Urodziny Dariusza Dziekanowskiego

30 września 2023, 15:28 | Autor:

61. urodziny obchodzi dziś Dariusz Dziekanowski. To jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci w zespole Widzewa lat 80. Zdobywcy jedynego w historii klubu Pucharu Polski życzymy dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Gdy Dziekanowski przychodził do Widzewa, mówiło się nie tylko o jego olbrzymich umiejętnościach piłkarskich. Na pierwszy plan wysuwała się dyskusja na temat kwoty, za jaką napastnik trafił do Łodzi. Ta była bowiem wręcz bajońska, jak na ówczesne czasy. Gwardia Warszawa zainkasowała za ten transfer 21 milionów złotych, co było na tamte czasy sumą rekordową w polskiej piłce. Nic dziwnego, że oczekiwania wobec piłkarza były tak wielkie, jak jego zakup.

I właśnie „ciągnące” się za Dziekanowskim pieniądze są do dziś wskazywane jako jedna z przyczyn, dla których nie zagrzał on zbyt długo miejsca w RTS. Nie zawsze wymagania wobec snajpera szły bowiem w parze z jego występami. Gdy tylko przydarzał mu się słabszy mecz, natychmiast wypominano mu koszt jego sprowadzenia, a także ekscentryczny styl bycia oraz pochodzenie. Wiadomo wszak, że rodowity warszawian nie miał lekko w „Mieście Włókniarzy”. Pożar ten piłkarz gasił… benzyną. Bo jak inaczej określić słowa, jakie wypowiedział w wywiadzie, który przeszedł do historii. Dziekanowski wspominał w nim, że jadąc do stolicy otwierał okna w samochodzie, by zaczerpnąć innego powietrza niż to łódzkie. Dziś wypowiada się o czerwono-biało-czerwonych z dużo większym szacunkiem.

Fani nie pozostawali dłużni, więc kwestią czasu było tzw. zmęczenie materiału. Legendarny prezes Ludwik Sobolewski nie miał wyjścia – musiał sprzedać Dariusza Dziekanowskiego do innego klubu. Na szczęście nadarzyła się okazja, by wepchnąć go w ramiona Legii Warszawa, której wcześniej udało się wyrwać go z Gwardii. Znów wrażenie zrobiła kwota, za jaką „Dziekan” trafił na Łazienkowską. Była trzykrotnie wyższa od tej, za jaką wzmacniał Widzew!

Ocena obecności Dziekanowskiego w Łodzi nie jest jednak zero-jedynkowa. W 76 występach napastnik strzelił 31 goli, a w roku 1985 sięgnął z drużyną prowadzoną przez Bronisława Waligórę po jedyny w historii klubu Puchar Polski. Co ciekawe, w finałowym spotkaniu z GKS Katowice nie wykorzystał rzutu karnego w decydującej o trofeum serii jedenastek. Po latach przyznał jednak, że zgłaszał trenerowi, iż nie czuje się na siłach, by strzelać.

Wszystkiego najlepszego!

Subskrybuj
Powiadom o
33 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek A5
9 miesięcy temu

Panie Darku, wszystkiego co najlepsze !
przyjemnością było podziwiać Pańską technikę…i pamiętam zawsze opuszczone getry. Teraz pozostał tylko Sanchez

mirson
Odpowiedź do  Jacek A5
9 miesięcy temu

Ja mu życzeń nie będę składał, niech mu kucharski z koseckim składają. koledzy z cwelki i z partii. Z niego Widzewiak jak z koziej dupy trąba. powietrze w Łodzi mu zaszkodziło. Jak on to mówił? że jest kwiatem wśród chwastów. Tak mówił o kolegach z drużyny. A teraz co? wybaczamy mu, bo po trzydziestu latach ciepło wypowiedział się o Widzewie. Bądźmy poważni. Odpowiedzialny człowiek nie pali za sobą mostów i nie sra w swoje gniazdo!

Tomasz 1
Odpowiedź do  mirson
9 miesięcy temu

Cenię Twoje wypowiedzi,myśle że nie tylko poglądy mamy podobne ale równiez zbliżony wiek i ilość lat kibicowania naszemu Klubowi. Pamiętajmy jednak ,że Darek popełniał te niecne czyny mając ….21 lat.
Czy my w tym wieku byliśmy idealni? Może Ty tak bo ja na pewno nie :-) Pozdro.

mirson
Odpowiedź do  Tomasz 1
9 miesięcy temu

Pewnie, że blędy popełniałem jak każdy w tym wieku, ale uwierz mi nigdy w sprawach zawodowych i takich ludzkich honorowych. Miałem do niego żal, bo nigdy nie obraził bym kolegów z drużyny, tym bardziej takiego Włodka Smolarka.A wiem co mówię, bo grałem w piłkę U niego zawsze biło legijne serce.Chcial odejść, mógł to inaczej załatwić.Pozdrawiam.

Janusz
Odpowiedź do  mirson
9 miesięcy temu

Do dziś odpierdalasz głosując na PiS i inne partie skurwysynów z tv po 1989 roku.

mirson
Odpowiedź do  Janusz
9 miesięcy temu

Przepraszam,ale próbowałem rozszyfrować twoje zdanie. Nie wiem co autor miał na myśli. Taki matematyczny aksjomat.

