Najbliższy przeciwnik – Górnik

7 sierpnia 2013, 17:59 | Autor:

Górnik Zabrze będzie najbliższym przeciwnikiem Widzewa w 4 kolejce T-Mobile Ekstraklasy. Początek meczu z drużyną prowadzoną przez Adama Nawałkę, o 15:30, 10 sierpnia.

Sylwetka Górnika:

Kadra:
Lato, jak dotąd, jest bardzo aktywnym okresem dla Górnika pod względem ruchów kadrowych. W Zabrzu doszło do dużej migracji zawodników, w kilku przypadkach były to głośne wydarzenia. Takim było np. pozyskanie za darmo żegnającego się z Wisłą Kraków, Radosława Sobolewskiego. Drużynę uzupełnili też m.in. pomocnicy Maciej Małkowski (wcześniej Zagłębie Lubin) i  Łukasz Madej (GKS Bełchatów), czy łotewski bramkarz Pavel Steinbors.
Równie gorąco było przy transferach z klubu. Do słynnej AS Romy przeniósł się bramkarz, Łukasz Skorupski. Do Lubina natomiast powędrował Aleksander Kwiek. Z drużyną rozstali się także napastnicy Ireneusz Jeleń i Tomasz Zahorski. Jeszcze do niedawna powoływani do kadry snajperzy, nie przekonali do siebie trenera Nawałki i nie przedłużono z nimi umów. W ten sam sposób pożegnano Grzegorza Bonina.

Gwiazda:
Po odejściu do Bundesligi Arkadiusza Milika, gwiazdą nr 1 stał się w Zabrzu Prejuce Nakoulma. Paradoksalnie jednak, działacze chętnie pozbyliby się reprezentanta Burkina Faso, gdyż mają jedną z ostatnich szans, aby zarobić niezłe pieniądze na transferze napastnika. Dopóki Nakoulma, który ma za sobą rok gry (a w zasadzie leczenia) w Widzewie, jest w Górniku, będzie z pewnością pokazywał się z jak najlepszej strony, aby zwrócić na siebie uwagę zachodnich menedżerów. Łódzka defensywa będzie więc musiała znaleźć sposób na zatrzymanie szybkiego, technicznego zawodnika.
Oprócz Nakoulmy, do najważniejszych ogniw zabrzańskiej jedenastki należą m.in. kapitan Adam Danch, czy Paweł Olkowski.

Ostatnie mecze:
T-ME: Wisła Kraków – Górnik Zabrze 0:0
T-ME: Podbeskidzie Bielsko-Biała – Górnik Zabrze 1:2
T-ME: Górnik Zabrze – Piast Gliwice 2:1

Przewidywana jedenastka:
Witkowski – Olkowski, Danch, Gancarczyk, Kosznik – Nakoulma, Sobolewski, Mączyński, Przybylski, Małkowski – Zachara

Ciekawostki:
* w zespole z Zabrza występuje trzech piłkarzy znanych z gry w Widzewie: Prejuce Nakoulma, Przemysław Oziębała oraz Bartosz Iwan; dwaj ostatni raczej przy Piłsudskiego nie wystąpią (kontuzje). Kontrakt z Górnikiem podpisał też testowany latem w Łodzi, Tomasz Wełnicki
* trenerzy obu klubów są liderami Ekstraklasy, jeśli chodzi o czas pracy w swoich klubach. Nawałka pracuje w Zabrzu już ponad 3,5 roku; Mroczkowski w Widzewie o rok mniej. To odpowiednio 1 i 3 pozycja na liście najdłuższy stażem szkoleniowców w lidze.
* Widzew nie przegrał z Górnikiem w Łodzi już od ponad 9 lat! W ostatnich 10 meczach ogółem doznał tylko dwóch porażek, ale też dwa ostatnie pojedynki zakończyły się remisem i wygraną zabrzan