Widzew pod koniec stawki w Pro Junior System

10 sierpnia 2018, 11:14 | Autor:

Nie dla wszystkich klubów II ligi najważniejszym celem w sezonie jest awans. Niektóre o wiele bardziej poważnie traktują klasyfikację Pro Junior System, dzięki której mogą zapewnić sobie duży wpływ do budżetu.Program Pro Junior System jest pomysłem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jego głównym zadaniem jest promowanie młodych zawodników, zwłaszcza wychowanków. W poprzednich latach funkcjonował on na trzech najwyższych poziomach ligowych, jednak po zmianach dołączyły do niego również kluby z III i IV ligi. W II lidze, łączna pula nagród wynosi 4 miliony złotych. W zeszłym sezonie, najlepszy w klasyfikacji Rozwój Katowice dostał z tego tytułu 1,1 mln, druga Siarka Tarnobrzeg – 0,8 mln, zaś trzeci ROW Rybnik – 0,7 mln.

Na czym polega PJS? Przez cały sezon kluby zbierają punkty, których liczba uzależniona jest od liczby minut, rozegranych przez zawodników młodzieżowych i wychowanków. Za młodzieżowca uznaje się gracza z polskim obywatelstwem, urodzonego w 1998 roku i później, zaś za wychowanka takiego, który dodatkowo pomiędzy dwunastym a dwudziestym pierwszym rokiem życia spędził w klubie co najmniej trzy lata. Każda minuta młodzieżowca premiowana jest jednym punktem, zaś wychowanka – dwoma.

Po trzech kolejkach, PZPN nie udostępnił jeszcze oficjalnej klasyfikacji. Wszystko przez to, że według zapisów regulaminu, aby punkty danego gracza liczyły się do zestawienia, ten musi wystąpić w co najmniej pięciu meczach w sezonie. Póki co to oczywiście niemożliwe. Z pomocą przyszedł za to portal Gol24 (pełny artykuł TUTAJ), który sporządził aktualną – prowizoryczną oczywiście – tabelę. Dowiadujemy się z niej, że najwięcej punktów – aż 1 870! – zgromadził Ruch Chorzów. Ponad połowę z nich zapewniło dwóch wychowanków, Dominik Małkowski i Mateusz Bogusz. W trzech kolejkach rozegrali oni łącznie 524 z 540 możliwych minut!A jak w zestawieniu wypadł Widzew? Zgodnie z przypuszczeniami, znajduje się na szarym końcu zestawienia. Łodzianie do tej pory zdobyli 547 punktów. Zdecydowaną większość zgromadzili oczywiście Marcin Pigiel (270 pkt) i Konrad Gutowski (269 pkt). Swoją małą cegiełkę dołożyli też Marcel Pięczek (7 pkt) i Michael Ameyaw (1 pkt). Za widzewiakami w klasyfikacji są tylko Elana Toruń (541 pkt) i Stal Stalowa Wola (540 pkt).

Nie ma oczywiście sensu przywiązywać zbyt dużej wagi do udziału Widzewa w PJS. Cele zespołu trenera Radosława Mroczkowskiego są zupełnie inne, a jako że w programie nagrody otrzyma jedynie siedem najlepszych zespołów, łodzianie mogą prawie na pewno o nich zapomnieć. My będziemy jednak od czasu do czasu śledzić, jak kształtuje się aktualna klasyfikacja.

Prowizoryczna klasyfikacja Pro Junior System po 3. kolejce II ligi:

1. Ruch Chorzów – 1 870 pkt
2. Rozwój Katowice – 1 422 pkt
3. Siarka Tarnobrzeg – 1 404 pkt
4. GKS Bełchatów – 1 267 pkt
5. Skra Częstochowa – 1 109 pkt
6. Resovia – 1 080 pkt
7. Olimpia Elbląg – 945 pkt

16. Widzew Łódź – 547 pkt


10
Dodaj komentarz

4 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marcin

Za awans ile klub dostaje?

ktosiek

„Ponad połowę z nich zapewniło dwóch wychowanków, Dominik Małkowski i Mateusz Bogusz. W trzech kolejkach rozegrali oni łącznie 524 z 540 możliwych minut!”

Naprawdę dali radę zagrać ponad 500 minut w 3 kolejkach?
Szacuneczek dla Ruchu za stawianie na wychowanków.

Kuba

180 x 3 ??????

Emil

Chyba czegoś nie zrozumiałeś. 3 mecze po 90 minut to 270 minut a że jest ich dwóch więc mogli zagrać razem 540minut – takie to skomplikowane?

Lukasz

Raczej chodzi o to że za wychowanków są po 2 punkty 3x90x2 daje 540 punktów na jednego

...

Stawianie na młodych w Ruchu wynika bardziej z kiepskiej sytuacji finansowej klubu niż z jakiejś zaplanowanej długoterminowej strategii.

Emil

Nie wiem ile za awans ale za udział w 1 lidze każdy klub dostaje około 1miliona złoty.

PJS to fajny zastrzyk gotówki dla klubów bez ambicji awansu.
Najgorsze jest w nim to, że można prawie cały sezon grać z dużym udziałem młodzieży, a potem kluby, które zapewnią sobie utrzymanie, wystawiają na ostatnie mecze jedenastki siedemnastolatków i zgarniają kasę.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress