MŚ U-20: Polska – Tahiti 5:0 (3:0)

26 maja 2019, 20:30 | Autor:

Po wpadce z Kolumbią, piłkarze reprezentacji Polski do lat 20 w pełni się zrehabilitowali. Biało-czerwoni wygrali 5:0 z outsiderem grupy, Tahiti, i losy awansu do 1/8 finału rozstrzygną w ostatniej kolejce. Po raz kolejny ze świetnej strony pokazała się publiczność w „Sercu Łodzi”!

Selekcjoner biało-czerwonych zdecydował się dokonać aż czterech zmian w wyjściowej jedenastce. Jacek Magiera posadził na ławce Mateusza Bogusza, Tomasza MakowskiegoTymoteusza PuchaczaSebastiana Walukiewicza. W ich miejsce zagrali Jakub BednarczykAdrian Łyszczarz, Nicola Zalewski Marcel Zylla.

Od samego początku Polacy przeważali i już w 8. minucie powinni wyjść na prowadzenie. Dominik Steczyk dograł z prawego skrzydła do Zylli, ale jego strzał z bliska z trudem na rzut rożny sparował Moana Pito. Chwilę później uderzał sam napastnik 1. FC Nurnberg, lecz i tym razem bramkarz Tahiti stanął na wysokości zadania.

Tuż po upływie kwadransa swoją okazję mieli piłkarze z OceaniiYann Vivi z rzutu wolnego strzelił jednak niecelne. Całe szczęście, chwilę później na prowadzenie wyszli Polacy. Przed polem karnym do piłki dopadł Jakub Bednarczyk i cudownym uderzeniem umieścił ją w samym okienku bramki Tahitańczyków! W jednej z następnych akcji wynik powinien podwyższyć Zylla, ale huknął jedynie w poprzeczkę.

W kolejnych fragmentach gry spotkanie nieco się uspokoiło, ale groźniej atakowali biało-czerwoni. W 36. minucie golkipera gości z rzutu wolnego zaskoczyć próbował Adrian Łyszczarz, lecz skończyło się tylko na kornerze. Po chwili było jednak już 2:0! Z prawej strony dośrodkował Steczyk, a do siatki dość szczęśliwie trafił Zylla. Już w kolejnej akcji ci dwaj piłkarze zamienili się rolami. Zylla świetnie dograł do Steczyka, zaś ten w sytuacji sam na sam pokonał Pito.

Tuż przed przerwą futbolówka ponownie wpadła do siatki golkipera Tahitańczyków, tym razem jednak sędzia dopatrzył się pozycji spalonej Łyszczarza. Później podwyższyć wynik mógł jeszcze David Kopacz, lecz zamiast podawać strzelał i ostatecznie po pierwszej połowie zespół Magiery prowadził trzema golami.

Po zmianie stron obraz gry nie odmienił się. Pierwszy groźny strzał oddał w 53. minucie BednarczykPito z trudem wybił je jednak na róg. Później w bardzo dogodnej sytuacji był też Łyszczarz, ale uderzył niecelnie. Chwilę po upływie gry było już 4:0! Na lewej stronie pokazał się Nicola Zalewski i dograł do Steczyka, a ten głową podwoił swój dorobek.

Choć Polacy zdecydowanie przeważali, ich akcje nie były już tak groźne jak wcześniej. Dobre okazje mieli Łyszczarz Zylla, lecz nie byli w stanie pokonać bramkarza Tahitańczyków. W 74. minucie udało się to dopiero wprowadzonemu w drugiej części gry Adrianowi Benedyczakowi, który wykorzystał podanie Zylli i zamieszanie w polu karnym.

W jednej z kolejnych akcji napastnik Pogoni Szczecin powinien trafić do siatki po raz kolejny, ale jego uderzenie  z bliska w znany tylko sobie sposób wybił z linii bramkowej Hennel Tehaamoana. W 83. minucie Tahiti powinno zdobyć upragnionego honorowego gola. Sam na sam z Radosławem Majeckim był Tutehau Tufariua, lecz polski bramkarz efektownie sparował strzał na rzut rożny. W końcówce boisko za drugą żółtą kartkę opuścić musiał Tehaamoana, ale wynik nie uległ już zmianie.

Reprezentacja Polski wygrała 5:0 i awansowała w tabeli grupy A na drugie miejsce, przeskakując Kolumbię. O awans do 1/8 finału podopieczni trenera Magiery zagrają z Senegalem. Mecz w „Sercu Łodzi” rozpocznie się w środę, o godzinie 20:30.

18′ Bednarczyk, 37′ Zylla, 39′, 61′ Steczyk, 74′ Benedyczak