Ligowi rywale pod lupą WTM! #1 Odra

10 sierpnia 2020, 10:40 | Autor:

Już za niespełna trzy tygodnie rozpocznie się nowy sezon I ligi. Jak co roku, na WTM zaprezentujemy Wam cykl, przybliżający wszystkie kluby, z którymi rywalizować będą piłkarze Widzewa Łódź. Przyjęliśmy kolejność odwrotną do terminarza spotkań, więc na pierwszy ogień wzięliśmy Odrę Opole!

O KLUBIE

Odra założona została w 1945 roku i była jednym z pierwszych powojennych polskich klubów. Już po sześciu latach, choć pod nazwą Budowlani, opolanie wywalczyli awans do II ligi, a po dwóch następnych – do I ligi. Inauguracyjny sezon na tym szczeblu nie zakończyły się jednak dobrze, bo klub błyskawicznie opuścił elitę. Później niebiesko-czerwoni awanse przeplatali spadkami, ale w 1960 roku na dobre zadomowili się w elicie. Zaczęli też spisywać się coraz lepiej – sezon 1963/1964 zakończyli miejscem na najniższym stopniu podium oraz półfinałem Pucharu Intertoto.

Kolejne lata to ponowne występy w I lidze, chociaż już bez większych sukcesów, nie licząc zwycięstwa nad Widzewem w finale Pucharu Ligi, które dało Odrze start w Pucharze UEFA. Klub zaczął jednak powoli zmierzać w dół – w 1981 roku rozstał się z elitą, do której już nigdy nie wrócił. Następne dekady spędził II oraz III lidze, a w sezonie 2008/2009 rozpadł się z powodu problemów finansowych. Opolanie wystartowali od piątego szczebla i od tego czasu stopniowo pną się w górę, w 2017 roku powracając na drugi poziom rozgrywkowy.

STADION

Stadion Miejski „Odra” to jeden z najstarszych obiektów w całej I lidze. Został otwarty w 1930 roku, a przed wojną korzystały z niego niemieckie drużyny z Opola. Później przejęła go nowo powstała Odra, która użytkuje go do dzisiaj. W przeszłości obiekt mógł pomieścić nawet 25 tysięcy widzów, ale obecnie oficjalna pojemność to zaledwie pięć tysięcy, z czego pięćset miejsc znajduje się pod dachem. Tyle samo liczy sektor gości. W latach siedemdziesiątych na stadionie zostało zamontowane oświetlenie.

KIBICE

Solidna ekipa, która przemierza za swoim klubem całą Polskę, działa również na meczach domowych. Ma sporo fan clubów rozsianych po województwie opolskim. Kibice Odry utrzymują przyjacielskie stosunki z Polonią Bytom i Zagłębiem Lubin, mają również układ z węgierskim Sopronem. Najwięksi wrogowie to Śląsk Wrocław, Chemik Kędzierzyn-Koźle czy Raków Częstochowa. W poprzednim sezonie frekwencja na domowych spotkaniach oscylowała w granicach tysiąca widzów, co uplasowało klub w dolnej połowie I ligi pod tym względem.

OSTATNI SEZON

Odra fatalnie rozpoczęła poprzedni sezon. Już po trzeciej serii gier znalazła się w strefie spadkowej, a opuściła ją dopiero… dwadzieścia cztery kolejki później! Długo wydawało się, że opolanie rozstaną się z I ligą, ale dobra gra po restarcie rozgrywek pozwoliła im się utrzymać na tym szczeblu. W czerwcu i lipcu podopieczni Dietmara Brehmera zdobyli dziewiętnaście punktów w dwunastu meczach, co pozwoliło na zajęcie trzynastego miejsca w tabeli.

KADRA

Na pierwszy rzut oka w kadrze Odry rzuca się jedno nazwisko. Mowa oczywiście o czterokrotnym reprezentancie Polski, Arkadiuszu Piechu, który w poprzednim sezonie zdobył siedem bramek i dość mocno przyczynił się do utrzymania w I lidze. Sześcioma golami popisał się inny doświadczony zawodnik, Krzysztof Janus, a grono ligowych wyjadaczy uzupełniają Mateusz Kamiński czy Szymon Skrzypczak. Na drugim biegunie stoi kilku młodszych graczy, takich jak stojący w bramce Mateusz Kuchta, który do Opola trafił po nieudanej przygodzie w Zagłębiu Lubin. Od grudnia poprzedniego roku trenerem niebiesko-czerwonych jest wspomniany Brehmer.

KIEDY Z WIDZEWEM?

Mecz z Odrą będzie dla piłkarzy łódzkiego Widzewa ostatnim w rundzie jesiennej. Zostanie rozegrany w Opolu, w ramach 17. kolejki I ligi, w weekend 12-13 grudnia. Dokładnego terminu jeszcze nie znamy.

PROGNOZA WTM

Dolna połowa tabeli.