Dróżdż o dalszych transferach: „Jeśli nikt nie odejdzie, to temat jest zamknięty”

17 stycznia 2023, 19:17 | Autor:

Obecne zimowe okno transferowe należy w Widzewie do najspokojniejszych od lat. Sprowadzono jak dotąd tylko jednego nowego piłkarza i niewykluczone, że na tym ruchy kadrowe zostaną zakończone. W szczegółach mówił o tym prezes klubu.

Mateusz Dróżdż udzielił wywiadu „Przeglądowi Sportowemu”. Odpowiadał nie tylko na pytania związane z transferami, ale ten wątek wydaje się aktualnie najistotniejszy. Poniżej prezentujemy fragment rozmowy, skupiony właśnie na kwestiach zmian w kadrze łodzian.

(…)

– Kibic Widzewa może pomyśleć: skoro przyleciał prezes, to będą transfery.

– Ruchy kadrowe drużyny uzależnione są od odejść. Musimy mierzyć się przede wszystkim z tym, żeby zapewnić w klubie stabilne i mądre finansowanie, by nie było na przykład poślizgów w wypłatach, ponieważ wiele wydarzyło się na przełomie grudnia i stycznia w Widzewie w zakresie przepływów pieniężnych. Widzew zmienił także rok budżetowy na okres czerwiec–czerwiec, wcześniej pracował, co jest rzeczą niebywałą, na dwóch budżetach. W końcu normalnie nadzorujemy wydatki, ale są one w Widzewie znaczące i trzeba kontrolować każdą wydaną złotówkę. W tej chwili Widzew stać na utrzymanie takiej kadry, jaką ma teraz.

– Czyli temat ofensywnego środkowego pomocnika definitywnie jest zamknięty?

– Jeżeli nikt nie odejdzie, to taki temat jest zamknięty. Nasza sytuacja finansowa, a przede wszystkim prognoza finansowa na rok 2023, która uwzględnia wydatkowanie i przychody, wzorując się na 2022, nie pozwala na podjęcie dużego ryzyka finansowego.

– Na razie jedyny transfer do klubu to Andrejs Ciganiks, łotewski obrońca. Czyli w kadrze Widzewa oprócz niego są już: Ukrainiec, Słowak, Bułgar, Portugalczyk, Austriak, Chorwat, Czech, Norweg, Albańczyk i Hiszpan. Nie za duży miszmasz?

– Chcielibyśmy mieć więcej Polaków, ale rynek jest taki, że o nich trudno. Dlatego patrzymy, czy ktoś zna naszą ligę, może w niej grał. Jeśli chodzi o Henricha Ravasa, to praktycznie mówi już po polsku, to samo dotyczy Marka Hanouska i Bożidara Czorbadżijskiego, więc żartując, możemy mówić o pół-Polakach. Andrejs i Mato Miloš też rozumieją po polsku. Ale taki jest rynek. Niedawno rozmawialiśmy z dwoma polskimi piłkarzami, by podpisać kontrakty od czerwca, ale nie byliśmy w stanie dojść z nimi do porozumienia, więc tematu nie ma.

– Jeśli chodzi o odejścia, najwięcej mówiło się o Ravasie.

– W Widzewie każdy zawodnik jest na sprzedaż, ale za kwotę, która nas usatysfakcjonuje. Oferty dotyczące naszych zawodników takie nie były. Tym bardziej że marka tego piłkarza Widzewa jest więcej warta niż jeszcze pół roku temu. Chodzi także, aby odejść od koncepcji pracy tu i teraz, jaką praktykowano w Widzewie. Wiemy, że sprzedaż zawodnika Widzewa po tylu latach ustali politykę transferową na kolejne lata. W dużym uproszczeniu – jeżeli zaczniemy sprzedawać za 500 tys. euro, to od takich kwot rozpoczną się kolejne rozmowy. Jak sprzedamy za milion, to od tej kwoty będziemy przyjmować oferty.

