Ligowi rywale pod lupą WTM! #13 Błękitni

22 lipca 2019, 12:35 | Autor:

W kolejnym odcinku naszego cyklu wędrujemy na Pomorze Zachodnie. To właśnie tam swoje spotkania rozgrywa drużyna Błękitnych Stargard. Dla łodzian wycieczka do tego miasta będzie najdalszą w całym sezonie.

O KLUBIE

Klub Sportowy Błękitni powstał 18 maja 1945 roku i był pierwszą taką organizacją na Pomorzu Zachodnim. Jednym z jego założycieli był polski biegacz, Tadeusz Świniarski. Oprócz sekcji lekkoatletycznej, w mieście utworzono też drużyny piłki nożnej i boksu. Na pierwsze futbolowe sukcesy klub czekał jednak dość długo, do 1981 roku. Wtedy to Błękitni po raz pierwszy awansowali do II ligi. Nie poradzili sobie niestety zbyt dobrze, zajmując przedostatnie miejsce w tabeli i wracając poziom niżej.

Kolejny raz stargardzki klub znalazł się na tym szczeblu ponad 20 lat później. Błękitni rok po roku awansowali najpierw do III, a następnie do II ligi. Niestety, zespół wycofał się z rozgrywek po rundzie wiosennej i został relegowany o dwie klasy niżej. Na czwartym poziomie stargardzianie spędzili kolejnych dziewięć sezonów.

W 2013 roku Błękitni ponownie awansowali do II ligi, w której grają do dzisiaj. W tym czasie odnieśli też swój największy sukces – sensacyjne dojście aż do półfinału Pucharu Polski. Dopiero tam podopieczni Krzysztofa Kapuścińskiego musieli po dogrywce uznać wyższość Lecha Poznań.

STADION

Stadion Miejski znajduje się w Stargardzie, przy ul. Ceglanej. Kompleks składa się z trzech boisk – głównego, z naturalną nawierzchnią, bocznego, a także treningowego. Piłkarze Błękitnych rywalizują oczywiście na tym pierwszym. Stargardzkie trybuny pomieścić mogą 2900 widzów.

Sektor gości oficjalnie przeznaczony jest dla 100 osób – tyle biletów otrzymują kibice drużyn przyjezdnych. W rzeczywistości jednak wejść na niego może o wiele więcej fanatyków, czego dowiódł choćby Lech, który zameldował się przed pięcioma laty w Stargardzie w ponad cztery setki.

KIBICE

Fani Błękitnych zrzeszeni są w grupie o nazwie Błękitna Wiara ’06. Nie mają nic wspólnego ze stargardzkim fan clubem Pogoni Szczecin. Wręcz przeciwnie – nie darzą się sympatią. Na domowych meczach wystawiają skromny młyn i starają się prowadzić doping. Podczas tegorocznego starcia z Widzewem zaprezentowali oprawę. Jeżdżą też na wyjazdy, w większości w kilka osób. Najliczniej stawili się w październiku w „Sercu Łodzi”.

OSTATNI SEZON

Zespół Błękitnych do samego końca walczył o utrzymanie. Ostatecznie uplasował się na dwunastym miejscu w tabeli, z zaledwie dwoma punktami przewagi nad strefą spadkową. Podopieczni Adama Topolskiego ligowy byt zawdzięczają dobrej końcówce, podczas której w pięciu ostatnich kolejkach nie ponieśli porażki. Pokonali między innymi Radomiak Radom na wyjeździe.

KADRA

Posadę utrzymał trener Topolski. Zespół został jednak poważnie osłabiony przed nadchodzącym sezonem. Klub opuścili m.in. Przemysław Brzeziański, Adrian Kwiatkowski, Mateusz Kwiatkowski czy Grzegorz Rogala, którzy stanowili o sile Błękitnych.

Do drużyny dołączyło sporo młodych zawodników i to na nich będzie opierał się skład stargardzian. Można być pewnym, że w tym sezonie będą oni wysoko sklasyfikowani w Pro Junior System.

KIEDY Z WIDZEWEM?

W rundzie jesiennej Widzewem zmierzy się z Błękitnymi już w 3. kolejce. Spotkanie zostanie rozegrane w piątek, 9 sierpnia, o godzinie 19:10. Rewanż jeszcze w tym roku, 30 listopada lub 1 grudnia.

PROGNOZA WTM

Walka o utrzymanie.

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Starsze
Nowsze Najwięcej ocen
Inline Feedbacks
View all comments
5
0
Would love your thoughts, please comment.x