Zagłębie Lubin – Widzew Łódź 1:1 (0:1)

25 czerwca 2019, 18:04 | Autor:

Po bolesnej lekcji futbolu od Lecha Poznań, dziś piłkarzy Widzewa czekała kolejna konfrontacja z rywalem występującym w Ekstraklasie. Na zgrupowaniu w Opalenicy zmierzyli się z Zagłębiem Lubin i nieoczekiwanie byli bliscy wygranej, prezentując bardzo dobry futbol.

Trener Zbigniew Smółka nie ma łatwych warunków do pracy. Kadra od spotkania z „Kolejorzem” nie została wzmocniona, pojawił się jedynie testowany obrońca Rafał Brusiło. Z powodu drobnych urazów do dyspozycji nie byli także dzisiaj Marcel Gąsior, Łukasz Zejdler oraz Michael Ameyaw. Do gry palił się natomiast zdrowy już Przemysław Banaszak, który zawody rozpoczął na ławce rezerwowych.

W mecz z „Miedziowymi” łodzianie weszli naprawdę bardzo udanie, przez pierwszy kwadrans to oni mieli więcej z gry. Szybko operowali piłką, co przekładało się na optyczną przewagę. Nie brakowało prób strzałów, m.in. w wykonaniu Przemysława Kity czy Adama Radwańskiego. Z postawy zespołu można było być bardzo zadowolonym. Odważna postawa została nagrodzona w 17. minucie. W polu karnym Sasa Balić przewrócił Kitę i sędzia wskazał na wapno. Piłkę ustawił na wapnie Rafał Wolsztyński, ale tuż przed jej kopnięciem zarył w murawę i fatalnie się pomylił!

W 25. minucie widzewiacy ruszyli z szybkim atakiem. Ze środka pola Daniel Mąka uruchomił Łukasza Turzynieckiego, a ten na pełnej szybkości popędził prawym skrzydłem i wypatrzył w polu karnym Kitę. Ten starał się zamknąć akcję, ale nie zdołał dojść do podania. Rywal z Ekstraklasy kompletnie nie miał pomysłu, by zagrozić ekipie Smółki. Z nielicznymi dośrodkowaniami radzili sobie dobrze ustawieni Daniel Tanżyna czy Sebastian Zieleniecki. Kolejna dobra okazja wynikła z indywidualnej akcji Marcela Pięczka, który wręcz ośmieszył Bartosza Kopacza, mijając go w narożniku boiska. Piłka trafiła po tym do jego imiennika, Stefaniaka, ale ten uderzył słabszą, prawą nogą i trochę się pomylił.

Zespół Widzewa konsekwentnie naciskał na lubinian i jeszcze przed przerwą dostał nagrodę. Piłkę z lewego skraju pola karnego zagrał na drugi słupek Kita, a tam znalazł się rozgrywający dobre zawody Stefaniak, wpychając futbolówkę klatką piersiową do bramki Konrada Forenca!

Po przerwie na boisku zameldowało się dziewięciu nowych zawodników, zostali jedynie Mikołaj Juchacz oraz Marcel Stefaniak. Poziom gry łodzian powinien więc teoretycznie mocno się obniżyć, ale w 50. minucie to oni mieli znakomitą szansę na strzelenie gola. Świetnym górnym podaniem popisał się grający z kapitańską opaską Kamil Piskorski, dzięki czemu sam na sam z Dominikiem Hładunem znalazł się Christopher Mandiangu. Napastnik strzelił jednak źle, prosto w golkipera, więc nadal było „tylko” 1:0.

Gra z biegiem czasu się wyrównała, ale widzewiacy potrafili zagrozić bramce wyżej notowanego przeciwnika. Po niezłym dośrodkowaniu Przemysława Banaszaka główkował Konrad Gutowski, ale nie najlepiej wyskoczył w górę i nic z tego nie wyszło. Parę minut później z dobrej strony pokazał się testowany Guilherme, ale po ograniu Damiana Oko jego silne uderzenie w długi róg minęło bramkę Hładuna. W 73. minucie przebudziło się Zagłębie, gdy po złym wybiciu piłki przez Jakuba Mikołajczaka w boczną siatkę strzelał Dawid Pakulski.

Cztery minuty później lubinianie wykonywali rzut wolny. Dośrodkowywał etatowy wykonawca stałych fragmentów Filip Starzyński, a główkował Kopacz. Bramkarz Widzewa tyko odprowadził piłkę wzrokiem, ale na szczęście przeleciała obok słupka. Z kolei wysoko nad poprzeczką z dalszej odległości strzelał Patryk Szysz, który jeszcze w ubiegłym sezonie rywalizował z widzewiakami w barwach II-ligowego Górnika Łęczna. Z każdą minutą „Miedziowi” zaczęli powiększać przewagę. Groźnie było także wtedy, gdy Starzyński przymierzył z rzutu wolnego. Całkowicie zmylił Mikołajczaka, który poszedł w przeciwną stronę, ale nieznacznie chybił.

Łodzianie kończyli mecz w dziesiątkę, ponieważ urazu w jednym ze starć doznał Mikołaj Gibas. Wydawało się, że uda im się dowieźć zwycięstwo do ostatniego gwizdka, ale w pierwszej doliczonej minucie rywale wyrównali. Dośrodkowanie Starzyńskiego na gola zamienił Maciej Dąbrowski i mecz zakończył się remisem. Od wyniku, jak zawsze w sparingach, ważniejsza była bardzo dobra gra zespołu Zbigniewa Smółki.

90+1′ Dąbrowski – 43′ Stefaniak