(…)

Cały wywiad do przeczytania TUTAJ

Subskrybuj
Powiadom o
64 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Matieusz
1 rok temu

Prezes wypuszcza zasłonę dymną, sygnał do menedżerów i zawodników żeby nie przesadzili z oczekiwaniami, jestem pewny że w lutym transfery będą.

Rafał
Odpowiedź do  Matieusz
1 rok temu

Pamiętajmy również, że Widzew musi zbierać kasę na ośrodek…

Mariusz
Odpowiedź do  Matieusz
1 rok temu

Dobrze żeby tak było jak piszesz.

Rafal
1 rok temu

Troszkę minimalizm,ale niestety nie mamy kasy żeby szaleć na rynku transferowym

lewiatan137
Odpowiedź do  Rafal
1 rok temu

Zgadza się. Zwłaszcza ze przyszły sezon może być trudniejszy ale finansowo możemy lepiej stać.

Kołomir
1 rok temu

Panie prezesie nikt Wam nie każe kupować pilkarzy za ciężkie miliony ale niech Wichniarek nie opowiada od Września że ma po 10 opcji a później wychodzi że to tylko puste gadanie. A co do Polaków to można znaleźć fajnych młodych pilkarzy tulko trzeba się trochę postarać bo Warta czy Stal też milionów nie płaci. Po za tym proponuję wymieniać Zjawińskiego na Jakuba Kałuzińskiego który nie przedłużył umowy z Lechią i został odesłany do juniorów. Gość na 20 lat 50 meczy w ekstraklasie i gra w U-21 pewnie chętnie by przyszedł a jak wypali to go wykupić. I proponuję nie opowiadać… Czytaj więcej »

Red Army
Odpowiedź do  Kołomir
1 rok temu

Kałuziński chętnie by przyszedł ????? Zejdż na ziemię !! On już się szykuję na wyjazd zagraniczny. Już mu menager we łbie namieszał.

Kołomir
Odpowiedź do  Red Army
1 rok temu

Podałem go jako przykład że młodzi Polacy też są na rynku do wyjęcia i nie trzeba zaraz im kontraktów za 200 tyś na miesiąc podpisywać tylko trzeba chcieć a nie brać na sztukę pilkarzy typu Sypek czy Zjawiński którzy i tak do gry nic nie wnoszą a płacić im trzeba, chociaż do naszych pilkarzy z rezerw to oni i tak są orłami patrząc na sparingi.

Reminio
Odpowiedź do  Kołomir
1 rok temu

Dobrze powiedziane. Jest dużo fajnych chłopaków tylko trzeba CHCIEC i się ruszyć. Ta dwójka o której mówisz przewyższa umiejętnościami każdego z naszych młodziezowców. Bo niestety to nasz problem. Zteszta widać to po minutach grania ich. Graja bo muszą, nic ponad stan. A tamci nic by raczej nie kosztowali …jak zwykle mamy 32567 alternatyw, wszyscy dzwonią, dobijają się a odpada Ramirez i Czech i jest dupa. Od dawna uważam, że albo ten Wichniarek jest niekompetentny albo jest słupem, a decyzje podejmują prezes z trenerem wdrażając WIECZNIE wariant oszczędnościowy. W jakiej lidze byśmy nie grali…WIECZNIE musimy oszczędzać i nie ma kasy.

Szok
Odpowiedź do  Kołomir
1 rok temu

I Pan Wichniarek na sto procent nie pobiera mniejszych pieniedzy niz taki zdolny mlodziezowiec i na to pieniadze sa. Biorac pod uwage ze na ten jeden transfer pracuje pol roku a reszta jak co sezon bajki o tylu dogadanych graczach, to koszt jaki generuje tym bardziej robi wrazenie.

Ikon
Odpowiedź do  Kołomir
1 rok temu

Nasprowadzać mlodych, którzy podobnie jak Zjawinski czy Sypek niczego nie wniosą to nie sztuka, chodzi o takich co będą wzmocnieniami bo głębi składu to nam nie trzeba, jak widać w powyższym wywiadzie

Kołomir
Odpowiedź do  Ikon
1 rok temu

A Ty potrafisz czytać ze zrozumieniem ??

