Ligowi rywale pod lupą WTM! #4 ŁKS

18 lipca 2021, 16:00 | Autor:

Przed Wami czwarty odcinek naszego przedstawienia ligowych rywali piłkarzy Widzewa Łódź w najbliższym sezonie. Dzisiaj udamy się w podróż na zachód, ale… tylko kilkukilometrową. Omówimy bowiem derbowego rywala czerwono-biało-czerwonych, czyli zespół Łódzkiego Klubu Sportowego. Zapraszamy do lektury!

>>> LIGOWI RYWALE POD LUPĄ WTM! #3 RESOVIA

O KLUBIE

W 1908 roku w Łodzi powołano do życia nieformalny klub sportowy. To właśnie ta data uważana jest przez kibiców biało-czerwono-białych za rok założenia ŁKS, jednak oficjalnie stowarzyszenie zarejestrowano dopiero po kilku miesiącach, a konkretniej 14 sierpnia 1909 roku. Już po trzech latach drużyna zdobyła mistrzostwo miasta, w 1921 roku wzięła udział w pierwszych mistrzostwach Polski, a sześć lat później była też jednym z założycieli ligi polskiej.

Na największe sukcesy klub musiał jednak czekać przez cztery dekady, czyli do lat pięćdziesiątych. W 1954 roku ŁKS zdobył wicemistrzostwo kraju, a trzy lata później był trzeci, ale dodał do tego zwycięstwo w rozgrywkach Pucharu Polski. Kolejny sezon to triumf w mistrzostwach Polski, jednak na tym poważniejsze osiągnięcia się na dość długo skończyły.

Kolejne przyszły pod koniec wieku, gdy w 1998 roku klub z zachodniej części Łodzi po raz drugi sięgnął po mistrzostwo kraju. Po dwóch latach spadł jednak z Ekstraklasy, a w sezonie 2012/2013 wycofał się z rozgrywek i musiał zaczynać od IV ligi. Szybko piął się do góry, czasem w specyficznych okolicznościach (jak w przypadku awansu do II ligi spowodowanego rezygnacją Drwęcy Nowe Miasto Lubawskie), aż wrócił do elity. Spędził w niej jedynie rok.

STADION

Stary stadion przy al. Unii przeżył wiele lat, ale w 2013 roku rozpoczęła się jego rozbiórka, a w tym samym miejscu zaczęto budować nowy obiekt. W sierpniu 2015 roku, podczas towarzyskiego meczu z Pogonią Lwów, dokonano otwarcia liczącej 5700 miejsc trybuny. Do tej pory sympatycy ŁKS zasiadają wyłącznie na niej, jednak wkrótce do użycia powinny zostać oddane kolejne trzy. Skończony stadion ma móc pomieścić około osiemnastu tysięcy widzów.

KIBICE

Z oczywistych względów ełkaesiacy to jedna z dwóch największych kos kibiców Widzewa. Derbowe pojedynki od dziesiątek lat budzą olbrzymie emocje, chociaż ostatnio zostały one nieco ostudzone, bo w meczach nie biorą udziału goście i niestety trudno przewidywać, czy jeszcze kiedykolwiek zaczną to robić. W obu spotkaniach poprzedniego sezonu ich zabrakło.

Fani z al. Unii przyjaźnią się z GKS Tychy, Lechem Poznań i Zawiszą Bydgoszcz. Jeszcze kilka lat temu dobre relacje łączyły ich z Resovią, ale zgoda została zerwana. Do głównych kos, oprócz Widzewa, należą rzecz jasna Elana Toruń, Ruch Chorzów czy Wisła Kraków.

OSTATNI SEZON

To miał być dla ŁKS świetny sezon. Po wyśmienitym początku wydawało się, że ekipa Wojciecha Stawowego w cuglach zapewni sobie szybki powrót do Ekstraklasy. Wiosną dobra passa się jednak skończyła – najpierw zwolniony został Stawowy, którego miejsce zajął Ireneusz Mamrot, ale i on nie doczekał końca sezonu, bo na finiszu zmagań drużynę z konieczności prowadził Marcin Pogorzała. Ekipa z al. Unii zapewniła sobie grę w barażach, gdzie w pierwszej rundzie pokonała Arkę Gdynia, lecz w finale uległa Górnikowi Łęczna.

KADRA

W teorii ŁKS dysponuje jedną z najciekawszych kadr w I lidze. Na pierwszy plan rzucają się tutaj Hiszpanie, którzy w poprzednim sezonie stanowili o obliczu drużyny, czyli Antonio Dominguez oraz Pirulo, chociaż nie wiadomo, czy ten drugi zostanie w Łodzi. Iberyjską kolonię dopełniają jeszcze ostatnio kontuzjowany Samu Corral, sprowadzeni latem Javi Moreno i Nacho Monsalve, a także trener z przeszłością w Ekstraklasie Kibu Vicuna. Ważną postacią jest również zdobywca bramki w ostatnim derbowym spotkaniu, Ricardinho.

Oprócz zagranicznych graczy, ŁKS ma do dyspozycji też całkiem liczne grono Polaków, którzy tworzą przeplatankę rutyny z młodością. Do tej pierwszej kategorii zaliczają się Marek Kozioł, Maciej Dąbrowski, Adam Marciniak czy Jakub Tosik, z kolei do drugiej między innymi Adrian Klimczak, Piotr Janczukowicz, Michał Trąbka i Maciej Wolski. Jak na razie w trakcie tego okienka włodarze klubu przeprowadzili sześć transferów przychodzących.

KIEDY Z WIDZEWEM?

W poprzednim sezonie derby odbywały się już na początku obu rund, teraz będzie odwrotnie, bo piłkarze mierzyć się będą dopiero na jej koniec. Pierwsze spotkanie odbędzie się przy al. Piłsudskiego, a jego wstępny termin wyznaczono na sobotę, 23 października, na godzinę 19:10, choć plany może zmienić Polsat. Rewanż przy al. Unii na przełomie kwietnia i maja.

PROGNOZA WTM

Strefa barażowa.

Subskrybuj
Powiadom o
35 komentarzy
Starsze
Nowsze Najwięcej ocen
Inline Feedbacks
View all comments
35
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x