RMKS Rybnik – Widzew Łódź 80:73 (35:39)

14 listopada 2023, 21:00 | Autor:

Ogromnym niedosytem zakończyło się dzisiejsze spotkanie koszykarek Widzewa Łódź. Podopieczne Anny Chodery długo prowadziły z RMKS Rybnik, ale pojedynek był bardzo wyrównany i nie udało się zbudować znaczącej przewagi. Ostatnia kwarta była niestety popisem gospodyń, a to przyniosło skutek w postaci porażki widzewianek 73:80.

Na mecz do Rybnika opiekun łodzian zabrakła ze sobą jedenaście zawodniczek.  W protokole meczowym zabrakło dziś Zuzanny Gortat oraz dwóch najmłodszych koszykarek – Roksany Krawul oraz Aleksandry Graczyk. W zawodach udziału nie wzięła także kontuzjowana Maria Józefowicz.

Wynik tego starcia błyskawicznie otworzyły rybniczanki po celnym rzucie Klaudii Keller. Na szczęście tym samym po kilkudziesięciu sekundach odpowiedziała Anna Kudelska. W kolejnych akcjach to widzewianki częściej rzucały do kosza, jednak brakowało skuteczności i punkt udało się zdobyć jedynie Marii Grudzień. Później punktował  RMKS i to dość solidnie, bowiem za trzy punkty trafiały Dominika Bednarek i Beata Jurczyńska. Tymi rzutami rywalki wypracowały sobie kilkupunktową przewagę, która utrzymywała się przez następne minuty. Ciężko było ją zmniejszyć, ponieważ  druga strona wykorzystała jeszcze aż cztery rzuty wolne i po siedmiu minutach ekipa z Rybnika prowadziła 16:8. Ostatnie trzy minuty należały jednak do Widzewa. Tym razem to przeciwniczki nie mogły trafić, a pod koszem brylowała Natalia Gzinka, która w zaledwie 13 sekund zdobyła 5 punktów! Później kolejne oczka dokładały Janicka i Kudelska, a sekundę przed końcem do kosza świetnie rzuciła Jagoda Bandoch. Fantastyczna końcówka kwarty sprawiła, że po syrenie łodzianki prowadziły 21:17

Druga kwarta zaczęła się dość intensywnie. W szeregach Widzewa odpowiedzialność wzięła na siebie Kudelska, która błyskawicznie zapunktowała za dwa, by niedługo potem poprawić dorobek „trójką”. Nie próżnowały także gospodynie – aktywna była Jurczyńska, co potwierdziła dwoma celnymi rzutami. Widzew nadal prowadził, a na utrzymanie skromnej przewagi swoimi rzutami pracowały Bandoch oraz Janicka. RMKS starał się odpowiadać, aby nie pozwolić łodziankom na wyraźny odskok. Celne próby Oleksandry Hopkalo oraz Klaudii Keller sprawiły, że po 6 minutach było 29:27 dla Widzewa. Niestety, wspomniana Keller dała po chwili świetny popis pod koszem. Szesnastolatka zdobyła w minutę 7 punktów i rywalki wyszły na prowadzenie 34:33. W końcówce tej części konfrontacji oba zespoły szły łeb w łeb. Jako ostatnia do kosza trafiła jednak  Joanna Szeklicka, a do szatni czerw0no-biało-czerwone schodziły z prowadzeniem 39:35.

Po zmianie stron jako pierwsza do kosza błyskawicznie trafiła Gzinka. Nie minęło kilkadziesiąt sekund a skuteczną odpowiedzią popisała się aktywna dziś Keller. W kolejnych fragmentach mecz był wyrównany. W końcu rybniczanki odrobiły niewielką stratę, co było możliwe dzięki rzutowi zza linii autorstwa Bednarek. Zespół ze Śląska szybko udowodnił, że nie zamierza tylko patrzeć na grę widzewianek. Do kosza znów trafiła Keller, a po dwóch skutecznych natarciach Natalii Rudzińskiej rybnicki team wyszedł nawet na prowadzenie 45:44. Na szczęście podopieczne trener Chodery zachowały czujność. Z atakami ruszyły Gzinka, Janicka oraz Bołbot i Widzew szybko wygrywał już 53:45. Końcówka tej części meczu wciąż trzymała w napięciu. Przyjezdne obroniły przewagę i do ostatniego etapu spotkania przystępowały z prowadzeniem 55:49.

Zaliczka nie była bezpieczna, więc wiadomo było, że o wszystkim zadecyduje ostatnia część potyczki. Niestety, w ten kluczowy fragment meczu bezkompromisowo weszły reprezentantki RMKS, które w dwie minuty trzykrotnie trafiały do kosza zza linii. To sprawiło, że z przewagi Widzewa nie zostało już nic. Przeciwniczki poczuły się pod koszem bardzo pewnie i na nic zdały się trafienia Gzinki i Grudzień, ponieważ po kolejnych atakach i kolejnej trójce, gospodynie prowadziły 66:59. Na 5 minut przed końcem sytuacja wyglądała źle. Widzewianki odpowiadały, ale ciężko było o serię kilku zdobytych punktów. Trafiła choćby Zajączkowska, ale już w kolejnej akcji z punktów cieszyła się niezawodna tego dnia Keller. Łodzianki robiły wszystko, aby jeszcze wrócić do tego pojedynku. Nie pomogły jednak nawet dwa celne rzuty za trzy Aleksandry Rok i dwa oczka Kingi Sierakowskiej.

Emocji nie brakowało zwłaszcza w ostatniej minucie, ale gospodynie utrzymały prowadzenie do końca i widzewianki musiały pogodzić się ze zwycięstwem RMKS Rybnik 78:73. Następne spotkanie o punkty podopieczne trener Chodery rozegrają już w sobotę – wyjazdowym przeciwnikiem będzie Wisła Kraków

RMKS Rybnik – Widzew Łódź 80:73 (17:21, 18:18, 14:16, 31:18)