Sławomir
Odpowiedź do  Kołomir
1 rok temu

Bez ofensywnego pomocnika trzeciej lokaty w tabeli, na pewno nie utrzymamy, a to wiązać się będzie ze stratą kilku milionów złotych z C+. Jeśli mamy dobry wynik, to przynajmniej spróbujmy to utrzymać, bo taka sytuacja może się szybko nie pojawić. Poza tym Lipski też odejdzie, więc będą pieniądze na pensję dla nowego zawodnika, którego należy traktować jako dobrą inwestycję na przyszłość!!!

Reminio
1 rok temu

No i dobrze. Owszem, jestem lekko zawiedziony, bo nowe twarze to zawsze coś fajnego , ciekawego…ale z drugiej strony my nic nie musimy a możemy. Nic na siłę. Spadek nam nie grozi, puchary to jeszcze za wcześnie…tak więc, lepiej przeczekać, uzbierać kasę i zaatakować po sezonie transfery. I nie sprzedawać za grosze. Cwaniakow wielu np. Rakow , którzy chcieliby za grosze…Bardzo ciekawe podejście transferowe z klubu, wypracować sobie pozycję na przyszłość…

Jura
Odpowiedź do  Reminio
1 rok temu

Po 24 latach przerwy uważasz, że jest za wcześnie? Podium i puchary to nasz cel – właśnie dzięki temu „uzbieramy kasę”.

Krzysztofpiastòw
1 rok temu

Ważniejsze od nowych transferów jest utrzymanie trzonu drużyny. Po co sprzedawać nawet za milion a później szukać. Mamy dobrą drużynę, transfery wychodzące, tylko najsłabsze ogniwa. Trafił się nam dobry bramkarz i napastnik to nie po to żeby sprzedać ale chyba po to by MIEĆ. Ile było tych nieudanych? I czy to czasem nie wychodzi drożej?
Po drugie, przecież treningiem można również podnieść poziom sportowy, nie tylko przez sprzedaż i kupno. Wielu piłkarzy ma z pewnością spore zapasy umiejętności które należy wydobyć.

Prosty Jan
1 rok temu

Trochę to słabe ale raczej nie spadniemy pozdro 1910

Rafal
1 rok temu

„W Widzewie każdy zawodnik jest na sprzedaz” brzmi to strasznie haniebnie. Strasznie

Kuba
Odpowiedź do  Rafal
1 rok temu

Chcesz to sfinansuj kontrakty piłkarzom to może hańby unikniemy. Widzew nie ma bogatego inwestora wiec musi prowadzić rozsądną politykę transferowa a jednym z jej elementów jest zarabianie na piłkarzach. Zatrzymywanie graczy na siłę w klubie raczej nie ma sensu, bo może się okazać, ze poczekają do końca kontraktu i odejdą za darmo. Jeśli ktoś przyjdzie i wyłoży odpowiednia kasę za odstępne to nie widzę nikogo w tym klubie kto nie mógłby odejść. Należy wziąć tez pod uwagę, ze rudna wiosenna nie musi być już tak udana w wykonaniu wielu zawodników a co za tym idzie i wartość rynkowa może spaść.… Czytaj więcej »

Rob
Odpowiedź do  Rafal
1 rok temu

…jakbyś nie rozumiał, ze w każdym klubie, każdy zawodnik jest na sprzedaż, to tylko kwestia ceny! Raz może to być 200 tys zł, innym razem 200 mln EUR.

