Ligowi rywale pod lupą WTM! #7 Raków

9 lipca 2022, 09:00 | Autor:

Zostajemy w granicach województwa śląskiego, jednak z samego Górnego Śląska się wynosimy. Tym razem bardzo niedaleko, bo tylko do Częstochowy, gdzie swoje mecze rozgrywa tamtejszy Raków. Można być pewnym, że drużyna ta powalczy o czołowe lokaty, a być może nawet – pierwszy raz w historii – o mistrzostwo Polski.

>>> LIGOWI RYWALE POD LUPĄ WTM #6 PIAST

O KLUBIE

Raków został założony w marcu 1921 roku jako Klub Sportowo-Footbolowy „Racovia”. W 1924 roku podjęto próbę rejestracji w Związkach Okręgowych Piłki Nożnej w Kielcach i Krakowie, ale z powodu negatywnego nastawienia miejscowego starostwa spowodowanego brakami w statucie, zakończyła się ona niepowodzeniem i „Racovia” została rozwiązana. W 1927 roku, dzięki staraniom lokalnych władz, powołano do życia Robotniczy Klub Sportowy Raków Częstochowa. Mimo że kontynuator tradycji „Racovii” również nie został wówczas zarejestrowany, występował w rozgrywkach piłkarskich i awansował o dwa szczeble. W czasie wojny zespół przestał istnieć – sekcja piłki nożnej została reaktywowana dopiero w 1949 roku.

Sezon 1966/1967 to jeden z pierwszych sukcesów trzecioligowej wówczas drużyny, bo dotarła ona do finału Pucharu Polski, gdzie musiała uznać wyższość Wisły Kraków. Pięć lat później było blisko wyrównania tego rezultatu, ale w półfinale silniejsza okazała się Legia Warszawa. W 1994 roku Raków po raz pierwszy w historii awansował do Ekstraklasy. Na najwyższym szczeblu rozgrywek utrzymał się przez cztery lata, a najlepszą pozycją była ósma, osiągnięta w sezonie 1995/1996. Kolejne lata to osuwanie się w hierarchii aż na czwarty poziom, z którego udało się wydostać dopiero w 2005 roku, kiedy to częstochowianie uzyskali awans do III ligi po wygranym barażu z Koszarawą Żywiec. Do Ekstraklasy Raków powrócił w 2019 roku i w krótkim czasie zdążył się zapisać na kartach historii, dwukrotnie wygrywając Puchar Polski i dwa razy z rzędu zdobywając wicemistrzostwo kraju – do tego w dwóch minionych sezonach.

STADION

Raków swoje mecze rozgrywa aktualnie na Stadionie Miejskim przy ul. Limanowskiego. Położony w dzielnicy Raków obiekt w obecnym kształcie funkcjonuje od kwietnia 2021 roku. Stadion zastąpił istniejący od 1955 roku w tym samym miejscu obiekt, który nie spełniał wymogów Ekstraklasy. Cztery oddzielne trybuny są w stanie pomieścić 5500 widzów, w tym 300 kibiców gości. Zadaszona jest zaś jedynie trybuna zachodnia, która zapewnia 1056 miejsc.

KIBICE

Kibiców Rakowa łączy zgoda z Chemikiem Kędzierzyn-Koźle i węgierskim Videotonem Szekesfehervar. Oprócz tego, fani „Medalików” żyją w dobrych relacjach z sympatykami Lechii Gdańsk oraz Stomilu Olsztyn. Jeśli chodzi o wrogie stosunki, to na tej liście przede wszystkim należy wymienić Widzew, Ruch Chorzów, Wisłę Kraków, Lech Poznań, Legię Warszawa, Cracovię, Pogoń Szczecin, Arkę Gdynia i grono pozostałych polskich drużyn. Spory wpływ na niechęć do Rakowa miała też sytuacja z niedawnego finału Pucharu Polski.

