J. Niedźwiedź: „Trzeba być do bólu skutecznym”

13 maja 2022, 10:42 | Autor:

Na dwa dni przed hitowo zapowiadającym się meczem pomiędzy Miedzią Legnica a Widzewem Łódź, przy al. Piłsudskiego odbyła się tradycyjna konferencja prasowa. Jej pierwszym uczestnikiem był Janusz Niedźwiedź, który odpowiadał na pytania, związane z niedzielną potyczką oraz walką o awans do Ekstraklasy. O czym mówił?

O meczu z Resovią

„Trzy słowa – to już historia. Nie mamy wpływu na to, co było, ale mamy na to, co będzie.”

O przeciwniku

„Miedź w całym sezonie pokazywała, że jest najlepszym zespołem w tej lidze. Ta drużyna grała najrówniej ze wszystkich, najbardziej powtarzalnie. Trzeba im więc oddać to, że byli najlepsi i zasłużyli na to, że będą w Ekstraklasie. My jednak również chcemy się tam znaleźć, a żeby tak było, dobrze wiemy, co musimy zrobić w najbliższym spotkaniu. I może jeszcze w kolejnym. Czeka nas arcytrudne wyzwanie, ponieważ to nie był przypadek, że Miedź ostatnio pokonała Arkę. Zagrała tam bardzo dojrzale i mądrze, do tego ma indywidualności.”

O korektach taktycznych

„Nie ma czegoś takiego, że ciągle gramy to samo, bo mniejsze lub większe korekty zachodzą regularnie. Czasem nie są widoczne dla kogoś z boku, ale dla drużyny już ta. Każdy przeciwnik również gra w określony sposób, a więc i tym zakresie musimy coś zmieniać, natomiast od pewnych rzeczy nie chcemy odchodzić. Do każdego rywala przygotowujemy się w taki sposób, żeby jak najbardziej uwypuklić nasze mocne strony, a zabrać atuty przeciwnikowi.”

O niedzielnym meczu

„Spotkają się dwa zespoły, które chcą grać w piłkę. To będzie mecz na szczycie, na który i my czekaliśmy, bo nie przez przypadek jesteśmy w miejscu, w którym jesteśmy. Zapracowaliśmy sobie na tę lokatę, mamy punkty, których nikt nam nigdy nie zabierze. Myślę, że dla wszystkich kibiców w Polsce możliwość obejrzenia takiego spotkania będzie sporą gratką.”

O sposobie na Miedź

„Trzeba być do bólu skutecznym. W każdym meczu tworzymy określoną liczbę sytuacji, więc musimy je wykorzystywać. Gra do przodu to oczywiście jedno, ale bardzo ważna będzie także defensywa i to, co będziemy robić bez piłki. Wiemy, że Miedź lubi wymieniać dużo podań, lecz czasem gra krócej i uruchamia Patryka Makucha albo Kamila Zapolnika.”

O roli zmienników

„Krystian Nowak złapał bardzo fajną dyspozycję i to widać. Czasem jest tak, że ktoś gra przez większość sezonu, ale w końcówce nakłada się na niego większa liczba meczów. Kiedy gra zmierza do końca, niektórzy zawodnicy, którzy wcześniej grali mniej, mają taką świeżość i chęć pokazania swoich umiejętności. Kilku naszych piłkarzy zrobiło ostatnio spory progres, więc jest szansa, że w niedzielę jednego, dwóch czy trzech będziemy mogli zobaczyć od początku.”

O nastawieniu Miedzi

„Miedź w tym dniu świętuje i z pewnością będzie chciała wygrać, natomiast my nie mamy wpływu na ich nastawienie i na to, co zrobią. Mamy wpływ za to na nas samych, na nasze nastawienie, na to, co my chcemy zrobić. Czeka nas arcytrudne wyzwanie, ale już wiele razy w tym sezonie udowadnialiśmy, że potrafimy mu sprostać. Miedź będzie faworytem tego meczu, nas jednak stać na to, żeby sprawić nam wszystkim bardzo fajny prezent.”

O morale w drużynie

„Nie tak dawno wygraliśmy w derbach i nikt nie odfrunął. Mamy świadomych zawodników, którzy wiedzą, w jakim są klubie i jaką mają wartość. Nawet po tym pierwszym meczu z Arką szybko się podnieśliśmy i wygraliśmy ze Stomilem. Później mieliśmy trudniejszy okres przed Tychami, a też zaczęliśmy regularnie punktować. Na wyjazdach od dłuższego czasu idzie nam dobrze. Najważniejsze będzie nasze nastawienie. Jesteśmy świadomi tego, co nas czeka.”

O stałych fragmentach gry

„Tak jak mówiłem, nasi zawodnicy są bardzo świadomi. My też analizujemy mecze i widzimy, gdzie mamy rzeczy do poprawy. To się odbywa cały czas, nie tylko wtedy, gdy przegramy czy stracimy bramkę. Analizujemy, czy nad jakąś kwestią warto dłużej popracować, czy wystarczą nam drobne korekty. Dobrze wiemy, że niektóre drużyny tylko czekają na stałe fragmenty, ale to jest tylko jeden z elementów. Wyciągamy wnioski i wierzę, że tak będzie w niedzielę.”

O Martinie Kreuzrieglerze

„Cały zespół przegrywa. Martin jest doświadczonym zawodnikiem i zdaje sobie sprawę z tego, kiedy powinien spisać się dużo lepiej. W tym tygodniu było jednak widać, że wygląda bardzo dobrze, wszedł pozytywnie w ten okres, a ten ostatni mecz nie zostawił u niego śladu.”

Subskrybuj
Powiadom o
42 komentarzy
Starsze
Nowsze Najwięcej ocen
Inline Feedbacks
View all comments
42
0
Would love your thoughts, please comment.x