Grzesiek
1 rok temu

Istnieją dwie możliwości, by nikt z Widzewa nie musiał odchodzić po to, by mógł do niego przyjść ktoś, Panie Prezesie! I nie są to według mnie jakieś zawiłe ekonomiczne arkana. Pierwsza — niech Właściciel, który Widzew „w sercu nosi” sięgnie głębiej do swojej kieszeni, a wtedy będą środki na przeprowadzenie transferów. I druga — niech Ci, których Widzew… na koszulkach nosi, sięgną z kolei głębiej do swoich kieszonek, gdyby przypadkiem okazało się, że kieszeń Właściciela jest dziurawa albo zagościł w niej wąż… A najlepiej, gdyby to razem zrobili zarówno Właściciel, jak i Sponsorzy, a wtedy takie puchary, dzięki którym przyjdą… Czytaj więcej »

Kuba
Odpowiedź do  Grzesiek
1 rok temu

Dobrze, ze uzmysłowiłeś te prosta prawdę prezesowi, właścicielowi i innym sponsorom bo nikt by na to nie wpadł! po pierwsze – nie ma gwarancji, ze wydanie kasy na transfery zagwarantuje wzrost poziomu sportowego i osiągniemy lepsze wyniki. po drugie – nawet jeśli by się tak stało i wyniki przyjdą to czy faktycznie udział w pucharach te wydatki zrekompensuje? Szczerze wątpię. W pucharach wystartowalibyśmy od pierwszej rundy i nasze ambicje zostałyby szybko zweryfikowane. Polska piłka to peryferia futbolu i pierwszy lepszy klub z kazachstanu, Azerbejdżanu czy moldawii sprowadziłby nas na ziemie. Przezylismy już prezesów i właścicieli mających „mocarstwowe plany”, kupujących piłkarzy… Czytaj więcej »

Grzesiek
Odpowiedź do  Kuba
1 rok temu

No jakoś widzę, że nie wpadli na nią, skoro nie wdrażają jej w życie, niestety. A co do czasu, to tego nam brak, Kolego! Klasyczne, milimalistyczne myślenie… Brak pucharów, to brak sponsorów, brak sponsorów, to brak pieniędzy, brak pieniędzy, to brak wartościowych piłkarzy, a brak wartościowych piłkarzy, to brak wyników, a brak wyników, to… co nie dokończę i koło się zamyka… Gwarancja jest tylko na telewizor, pralkę bądź lodówkę. W sporcie, a zwłaszcza w piłce, żadnych gwarancji niestety nie ma: kto boi się tu straty, ten nigdy nie ogląda zysku, a kto nie włoży (czytaj zainwestuje), ten nigdy nic nie… Czytaj więcej »

Mar
Odpowiedź do  Grzesiek
1 rok temu

Nie tłumacz, tutaj 50% nie rozumie, a dalsze 45% nie ma ambicji.

ŻBC
Odpowiedź do  Grzesiek
1 rok temu

A Ty już sięgnąłeś dostatecznie głęboko, ekspercie ds. finansów przedsiębiorstw? Uprzejmie przypominam, że obecny właściciel i zarząd ogarnęli w naszym Widzewie tyle kwestii, że czapki z głów i to w relatywnie krótkim czasie. M.in. awans, 3-mce, bandingi i stadion, boisko treningowe, budowa ośrodka, (w większości) trafione transfery, muzeum, murale… Łatwiej jest krytykować, trudniej jest chwalić.

Grzesiek
Odpowiedź do  ŻBC
1 rok temu

Dzięki za kolejny tytuł… A na poważnie — czy ja to kwestionuję lub w inny sposób podaje w wątpliwość? No przecież nie! Chwała im za to i cześć… Rusz głową, a nie du…za 500 plus, zanim następnym razem coś napiszesz. Mimo wszystko pozdro!

Rafał
Odpowiedź do  Grzesiek
1 rok temu

Człowieku, czy Ty w ogóle wiesz o czym mówisz. To nie jest Football Manager i właściciel nie ma skarbonki bez dna z której może wyciągać ile chce. Przejmując klub jasno powiedział, jakie są jego możliwości. Fakt, są one niewielkie i nie gwarantują corocznej walki o puchary, ale fakt drugi jest taki, że wtedy nikt inny się nie palił do przejęcia klubu.

Grzesiek
Odpowiedź do  Rafał
1 rok temu

A Ty Człowieku w ogóle wiesz, o czym piszesz? No przecież, gdybyś wiedział, to byś nie pisał…o czym mówię…

Rafał
Odpowiedź do  Grzesiek
1 rok temu

O brak argumentów to się bawisz w słówka. Ja podziękuję. Szkoda czasu..

