Ligowi rywale pod lupą WTM! #11 Wisła

13 lipca 2022, 08:30 | Autor:

Początek nowego sezonu już o krok, a więc czas przyspieszyć z naszym cyklem. W jedenastym jego odcinku przenosimy się do Płocka, gdzie swoje mecze rozgrywa Wisła. „Nafciarze” to jedno z pozytywnych zaskoczeń poprzednich zmagań, jednak czy teraz spiszą się tak dobrze i powalczą o miejsce w górnej części ligowej tabeli?

>>> LIGOWI RYWALE POD LUPĄ WTM! #10 LECH

O KLUBIE

W 1947 roku w Płocku powstał Klub Sportowy „Elektryczność”, który występował pod tą nazwą do 1950 roku, kiedy to zmienił ją na Ogniwo. Druga z nazw utrzymała się przez pięć lat. Następnie doszło do połączenia Zrzeszeń Sportowych Ogniwo oraz Sparta – i zmiany właśnie na Sparta Płock. W tym samym roku doszło do kolejnej roszady w nazewnictwie klubu, który od tego czasu znany był jako Wisła Płock. Pierwsze sezony to gra w zmaganiach okręgowych. Dopiero na początku lat sześćdziesiątych, Wiśle udało się też awansować do III ligi. W 1963 roku patronat objęły Mazowieckie Zakłady Rafineryjne i Petrochemiczne w Płocku. Partnerstwo między zakładami a Wisłą przerwało długie lata – czyli do 2010 roku.

Następne lata to tułaczka pomiędzy III ligą a rozgrywkami okręgowymi. Dopiero w sezonie 1980/1981 Wisła uzyskała promocję do II ligi i utrzymywała się w niej przez kolejną dekadę. W 1992 roku klub ponownie zmienił nazwę – już jako Petrochemia Płock, po raz pierwszy w historii, awansował do Ekstraklasy w sezonie 1993/1994. Pozostał w niej tylko rok, a później ponownie a to wracał, a to znowu spadał. Po kolejnych zmianach nazwy i powrocie do tej historycznej, Wisła zdołała wygrać Puchar Polski i awansować do europejskich pucharów. Potem kolejny raz spadła, a do najwyższej klasy, na dobre, awansowała w sezonie 2015/2016.

STADION

Wisła swoje mecze rozgrywa na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Górskiego, który mieści się przy ul. Łukasiewicza. Obecnie jest on przebudowywany, po zakończeniu budowy, planowanym na koniec listopada, ma pomieścić około 15 000 widzów. W zeszłym sezonie, na spotkaniach w Płocku, mogło zjawić się 3500 kibiców, a to z uwagi na otwartą jedną trybunę.

KIBICE

„Nafciarzy” łączy zgoda z kibicami Stomilu Olsztyn i układ z Hutnikiem Kraków. Oprócz tego, zostają oni w dobrych relacjach z fanami gdańskiej Lechii i łotewskiego FK Ventspils. Jeśli chodzi o „kosy”, to – z uwagi na lokalizację Płocka – należy przede wszystkim wskazać Legię Warszawa i wszystkie kluby, z którymi warszawianie utrzymują dobre stosunki. Mimo zgody z Widzewem w przeszłości, aktualnie relacje z łodzianami nie są zbyt przyjazne. Wśród „kos” można też wymienić Górnik Zabrze, ŁKS Łódź, Pogoń Szczecin czy Wisłę Kraków.

OSTATNI SEZON

Pierwsza połowa rozgrywek nie była udana dla „Nafciarzy”. Mimo doskonałej formy u siebie, wszystkie mecze wyjazdowe drużyny prowadzonej przez trenera Macieja Bartoszka kończyły się porażkami. Brak stabilizacji skutkował pożegnaniem się ze szkoleniowcem po 23. kolejce. W jednym spotkaniu drużynę prowadził Łukasz Nadolski, ale został zastąpiony przez Pavola Stano – pod jego wodzą, Wisła zakończyła szósta – co należy postrzegać jako niezły rezultat.

KADRA

Największą uwagę w kadrze Wisły zwracają zawodnicy, występujący w środku pola, tacy jak choćby Dominik Furman, Mateusz Szwoch czy Rafał Wolski. W bardzo dobrej dyspozycji w poprzednim sezonie był także Łukasz Sekulski, który z trzynastoma bramkami był jednym z najskuteczniejszych Polaków grających w Ekstraklasie. Warto również zwrócić uwagę na dobrych obrońców, jak choćby Ukraińca Antona Krywociuka czy Damiana Michalskiego.

Wisła nie była zbyt aktywna na rynku transferowym. Do klubu dołączyli tylko Davo, Steven Kapuadi, Michał Mokrzycki i Martin Sulek. „Nafciarzy” opuścili z kolei Dusan Lagator, Milan Obradović, Patryk Tuszyński czy Damian Węglarz. Było również kilka wypożyczeń.

KIEDY Z WIDZEWEM?

Mecz w Łodzi w siódmej kolejce, już 27-28 sierpnia. Rewanż w Płocku wiosną, 11-12 marca.

PROGNOZA WTM

Środek tabeli.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x