OSTATNI SEZON

Sezon w wykonaniu Rakowa był udany. Częstochowianom udało się wyrównać osiągnięcia z wcześniejszych zmagań, podczas których świętowali stulecie klubu. Piłkarze Marka Papszuna po raz drugi z rzędu sięgnęli po wicemistrzostwo Polski i Puchar Polski. Dziś mogą jeszcze poprawić ten dorobek, jako że wieczorem zagrają o Superpuchar Polski z Lechem Poznań.

KADRA

Najważniejszym elementem układanki trenera Papszuna jest na pewno Hiszpan Ivi Lopez, który w zeszłym sezonie został wybrany najlepszym piłkarzem sezonu w całej Ekstraklasie. Wyróżnić trzeba również bramkarza Vladana Kovacevicia – on na koniec rozgrywek odebrał nagrodę dla najlepszego bramkarza ligi. Poza tym, musimy wspomnieć o graczach, jak choćby Marcin Cebula, Vladislavs Gutkovskis, Giannis Papanikolaou, Tomas Petrasek, Fran Tudor, Mateusz Wdowiak lub Patryk Kun (młodszy brat dobrze nam znanego Dominika).

Jeśli chodzi o zmiany w porównaniu do poprzedniego sezonu, to do Rakowa dołączyli jedynie Fabian Piasecki ze Śląska Wrocław i wypożyczony z AEK Ateny Stratos Svarnas. Jak na razie, częstochowski zespół opuścili zaś Jakub Arak, Luka Gagnidze oraz Dominik Wydra.

KIEDY Z WIDZEWEM?

Pierwszy mecz z Rakowem odbędzie się w „Sercu Łodzi” i zaplanowany został na pierwszy weekend października. Rewanż, przy ul. Limanowskiego, rozegrany zostanie 15-16 kwietnia.

PROGNOZA WTM

Walka o mistrzostwo.

Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Balu
1 rok temu

Ja chciałem jeszcze wrócić do utajniania sparingów. I tak sobie pomyślałem żeby na ligowe mecze nie wpuszczać kibiców. Co to będzie jak następny przeciwnik albo ktoś tam obejrzy sobie nasz mecz. A już najważnisze jest to żeby nie wiadomo było kto bramki strzelił…. Wszystko jestem w stanie pojąć ale tego totalnie nie pojmuję!

iso
Odpowiedź do  Balu
1 rok temu

Przykłady to masz oderwane od rzeczywistości. Chcieli utajnić to utajnili i co z tego.

dawidoff
Odpowiedź do  iso
1 rok temu

sparing mozna utajnic ale nie podac składow to juz ewenement na skale swiatowa w piłce!

Stefański
Odpowiedź do  Balu
1 rok temu

Jak pogonimy Pogoń to można wybaczyć każde najdziwniejsze nawet pomysły trenera.
Pożyjemy zobaczymy.

Tomek 66
1 rok temu

Proszę, prywatny właściciel i jakie sukcesy. Idźmy tą drogą. A przecież też nie układała się współpraca z miastem. Dopiero teraz wybudowali im nędzny stadion.

robert
Odpowiedź do  Tomek 66
1 rok temu

Właściciel Rakowa sporo wyłożył…ciekawe czy uda mu się tą kasę odzyskać.

Kers
Odpowiedź do  Tomek 66
1 rok temu

Zorientuj się najpierw jakimi środkami finansowymi dysponuje właściciel Rakowa.

Rafal
Odpowiedź do  Kers
1 rok temu

Miliardy już..ale rządzi rozsądnie,choć taką Legię mógłby kupić całą

Varix
Odpowiedź do  Tomek 66
1 rok temu

Zwróciło mu się po sprzedazy Piątkowskiego i Tijanica

Rafal
Odpowiedź do  Varix
1 rok temu

Jest kibicem rakowa,nie patrzy żeby zarobić .

10
0
Would love your thoughts, please comment.x