Zapal znicz na grobach zasłużonych widzewiaków!

1 listopada 2021, 10:30 | Autor:

Dziś obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych, a jutro Dzień Zaduszny. Z tej okazji wszyscy udamy się na cmentarze, aby wspomnieć naszych bliskich. Warto jednak pamiętać też o spoczywających tam zasłużonych sportowcach, działaczach i pracownikach Widzewa Łódź. Bardzo w tym pomoże „Widzewska Mapa Pamięci”.

Interaktywna mapa powstała cztery lata temu z inicjatywy Marcina Krakowiaka. „Pomysł stworzenia miejsca, w którym można by zebrać lokalizacje widzewskich grobów pojawił się kilka lat temu, po powtarzających się zapytaniach o to jak trafić do najpopularniejszych miejsc spoczynku związanych z Widzewem – Ludwika Sobolewskiego i Krzysztofa Surlita. Po sukcesie pierwszej wersji mapy z kilkoma mogiłami zlokalizowanymi tylko w Łodzi, z każdym miesiącem udawało się oznaczać nowe miejsca, a przy okazji zgłębiać historię klubu poprzez życiorysy osób tworzących ją przed laty” – zdradził swego czasu pomysłodawca na łamach widzew.com.

Dzięki „Widzewskiej Mapie Pamięci” znaleźć można miejsca pochówku wielu zasłużonych widzewiaków. Nie tylko tych spoczywających w Łodzi, jak choćby Ludwik Sobolewski, Stefan Wroński, Andrzej Możejko, Marek Pięta, Włodzimierz Smolarek lub Krzysztof Surlit, ale również w całej Polsce. Oznaczone zostały groby między innymi Jerzego Kuleja i Janusza Wójcika w Warszawie, Stanisława Burzyńskiego w Gdańsku, Stanisława Świerka we Wrocławiu czy nawet Mirosława Sajewicza w dalekich Dusznikach-Zdroju!

Na mapie znajdują się lokalizacje ponad stu trzydziestu nagrobków! Warto też wspomnieć, że w tym roku po raz kolejny podjęta została akcja pod nazwą #WidzewskiZnicz, w ramach której przedstawiciele widzewskiego środowiska zdecydowali się dotrzeć do zdecydowanej większości wskazanych miejsc oraz zapalić symboliczne znicze, zakupione dzięki środkom ze zbiórki kibiców. Rezultaty sprawdzić można na profilu RetroWidzew na TwitterzeTUTAJ.

„Widzewska Mapa Pamięci” znajduje się W TYM MIEJSCU. Zachęcamy do korzystania!

Foto: Marcin Bryja / widzew.com

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Starsze
Nowsze Najwięcej ocen
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x