Grzesiek
Odpowiedź do  Rafał
1 rok temu

i atłasu też. Pozdro.

Vieri
Odpowiedź do  Grzesiek
1 rok temu

jakie to szczęście, że Widzew ma takiego kibica jak ty. bez ciebie nie nikt nie wiedziałby co robić. a tak na serio to wyłóż ze swoich i będzie git …

Grzesiek
Odpowiedź do  Vieri
1 rok temu

Jakie to szczęście, że za czasów Wielkiego Widzewa obowiązywało inne myślenie niż dziś, a na mecze tego Klubu nie jeździli tacy kibice, jak ty…

Bartek
1 rok temu

i bardzo dobrze , jest 2 zawodników do odejścia wiec po co brać 2 kolejnych i żyć na kredyt a nóż widelec sie uda , wole rozsądnie zarządzany klub niż zaczynać wszystko od nowa

cik
1 rok temu

To jest racjonalne podejście . I jeszcze jedno ; Shehu, Milos dopiero teraz będą realnymi wzmocnieniami.

Rysiek
1 rok temu

Jeśli przyjście ofensywnego ma oznaczać odejście Hansena to ja wolę żeby Norweg został. On ma to cos tylko kontuzje przeszkadzają.

West
Odpowiedź do  Rysiek
1 rok temu

Zrozum – Hansen to max. liga norweska – w Polsce jego progi i umiejętności nie przekraczają 1 ligi – I to wersja optymistyczna

Rafał
Odpowiedź do  West
1 rok temu

Kolego ale Ty wiesz, że liga norweska jest 15 w Europie a nasza placze się gdzieś pomiędzy Słowacja a Azerbejdżanem?. Facet umiejetnosci niewątpliwie ma, a czy się sprawdza w Widzewie to inna sprawa…

Waldi
Odpowiedź do  West
1 rok temu

Dane z roku 2021 wg UEFA:
Liga norweska – miejsce 21
Liga polska – miejsce 28 (po awansie)

Także tego…

waldi
1 rok temu

szkoda że z Ramirezem nie wyszło… Było by idealnie

Mariusz
1 rok temu

Kiepski radiowcu przestań kasować komentarze.

Mar
1 rok temu

Na zdjęciu prezes wygląda, jakby chciał jeszcze o jakiegoś piłkarza zapytać…lol

Krystian
Odpowiedź do  Mar
1 rok temu

Mar na prezesa!!

Waldi
Odpowiedź do  Krystian
1 rok temu

klubu KS Tęcza

Kuba
1 rok temu

Bardzo rozsądne podejście. Z tą kadrą spokojnie nas stać na walkę o górną połowę tabeli. Mam jednak nadzieję, że sztab ma gdzieś listę potencjalnych młodzieżowców, dostępnych za w miarę rozsądne pieniądze i będących w stanie grać na poziomie ex. Już wiemy, ze w tym sezonie wypełnienie limitu będzie trudne ale trzeba pamiętać, ze od przyszłego sezonu będziemy potrzebować zawodników z roczników co najmniej 2002! Nie widzę w tej chwili ani jednego takiego w Widzewie, który byłby na ekstraklasę gotowy. Nie wierze aby akademia była w stanie kogoś takiego dostarczyć wiec trzeba posiłkować się transferem

jędruś
1 rok temu

CZY NAPRAWDĘ NIE STAĆ NAS ZAANGAŻOWAĆ DRUGIEGO NAPASTNIKA „Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA” (NAJLEPIEJ MŁODZIEŻOWCA) DLACZEGO SĄSIEDZI ZZA DWORCA KALISKIEGO NIE MAJĄ Z TYM KŁOPOTÓW? BO SĄ BARDZIEJ OPERATYWNI ?

ŻBC
Odpowiedź do  jędruś
1 rok temu

Sąsiedzi z dworca Kaliskiego nie opłacili jeszcze piłkarzy, których już u nich nie ma. Średnio trafiony przykład.

