Szansa na wyrównanie bilansu

10 lutego 2023, 15:04 | Autor:

Trzydzieści jeden ligowych starć mają za sobą piłkarze Widzewa Łódź i Lechii Gdańsk. Po raz pierwszy, oba te kluby spotkały się jeszcze w latach czterdziestych, choć nigdy nie rywalizowały dłuższymi seriami. Bilans dotychczasowych meczów wciąż jest bardzo wyrównany, ale po lipcowym starciu szala przechyliła się nieco na stronę biało-zielonych.

Historyczna potyczka przypadła na jesień roku 1947, gdy oba zespoły walczyły w eliminacjach o miejsce w nowo powstającej lidze. W Gdańsku padł remis, a w Łodzi dość pewnie wygrali gospodarze, choć sportowo awansu i tak wówczas nie wywalczyli. Udało im się to tylko dzięki późniejszemu powiększeniu rozgrywek, ale po zaledwie roku pożegnali się z elitą. Kolejny raz z pomorzanami sprawdzili się w sezonie 1950, w II lidze, jednak Lechia występowała wówczas jako Budowlani. A następnie losy obu drużyn rozdzielone zostały na aż dwadzieścia dwa lata.

Łódzko-gdańska rywalizacja powróciła na trzy sezony, gdy Widzew i Lechia grały na drugim poziomie. Później, czerwono-biało-czerwoni na swych przeciwników z północy czekać musieli aż do ich awansu na najwyższy szczebel. Stało się to w 1984 roku, ale kolejne mecze między zainteresowanymi stronami były ubogie w bramki – w ośmiu spotkaniach padło ich tylko pięć, czterokrotnie byliśmy też świadkami remisu 0:0. Potem pomorzanie znów spadli z I ligi, choć niedługo taki sam los spotkał ekipę z Łodzi, na szczęście tylko na krótkie kilkanaście miesięcy.

Nie licząc jednego dwumeczu w sezonie 2005/2006 (i efektownego zwycięstwa 4:0 u siebie), w XXI wieku bardziej regularne spotkania zaczęły się dopiero w 2011 roku. Chyba najmocniej w historii zapisało się to z października 2013 roku, kiedy to gospodarze rozbili faworyzowanych gdańszczan 4:1, swój popis na trybunach zaprezentowali również kibice. Był to ostatni jak na razie triumf nad ekipą z Trójmiasta.

W pierwszym meczu tego sezonu, w lipcu, łodzianie zeszli bowiem z murawy pokonani. Już w 5. minucie Lechia objęła prowadzenie po strzale z dystansu Macieja Gajosa. Wyrównał strzałem z rzutu karnego Bartłomiej Pawłowski, lecz jeszcze przed przerwą do siatki trafił Łukasz Zwoliński. Widzewiacy ponownie doprowadzili do remisu za sprawą bramki Jordiego Sancheza, jednak goście w 85. minucie zadali decydujący cios. Zrobił to technicznym, efektownym uderzeniem Flavio Paixao.

Historia ligowych meczów Widzewa z Lechią:

1. 05.10.1947, Lechia Gdańsk – Widzew Łódź 1:1 (? – J. Wachnik)
2. 26.10.1947, Widzew Łódź – Lechia Gdańsk 2:0 (Cichocki, Gbyl)
3. 21.05.1950, Widzew Łódź – Budowlani Gdańsk 1:2 (K. Wiernik – ?)
4. 10.09.1950, Budowlani Gdańsk – Widzew Łódź 2:3 (? – K. Wiernik, Pawlikowski x2)
5. 24.09.1972, Widzew Łódź – Lechia Gdańsk 1:1 (Świderek – ?)
6. 06.05.1973, Lechia Gdańsk – Widzew Łódź 3:0
7. 15.09.1973, Lechia Gdańsk – Widzew Łódź 1:0
8. 14.04.1974, Widzew Łódź – Lechia Gdańsk 1:1 (Kubicki – ?)
9. 28.09.1974, Widzew Łódź – Lechia Gdańsk 2:1 (Stępniak x2 – ?)
10. 03.05.1975, Lechia Gdańsk – Widzew Łódź 1:1 (? – Gapiński)
11. 20.10.1984, Widzew Łódź – Lechia Gdańsk 0:0
12. 05.06.1985, Lechia Gdańsk – Widzew Łódź 0:0
13. 20.10.1985, Widzew Łódź – Lechia Gdańsk 1:0 (Świątek)
14. 20.04.1986, Lechia Gdańsk – Widzew Łódź 1:1 (Nowicki – Smolarek)
15. 23.08.1986, Lechia Gdańsk – Widzew Łódź 0:1 (Leszczyk)
16. 28.03.1987, Widzew Łódź – Lechia Gdańsk 1:0 (Iwanicki)
17. 31.10.1987, Widzew Łódź – Lechia Gdańsk 0:0
18. 04.06.1988, Lechia Gdańsk – Widzew Łódź 0:0
19. 26.08.1990, Widzew Łódź – Lechia Gdańsk 1:1 (Cecherz – ?)
20. 06.04.1991, Lechia Gdańsk – Widzew Łódź 0:0
21. 13.08.2005, Lechia Gdańsk – Widzew Łódź 2:1 (Janus, Biskup – Grzelak)
22. 29.03.2006, Widzew Łódź – Lechia Gdańsk 4:0 (Grzelak, Wawrzyniak x2, Szeliga)
23. 20.10.2010, Lechia Gdańsk – Widzew Łódź 3:1 (Lukjanovs, Buzała, Wiśniewski – Kuklis)
24. 25.05.2011, Widzew Łódź – Lechia Gdańsk 1:0 (Grzelczak)
25. 05.11.2011, Lechia Gdańsk – Widzew Łódź 0:0
26. 28.04.2012, Widzew Łódź – Lechia Gdańsk 0:1 (Traore)
27. 16.11.2012, Lechia Gdańsk – Widzew Łódź 2:0 (Traore, Ricardinho)
28. 20.05.2013, Widzew Łódź – Lechia Gdańsk 0:1 (Ł. Broź – Duda, Machaj)
29. 06.10.2013, Widzew Łódź – Lechia Gdańsk 4:1 (Leimonas, Lafrance, E. Visnakovs, Alex Bruno – Pietrowski)
30. 15.03.2014, Lechia Gdańsk – Widzew Łódź 2:0 (Vranjes x2)
31. 31.07.2022, Widzew Łódź – Lechia Gdańsk 2:3 (Pawłowski, Sanchez – Gajos, Zwoliński, Paixao)

Bilans: 9 zwycięstw Widzewa, 12 remisów, 10 zwycięstw Lechii. Bramki: 31:31