Widzew z licencją na II ligę. Ale z nadzorem finansowym i sankcją!

4 czerwca 2019, 17:20 | Autor:

Dziś odbyło się posiedzenie Komisji ds. Licencji Klubowych Polskiego Związku Piłki Nożnej, na którym rozpatrono wnioski klubów, zgłaszających akces do gry w II lidze w przyszłym sezonie.

Tak jak można było się spodziewać, Widzew znalazł się w gronie zespołów, które otrzymały licencję. Nie stało się to jednak bezwarunkowo! Na łodzian nałożono nadzór finansowy, ukarano ich też sankcję regulaminową w kwocie 10 tysięcy złotych za naruszenie trzech kryteriów podręcznika licencyjnego. Jakich?

To punkty F.01, F.03 i F.04. Sprawdziliśmy w podręczniku, o czym one mówią:

F.01: Przygotowanie i złożenie rocznego sprawozdania finansowego, sporządzonego na ostatni statutowy dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych Wnioskodawcy (np. 30/06 bądź 31/12), przypadający przed terminem złożenia wniosku o wydanie Licencji.
Niezależnie od formy prawnej Wnioskodawcy, roczne sprawozdanie finansowe musi być sporządzone zgodnie z przepisami Ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 roku (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 330, ze zm.) oraz wydanymi na jej podstawie przepisami wykonawczymi i innymi obowiązującymi przepisami.
Wnioskodawca mający obowiązek badania sprawozdania finansowego zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 4 Ustawy o rachunkowości jest obowiązany przekazać Licencjodawcy opinię wraz z raportem biegłego rewidenta dotyczącego zbadanego sprawozdania finansowego.

F.03: Wnioskodawca musi dowieść, że na dzień złożenia Dokumentacji Licencyjnej, nie później niż 31 marca roku kalendarzowego, w którym rozpoczyna się dany Sezon Licencyjny, nie posiada przeterminowanych zobowiązań wobec klubów piłkarskich z tytułu działalności transferowej, które powstały do dnia 31 grudnia roku kalendarzowego poprzedzającego rok, w którym rozpoczyna się dany Sezon Licencyjny.

F.04: Wnioskodawca musi dowieść, że na dzień 31 marca roku kalendarzowego, w którym rozpoczyna się dany Sezon Licencyjny, nie posiada żadnych przeterminowanych zobowiązań wobec – pracowników, ZUS i Urzędu Skarbowego (w związku ze wszelkimi zobowiązaniami prawnymi wobec pracowników), jak też z tytułu kar nałożonych przez właściwe organy dyscyplinarne (w tym w szczególności Komisję Dyscyplinarną PZPN, Najwyższą Komisję Odwoławczą PZPN) lub Organy Licencyjne, z tytułu prawomocnych wyroków Piłkarskiego Sądu Polubownego PZPN oraz wobec Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej z tytułu płatności składek członkowskich oraz opłat za uczestnictwo w Rozgrywkach Klubowych PZPN, a także opłat na rzecz PZPN oraz Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej pozostających w związku ze zmianami przynależności klubowej zawodników, które powstały przed 31 grudnia roku kalendarzowego poprzedzającego rok, w którym rozpoczyna się dany Sezon Licencyjny.

Przy al. Piłsudskiego nie przygotowali więc odpowiedniego sprawozdania finansowego wraz z opinią i raportem biegłego rewidenta. Oprócz tego, Widzew nie spełnił warunku braku przeterminowanych (na dzień 31 marca) zobowiązań wobec innych klubów, a także wobec m.in. pracowników, urzędów czy związku.

Wszystkie kluby, które wnioskowały o licencję, otrzymały ją, ale bez żadnych warunków pobocznych udało się to tylko Błękitnym Stargard, Górnikowi Łęczna, Gryfowi Wejherowo, Resovii, Stali Stalowa Wola oraz dwóm spadkowiczom: ROW Rybnik i Siarce Tarnobrzeg. Prawo gry w II lidze zyskała również zmagająca się z problemami finansowymi Bytovia Bytów, a Ruch Chorzów wycofał się z procesu.

Subskrybuj
Powiadom o
73 komentarzy
Starsze
Nowsze Najwięcej ocen
Inline Feedbacks
View all comments

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
73
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x