem jeszcze inni (Boniek, Smolarek, ale i Citko, Szczęsny…). A mam nadzieje, że po naszym awansie do ex, pojawiają się za jakiś czas następne. Rzecz jasna nie muszę chyba dodawać nikomu, że na tę listę największych sław polskiego futbolu należy patrzeć z pewnym… Czytaj więcej »

4
0
Would love your thoughts, please comment.x