Juras100
Odpowiedź do  Janusz
9 miesięcy temu

Czy to portal polityczny, czy sportowy, a dokładnie Widzewski?

xpppx
Odpowiedź do  mirson
9 miesięcy temu

Chuj ci w dupę dzikanowski

RedMan
9 miesięcy temu

Niech mu składają życzenia w tych stronach co to mu powietrze ładniej pachnie

Leon
Odpowiedź do  RedMan
9 miesięcy temu

Jesteś zero…jedynkowy

mirson
Odpowiedź do  Leon
9 miesięcy temu

RedMan ma rację. W sprawach honorowych trzeba być konsekwentnym. Nie można trochę być pipą, a trochę twardzielem. Niech spada, cwelkę całował, a teraz mu życzenia będą składać. Obraził Łódź, Widzew i kolegów z drużyny, a wtedy grał ze Smolarkiem czy z Wragą, chyba Ci dwaj nie byli chwastami, jak on to określił, nazywając siebie kwiatem.

RedMan
Odpowiedź do  Leon
9 miesięcy temu

w pewnych kwestiach nie ma miejsca na inny system.

ZAWSZE TYLKO WIDZEW
9 miesięcy temu

Za dużo powiedział kiedyś Dziekanowski, a ja to pamiętam do dziś, i nich sobie żyje sto lat w zdrowiu, ale ja jakoś gościa od tamtej pory specjalnie nie poważam.

urek
9 miesięcy temu

Ta platformiana dziw*a, co jej Łódź śmierdziała. Dużo zdrowia panie Darku.

RTS SZCZECIN
Odpowiedź do  urek
9 miesięcy temu

A ty co, pisowska dziwka?żal mi ciebie

Janusz
Odpowiedź do  RTS SZCZECIN
9 miesięcy temu

Jesteście debile jak Hutu i Tutsi. Szczują Was na siebie,a Wy to łykacie . Wszystkie partie telewizyjne to syf. Pora zmądrzeć.

Juras100
Odpowiedź do  urek
9 miesięcy temu

Wypowiedź DD nie najrozsądniejsza, ale co ma do tego Platforma Obywatelska?

mirson
Odpowiedź do  Juras100
9 miesięcy temu

w wyborach startuje z list platformy.dlatego.

Dixon
9 miesięcy temu

Po co mu składać życzenia skoro mu łódzkie powietrze śmierdzi? Kij mu w mrowisko

Mdan
9 miesięcy temu

Oby mu swiezego powietrza nigdy nie zabraklo.
Ja z w-wy wole łodzko-widzewskie

cucs
9 miesięcy temu

Czas leczy rany tym bardziej, że od wielu lat jest Pan jednak związany emocjonalnie w Widzewem. Zdrowia Panie Darku.

Janusz
9 miesięcy temu

Raz coś palnął ,smród ciągnie się do dziś. Mimo wszystko powodzenia. Zmarnowany potencjał, powinien osiągnąć więcej, widziałem go kilka razy na żywo, gdy byłem dzieciakiem.

Pawel
9 miesięcy temu

Kochany DARKU ,reklamuj dalej po ,a zwycięstwo zapewnione !

rysiek1910
9 miesięcy temu

Pamiętam ta wypowiedź jego: „że Łódzkie powietrze mi nie służy” Widzew go wtedy wykupił za 21 tys zł w tamtych czasach, odszedł do Leglej? Za to go nie lubie

Powiśle
Odpowiedź do  rysiek1910
9 miesięcy temu

Za 21 milionów Rysiu….. trochę szacunku młodzi!!! A tak przy okazji pozdro dla RTS Szczecin , bo my podobna bajka chyba :)

Tomasz 1
Odpowiedź do  Powiśle
9 miesięcy temu

Powiśle? Czyżby Dykta? ;-)

switu
9 miesięcy temu

Spier….j z Łodzi bo ci powietrze zaszkodzi. Takie życzenia.

ALEKSANDER
9 miesięcy temu

Wszystkiego dobrego przede wszystkim rozumu bo to co zrobione było po strzeleniu bramki w Pucharze Polski to nie godzi w dobre imię spodenki zdjąć i pokazać 4 litery to wielka sztuka

Vigo
9 miesięcy temu

Pamiętam,jak Legła dogadała z Widzewem. Dostaliśmy W. Ciska i kasę.Zawodnik porządny i solidny! Pozdrowienia Panie Wiesławie!!

Tomasz 1
9 miesięcy temu

Darku, wtedy był kwas niepotrzebny ,szkoda,ale teraz od kilku lat wspominasz Widzew ciepło i za to duży szacun. Zainteresowanych odsyłam do jego książki ”Dziekan” gdzie jest spotro o jWidzewie a ostatnie zdanie tego rozdziału budzi wzruszenie. Czasem ludzie dorastają ,zmieniaja się, Sto lat Darek!

JJV
9 miesięcy temu

…do dziś pamiętam jak mu „śpiewaliśmy”: „spier.alaj z Łodzi- bo ci powietrze zaszkodzi”…

mirson
Odpowiedź do  JJV
9 miesięcy temu

byłem na tym meczu, na drugą połowę już nie wyszedł, tych obelg, gwizdów i przyśpiewek całego stadionu nie wytrzymał psychicznie.Jeden wielki gwizd jak tylko dostał piłkę, aż uszy bolały.

Damian
9 miesięcy temu

palant pluje na Widzew, spuszcz… się na hasło Legia… pluje na Polskę… a Wy składacie mu życzenia… wtf

33
0
Would love your thoughts, please comment.x