104 urodziny Widzewa!

25 listopada 2014, 10:35 | Autor:

tablica_Widzew

Dokładnie dziś przypada 104 rocznica powstania TMRF, protoplasty dzisiejszego Widzewa. 25 listopada 1910 roku (według kalendarza gregoriańskiego) został on zarejestrowany w spisie stowarzyszeń przez Gubernię Piotrkowską.

Statut Towarzystwa Miłośników Rozwoju Fizycznego na Widzewie, bo tak brzmiała pierwotna nazwa klubu, został zalegalizowany przez ówczesne władze carskie 18 listopada 1910 roku. Jednak dopiero po 7 dniach TMRF wpisano do rejestru stowarzyszeń.

Pierwszą siedzibą klubu była ul. Rokicińska 62. W TMRF uprawiano nie tylko piłkę nożną, na którą moda przybyła do Łodzi wraz z angielskimi robotnikami, ale także gimnastykę. W 1911 roku klub po raz pierwszy wystartował w ogólnołódzkich mistrzostwach futbolowych.

W 1922 roku, już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, pięcioro członków TMRF (Jan Augustyniak, Wacław Gapiński, Ludwik Rękowski, Antoni Stanecki i Józef Wojtczak) założyło Robotnicze Towarzystwo Sportowe Widzew. W statucie RTS zawarto informację mówiące o nawiązaniu do tradycji przedwojennego stowarzyszenia. Właśnie dlatego obecny Widzew uważa się za kontynuatora Towarzystwa Miłośników Rozwoju Fizycznego.

Fragment dziennika „Rozwój” dotyczący powstania TMRF (za wikipedia.pl):

Rozwoj-fragment

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress