Widzew Łódź – GKS Jastrzębie 4:1 (2:0)

2 listopada 2021, 16:02 | Autor:

Kolejny krok na Stadion Narodowy zrobiony! Piłkarze Widzewa Łódź bez większych problemów awansowali dziś bowiem do 1/8 finału Pucharu Polski. Podopieczni Janusza Niedźwiedzia pokonali na własnym stadionie GKS Jastrzębie 4:1, a bramki zdobywali dla nich kolejno Kacper Karasek, Mattia Montini, Dominik Kun i Marek Hanousek. Ważna informacja to też powrót po długiej kontuzji Przemysława Kity!

Wbrew wcześniejszym przewidywaniom, szkoleniowiec gospodarzy nie zdecydował się na dokonanie rewolucji w składzie. Dzisiejsze starcie zaczęło ośmiu tych samych zawodników, którzy od pierwszych minut występowali trzy dni temu w Rzeszowie. Jedyne korekty zaszły w formacji ofensywnej. Wysuniętym napastnikiem był Montini, zaś nieco z tyłu wspierali go dwaj młodzieżowcy, czyli Radosław Gołębiowski i Karasek. W kadrze pierwszy raz po siedmiomiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją znalazł się Kita, na ławce rezerwowych pojawił się także czekający na debiut w czerwono-biało-czerwonych barwach Filip Zawadzki.

Widzewiacy nie ruszyli na przeciwników bardzo zdecydowanie – zamiast tego starali się raczej cierpliwie konstruować swoje akcje i szukać szans do otworzenia wyniku. Pierwszą dostał w piątej minucie Hanousek, który był niepilnowany na dwudziestym piątym metrze, lecz uderzył bardzo niecelnie. „Niecelnie” – to słowo najlepiej oddające grę łodzian w początkowych fragmentach tego pojedynku. Zdecydowanie za dużo było strat, przez co trudno było stworzyć konkretne zagrożenie w polu karnym Mariusza Pawełka. Przyjezdni próbowali odpowiadać szybkimi kontratakami, ale nieźle spisywała się zarówno defensywa, jak i sam Jakub Wrąbel.

W 19. minucie zrobiło się zaś 1:0! W środku pola z piłką znalazł się Kun i prostopadle podał na skrzydło, do wychodzącego na wolne pole Pawła Zielińskiego. Ten zachował się bardzo altruistycznie, dogrywając do Karaska, któremu pozostało tylko wpakować futbolówkę do siatki. Prowadzący zawody pan Wojciech Myć postanowił jeszcze sprawdzić tę sytuację w systemie VAR, na szczęście nie dopatrzył się pozycji spalonej. Po tym golu spotkanie się otworzyło. GKS starał się wyrównać, lecz kilka dośrodkowań nie było w stanie zagrozić bramce Wrąbla. W 28. minucie, po szybkim kontrataku, szansę miał Gołębiowski, jednak skiksował.

Na podwyższenie rezultatu nie musieliśmy zbyt długo czekać! W 33. minucie Gołębiowski chciał wypuścić na wolne pole Kuna, ale obił plecy obrońcy. Piłka spadła na szczęście wprost pod nogi Montiniego, a Włoch płaskim strzałem pokonał Pawełka, który zbyt wolno złożył się do interwencji. Drugie dzisiejsze trafienie ewidentnie natchnęło podopiecznych trenera Niedźwiedzia do jeszcze lepszej gry! Coraz częściej oglądaliśmy kombinacyjne akcje – w 38. minucie zabrakło centymetrów, by Kun stanął przed szansą wpisania się na listę strzelców. Mimo kilku kolejnych okazji, rezultat do przerwy nie uległ już zmianie. Widzew prowadził 2:0!

Przed drugą częścią szkoleniowiec łodzian nie dokonał żadnej korekty, za to Jacek Trzeciak wymienił aż trzech swoich zawodników. To właśnie jeden z nich, Dariusz Kamiński, już po kilkudziesięciu sekundach znalazł się sam na sam z Wrąblem, na szczęście bramkarz wybił mu futbolówkę spod nóg. Czerwono-biało-czerwoni dali się nieco wyszumieć przeciwnikom i za chwilę zadali trzeci cios! W 52. minucie z akcją wyszedł Zieliński i podał do Montiniego, a ten w fantastyczny sposób oddał futbolówkę Kunowi. Skrzydłowy huknął w środek, nie dając zbyt wielkiej szansy na obronę wprowadzonemu zamiast Pawełka Grzegorzowi Drazikowi.

Zwycięstwo gospodarzy było już przesądzone, ale tym ewidentnie wciąż było mało, bo raz za razem starali sobie tworzyć kolejne sytuacje do podwyższenia wyniku. Z rzutu wolnego uderzał Karasek, jednak wyraźnie chybił, zaś bliski dojścia do prostopadłego podania Montiniego był Hanousek. Gdyby to zrobił, zapewne byłoby 4:0! W 70. minucie trener Niedźwiedź przeprowadził trzy pierwsze zmiany: Montiniego zastąpił Bartosz Guzdek, Nunesa Abdul Aziz Tetteh, z kolei Zielińskiego wracający do gry po przerwie Kita! Co ciekawe, ulubieniec kibiców początkowo ustawiony został na pozycji prawego wahadłowego. Niestety, gospodarze chyba zbyt mocno się rozprężyli, ponieważ po chwili w znakomitej okazji znalazł się Łukasz Gajda. Kapitalną interwencją popisał się na szczęście Wrąbel, parując ten silny strzał na róg.

W 73. minucie golkiper nie miał już jednak szans. Błąd w środku pola popełnił Hanousek, który stracił futbolówkę. Ta trafiła pod nogi Adriana Balboy, a Hiszpan ładnym uderzeniem zdobył kontaktową bramkę dla swojego zespołu. Opiekun czerwono-biało-czerwonych od razu zareagował: wpuścił Michała Grudniewskiego za Karaska, przesunął też Stępińskiego na prawe wahadło, z kolei Kitę za plecy napastnika. Częściej przy piłce był GKS, jednak już nie stworzył sobie żadnej groźnej okazji. Na dwie minuty przed końcem długo wyczekiwaną okazję dostał Zawadzki – wychowanek doczekał się oficjalnego debiutu w pierwszym zespole! Tuż po wejściu do gry filigranowy pomocnik pokazał się z wyśmienitej strony, bo to po faulu na nim arbiter podyktował rzut karny! Do piłki podszedł Hanousek i strzałem w róg ustalił wynik meczu na 4:1! Widzew bez problemu awansował do 1/8 finału Pucharu Polski – z kim się tam zmierzy, dowiemy się w piątek. Na razie łodzian czeka ligowe starcie z Miedzią Legnica.

19′ Karasek, 33′ Montini, 52′ Kun, 90+3′ Hanousek – 73′ Balboa

Wrąbel – Stępiński, Dejewski, Tanżyna – Zieliński (70′ Kita), Hanousek, Kun, Nunes (70′ Tetteh) – Gołębiowski (88′ Zawadzki), Karasek (75′ Grudniewski) – Montini (70′ Guzdek)

Rezerwowi: Reszka – Danielak, Michalski, Tomczyk