Rafi
Odpowiedź do  jędruś
1 rok temu

Właśnie. U nas nie myśli się o tym, że są kontuzje, kartki. Jak coś zostaniemy w ataku ze Zjawińskim. No po prostu atak marzeń. Do tego Panie Dróżdż jak szukacie sponsorów. Miał być zaraz drugi o czym wspominał Pan na konferencji a tu nadal cisza.

Waldi
Odpowiedź do  jędruś
1 rok temu

Caps Lock ci się zaciął.

Roman
1 rok temu

Westa wy się spakujcie razem z ty stamirowskim

SarevokAnchev
Odpowiedź do  Roman
1 rok temu

Wolimy Romana zapakować. Prezes Dróżdż i Stamir robią więcej dla rozwoju klubu niż rządzący w minionych latach.

Waldi
Odpowiedź do  SarevokAnchev
1 rok temu

Nie wiem, czy robią więcej, ale na pewno lepiej.

Mariusz
Odpowiedź do  SarevokAnchev
1 rok temu

Romana to zapakować w bekę i na wschód czerwony wysłać.

waldi
1 rok temu

ciekawe co się wydarzyło na przełomie grudnia a stycznia z finansami ze nie stac na pomocnika a nie dawno było stac na Ramireza

Bukov
1 rok temu

Tylu niby sponsorów i nie ma kasy nawet na jednego zawodnika?

SarevokAnchev
1 rok temu

Nie można mieć pretensji do prezesa. Nie zmusimy Lipskiego czy Łytwynienki do odejścia jeśli sami się z kimś nie dogadają. Skoro nie chcą odejść, trzeba wstrzymywać dalsze ruchy.

Mar
1 rok temu

16000 sprzedanych karnetów plus 3000 zwalnianych miejsc co kolejka, WOWP, Widzew Plus. I Widzew drży o budżet. To przecież 95% klubów w Polsce powinno natychmiast upaść

Tęczowy jogin
1 rok temu

Tak sobie pomyślałem, możemy wystawić taką jedenastkę:
Słowak – Polak, Bułgar, Austriak – Chorwat, Czech, Albańczyk, Łotysz – Norweg, Portuglaczyk – Hiszpan.
Normalnie CK Dezerterzy :-)

Waldi
Odpowiedź do  Tęczowy jogin
1 rok temu

Dobre!

BohatyrzWembleju
1 rok temu

Najlepszym transferem w ostatnich kilku latach jest Prezes. Wreszcie rozsądne zarządzanie. Wreszcie mam świadomość tego, że Widzew się rozwija.

Kriss
Odpowiedź do  BohatyrzWembleju
1 rok temu

Naiwność kibiców nie zna granic ;-))

Michał
1 rok temu

W wypowiedziach prezesa widzę pewną niespójność; gdy dogadywano się z Ramirezem nie było tematu zbyt szerokiej kadry. Innymi słowy jego transfer nie był uzależniony od odejścia np Lipy czy Lytwinienki. Zatem wychodzi na to, że od tamtej pory albo zrewidowano budżet albo pojawiły się jakieś nieoczekiwane wydatki, które nie pozwalają na zakontraktowanie kolejnych zawodników

Tomasz
1 rok temu

Jak mamy mało kasy to może przestańmy naprawiać drogi bo to należy do samorządu

Bastian
1 rok temu

Słuchając Dróżdża można odnieść wrażenie, że gość nie wie kiedy przestać kłapać dziobem. Zwyczajnie mówi za dużo. Gość nadaje się na dyrektora finansowego, a nie na twarz klubu, bo ani twarzy dobrej, ani charyzmy on nie ma … Niestety.

Raru
1 rok temu

Panie Prezesie, bardzo Pana szanuje, ale zbudujmy coś najpierw abyśmy mogli myśleć o sprzedaży zawodników. Nam, jako klubowi w tej chwili potrzebna jest stabilizacja i skład, który się zgra i pozna „na wylot”!

64
0
Would love your thoughts, please comment.x