Zbigniew Boniek Honorowym Obywatelem Miasta Łodzi

14 sierpnia 2022, 15:00 | Autor:

Na kilka godzin przed spotkaniem Widzewa Łódź z Legią Warszawa, wyjątkowa uroczystość odbyła się w ogrodzie Pałacu Izraela Poznańskiego. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi otrzymał bowiem Zbigniew Boniek, czyli były reprezentant Polski – oraz jedna z największych legend, w historii czterokrotnego mistrza kraju.

„Zibi” jest 29. Honorowym Obywatelem Miasta Łodzi od momentu, gdy tytuł ten zaczął być przyznawany, czyli od 1992 roku. Decyzję o przyznaniu takiego obywatelstwa podjęła, już jakiś czas temu Rada Miejska, a teraz były znakomity piłkarz otrzymał symboliczny klucz do miasta. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele magistratu i klubu z al. Piłsudskiego, w tym też właściciel akcji Tomasz Stamirowski, który przekazał Bońkowi pamiątkową grafikę.

„Za każdym razem, gdy wjeżdżam do Łodzi, mam ciarki. Kiedy w 1975 roku tu przyjechałem, nie spodziewałem się, że historia będzie tak długa, piękna, obfitująca w sukcesy i przyjaźnie. Chciałbym bardzo serdecznie za to podziękować. Piłkarze dostają wiele nagród i odznaczeń, ale to dzisiejsze wyróżnienie zostanie ze mną na zawsze. Jest mi niezmiernie miło, bo zawsze starałem godnie reprezentować Łódź. Cieszę się, że nadarzyła się taka wspaniała okazja do odwiedzin, jaką jest dzisiejszy, wielki mecz, Widzewa z Legią” – mówił przy ceremonii Boniek.

„To wydarzenie nie tylko przypomina, jak ważną postacią dla naszego miasta jest Zbigniew Boniek, ale także, jak istotny element tożsamości Łodzi stanowi Widzew. Związek Zbigniewa Bońka z Łodzią to przede wszystkim związek z Widzewem. Pierwszy raz oglądałem Zbyszka z trybun w 1979 roku i byłem świadkiem dwóch bramek, które zdobył. Agresja, dynamika, gra do przodu – to są takie cechy, które zawsze będą mi się z nim kojarzyć. Widzew najmocniej wypromował nasze miasto w Europie. Podczas spotkań biznesowych, gdy mówię, że jestem z Łodzi, pierwszym skojarzeniem jest Widzew. To coś niesamowitego” – przyznał Stamirowski.

Zbigniew Boniek przyjechał do Łodzi w 1975 roku, kiedy to został zawodnikiem beniaminka ówczesnego I ligi, Widzewa. W jego barwach grał aż do 1982 roku, a w tym czasie zdobył dwa mistrzostwa Polski, trzy wicemistrzostwa i występował w europejskich pucharach. Oprócz tego, szybko stał się ważnym ogniwem reprezentacji kraju, z którą sięgnął po trzecie miejsce Mistrzostw Świata 1982. Po opuszczeniu Widzewa, grał także w Juventusie czy Romie.

Foto: Marcin Bryja / widzew.com

Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
Starsze
Nowsze Najwięcej ocen
Inline Feedbacks
View all comments
11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x