Widzewiacy z Tomaszowa Mazowieckiego z wizytą na Broendby

12 maja 2022, 17:00 | Autor:

Dwadzieścia pięć sezonów temu zawodnicy Widzewa Łódź rywalizowali w Lidze Mistrzów z najlepszymi zespołami z Europy. Do historii przeszedł zwłaszcza mecz o awans do fazy grupowej, kiedy to podopieczni Franciszka Smudy w dramatycznych okolicznościach pokonali duńskie Broendby. Aby uczcić tę piękną rocznicę, wizytę na derbach Kopenhagi złożyli niedawno widzewiacy z Tomaszowa Mazowieckiego.

Poniżej prezentujemy relację FC TM z tego wydarzenia:

1996/1997 – 25 SEZONÓW – 2021/2022

Delegacja FC TM odwiedza stadion Broendby – podczas derbów Kopenhagi – w jubileuszowym sezonie 25-lecia awansu Widzewa Łódź do Ligi Mistrzów.

21 sierpnia 2021 roku minęło dokładnie ćwierć wieku od jednego z najważniejszych, a zdaniem wielu nawet najważniejszego dla kształtowania obecnej tożsamości naszego klubu, meczu w dotychczasowej historii Widzewa. Dokładnie 25 lat przed wspomnianą datą nasza drużyna awansowała do Ligi Mistrzów po „zwycięskiej porażce” dającej sukces w dwumeczu. Stało się to w dramatycznych okolicznościach, właśnie na stadionie Broendby. Warto wspomnieć, że w gronie wyjazdowiczów, którzy wybrali się do Danii, były 4 osoby z Tomaszowa Mazowieckiego. Sam mecz przeszedł do historii i zajął w niej tak ważne miejsce, że doczekał się nawet filmu – „Broendby – nasza ziemia obiecana”, którego premiera miała miejsce w 2018 roku.

Niestety, przez utrudnienia spowodowane obostrzeniami związanymi z ogłoszonym stanem pandemii musieliśmy przełożyć naszą wizytę na obiekcie mieszczącym się w Broendbyvester z 21 sierpnia 2021 roku na inną datę. Zdecydowaliśmy, że jeśli nie dotrzemy do Kopenhagi konkretnie tego dnia, to urozmaicimy sobie naszą kibicowską wyprawę. Stąd decyzja, że wybierzemy się na pierwsze derby Kopenhagi na Broendby po całkowitej redukcji obostrzeń zarówno w Danii, jak i w Polsce. Przypadły one dopiero w końcowym etapie sezonu, w ramach play-off duńskiej ligi. Niestety, lokalna policja doprowadziła do zakazu udziału sympatyków przyjezdnych podczas pojedynków derbowych właśnie w tej fazie rozgrywek. Z tego powodu na trybunach stadionu, na którym Widzew odniósł historyczne zwycięstwo, byli obecni tylko fani Broendby, których ultrasi bardzo zdecydowanie odnieśli się do wspomnianej decyzji: dwudziestominutowym brakiem dopingu, transparentami i oprawą.

Wielu z nas, wspominając zachowanie duńskich kibiców podczas pamiętnego dla RTS-u spotkania (gratulacje, popularna wówczas wymiana szali), darzyło zarówno ich samych, jak i żółto-niebieski klub sentymentem. Sympatia ta ostatnio jednak została wystawiona na szwank, gdy jedna z grup fanatyków Broendby zaprosiła na swój turniej kibiców Gryfa Słupsk, czyli przybudówkę gdańskiej Lechii… Najważniejsze jednak, że tę swoistą „pielgrzymkę” na stadion Broendby udało nam się odbyć jeszcze w tym sezonie – sezonie jubileuszu 25-lecia udziału Widzewa w Lidze Mistrzów, po awansie uzyskanym dzięki cudownemu triumfowi na duńskiej ziemi, podczas, którego padły niezapomniane słowa – „…panie Turek, kończ Pan ten mecz!”.

PS Na koniec można jeszcze tylko przypomnieć, że stadion Broendby udało się już wcześniej odwiedzić w 2014 roku. Miało to miejsce w trakcie wyprawy do Esbjerga na mecz wyjazdowy Ruchu Chorzów w eliminacjach Ligi Europy. Wówczas, będąc na terenie Skandynawii, kilka osób z różnych FC Widzewa – w tym FC TM – wybrało się również gościnnie wspierać Spartę Praga w Malmoe. Czesi mierzyli się w rywalizacji o Ligę Mistrzów dzień przed pojedynkiem Niebieskich. Po drodze udało się właśnie odwiedzić ten obiekt.

PPS Ciekawie usłyszeć Broendby na Broendby!

1996/1997 – 25 SEZONÓW – 2021/2022

Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
Starsze
Nowsze Najwięcej ocen
Inline Feedbacks
View all comments
11
0
Would love your thoughts, please comment.x