Widzewiacy z Tomaszowa Mazowieckiego z wizytą na Broendby

12 maja 2022, 17:00 | Autor:

Dwadzieścia pięć sezonów temu zawodnicy Widzewa Łódź rywalizowali w Lidze Mistrzów z najlepszymi zespołami z Europy. Do historii przeszedł zwłaszcza mecz o awans do fazy grupowej, kiedy to podopieczni Franciszka Smudy w dramatycznych okolicznościach pokonali duńskie Broendby. Aby uczcić tę piękną rocznicę, wizytę na derbach Kopenhagi złożyli niedawno widzewiacy z Tomaszowa Mazowieckiego.

Poniżej prezentujemy relację FC TM z tego wydarzenia:

1996/1997 – 25 SEZONÓW – 2021/2022

Delegacja FC TM odwiedza stadion Broendby – podczas derbów Kopenhagi – w jubileuszowym sezonie 25-lecia awansu Widzewa Łódź do Ligi Mistrzów.

21 sierpnia 2021 roku minęło dokładnie ćwierć wieku od jednego z najważniejszych, a zdaniem wielu nawet najważniejszego dla kształtowania obecnej tożsamości naszego klubu, meczu w dotychczasowej historii Widzewa. Dokładnie 25 lat przed wspomnianą datą nasza drużyna awansowała do Ligi Mistrzów po „zwycięskiej porażce” dającej sukces w dwumeczu. Stało się to w dramatycznych okolicznościach, właśnie na stadionie Broendby. Warto wspomnieć, że w gronie wyjazdowiczów, którzy wybrali się do Danii, były 4 osoby z Tomaszowa Mazowieckiego. Sam mecz przeszedł do historii i zajął w niej tak ważne miejsce, że doczekał się nawet filmu – „Broendby – nasza ziemia obiecana”, którego premiera miała miejsce w 2018 roku.

Niestety, przez utrudnienia spowodowane obostrzeniami związanymi z ogłoszonym stanem pandemii musieliśmy przełożyć naszą wizytę na obiekcie mieszczącym się w Broendbyvester z 21 sierpnia 2021 roku na inną datę. Zdecydowaliśmy, że jeśli nie dotrzemy do Kopenhagi konkretnie tego dnia, to urozmaicimy sobie naszą kibicowską wyprawę. Stąd decyzja, że wybierzemy się na pierwsze derby Kopenhagi na Broendby po całkowitej redukcji obostrzeń zarówno w Danii, jak i w Polsce. Przypadły one dopiero w końcowym etapie sezonu, w ramach play-off duńskiej ligi. Niestety, lokalna policja doprowadziła do zakazu udziału sympatyków przyjezdnych podczas pojedynków derbowych właśnie w tej fazie rozgrywek. Z tego powodu na trybunach stadionu, na którym Widzew odniósł historyczne zwycięstwo, byli obecni tylko fani Broendby, których ultrasi bardzo zdecydowanie odnieśli się do wspomnianej decyzji: dwudziestominutowym brakiem dopingu, transparentami i oprawą.

Wielu z nas, wspominając zachowanie duńskich kibiców podczas pamiętnego dla RTS-u spotkania (gratulacje, popularna wówczas wymiana szali), darzyło zarówno ich samych, jak i żółto-niebieski klub sentymentem. Sympatia ta ostatnio jednak została wystawiona na szwank, gdy jedna z grup fanatyków Broendby zaprosiła na swój turniej kibiców Gryfa Słupsk, czyli przybudówkę gdańskiej Lechii… Najważniejsze jednak, że tę swoistą „pielgrzymkę” na stadion Broendby udało nam się odbyć jeszcze w tym sezonie – sezonie jubileuszu 25-lecia udziału Widzewa w Lidze Mistrzów, po awansie uzyskanym dzięki cudownemu triumfowi na duńskiej ziemi, podczas, którego padły niezapomniane słowa – „…panie Turek, kończ Pan ten mecz!”.

PS Na koniec można jeszcze tylko przypomnieć, że stadion Broendby udało się już wcześniej odwiedzić w 2014 roku. Miało to miejsce w trakcie wyprawy do Esbjerga na mecz wyjazdowy Ruchu Chorzów w eliminacjach Ligi Europy. Wówczas, będąc na terenie Skandynawii, kilka osób z różnych FC Widzewa – w tym FC TM – wybrało się również gościnnie wspierać Spartę Praga w Malmoe. Czesi mierzyli się w rywalizacji o Ligę Mistrzów dzień przed pojedynkiem Niebieskich. Po drodze udało się właśnie odwiedzić ten obiekt.

PPS Ciekawie usłyszeć Broendby na Broendby!

1996/1997 – 25 SEZONÓW – 2021/2022

Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtek
1 rok temu

Tomaszów Miastem Widzewa!

Ciapaty
1 rok temu

gdybyśmy przez 25 sezonów z rzędu grali w fazie grupowej LM, to byłoby nad czym się spuszczać, a tak? Nieistotna ciekawostka dla najbardziej zapalonych kibiców. Niestety nas (30 i mniej) to już od dawna nie bawi.

Mar
Odpowiedź do  Ciapaty
1 rok temu

Was 30 i mniej, pokolenie neostrady, w ogole nic ciekawego nie bawi. Bawi was dobi, łysy itp. Zero pojęcia i ambicji na wielki futbol….

lukaku
Odpowiedź do  Ciapaty
1 rok temu

słuchaj kolorowy gościu, jeżeli nie interesuje cię historia i tradycja klubu to po co mu kibicujesz? Jeżeli dla obecnych czy przyszłych sukcesów, to polecam legię albo lecha. Po co się męczysz z tym Widzewem który z resowią przegrywa ?…

Młot na Idiotow
1 rok temu

Pamiętam jakby to było wczoraj. Piękne czasy, które już nigdy nie wrócą, dlatego jest co wspominać.

Marcin
1 rok temu

Fajnie, szacunek! 3

Leon
1 rok temu

I wtedy ja mu mowie: Jakby co, ty nie krzycz Panie sedzio, ty krzycz Panie Turek!

Last edited 1 rok temu by Leon
Stefański
1 rok temu

Cywile nie związani z klubem sobie zrobili wycieczkę a historia do tego dopowiedziana jakby to miało jakiekolwiek znaczenie gdzie oni pojechali :D
Trzymanie naklejki przed obiektywem aparatu w telefonie zrobi ze mnie materiał na artykuł? Cholera, byłem na Liverpoolu, też można było skleić piękną historię o mojej „podroży po wspomnienia”, gdybym tylko zrobił fotkę naklejki…

Mar
Odpowiedź do  Stefański
1 rok temu

jak cywile niezwiązani z klubem ?

Radosław j
1 rok temu

Bardzo sympatyczna wizyta z przed lat. Nawiasem mówiąc czas chyba na przegląd naszych mieżdunarodnych , przyjaźni ,…

Grzesiek
1 rok temu

— Nawet pięć minut przed śmiercią trzeba wierzyć, że się przeżyje!
— Nie można siedzieć z głową spuszczoną między nogami, tylko należy walczyć i grać z drrużyną…
Ech, gdzie ta wiara i gdzie ci ludzie…?
Jakżeż by nam się oni teraz przydali!
Choćby dowolnych dwóch/trzech, bo o słynnych czterrech nie śmiem nawet pomarzyć…
Wiele bym dał, i to wcale nie dlatego, że paradoksalnie niewiele mam, abyśmy po Legnicy cieszyli się jak po Broendby…

11
0
Would love your thoughts, please comment.x