LM U-19: Porażka Widzewa w meczu na szczycie

7 maja 2022, 14:02 | Autor:

Mecz na szczycie tabeli Ligi Makroregionalnej U-19 odbył się dziś na Łodziance. Zajmujący drugie miejsce juniorzy starsi Widzewa Łódź podejmowali liderującą Escolę Varsovia. Podopieczni Jakuba Grzeszczakowskiego stworzyli sobie mnóstwo sytuacji, ale wykorzystali tylko jedną z nich. Skuteczniejsi byli rywale i to oni mogli cieszyć się ze zwycięstwa 2:1, a także zwiększenia przewagi do czterech punktów.

Spotkanie to mogło rozpocząć się znakomicie dla widzewiaków, którzy już w trzeciej minucie powinni objąć prowadzenie! Na lewej stronie świetnie odnalazł się Damian Związek i dograł w pole karne do Filipa Przybułka. Ten minął bramkarza, ale był w zbyt trudnej pozycji, aby uderzać, więc podał jeszcze do Mateusza Gołdy. Niestety, skrzydłowy trafił tylko w słupek. Przy piłce częściej utrzymywała się Escola, jednak o wiele groźniej atakowali gospodarze. W dziewiątej minucie, w szesnastkę wpadł Przybułek, lecz przycelował obok słupka. Jak to w futbolu bywa – niewykorzystane okazje się zemściły… W dziewiętnastej minucie, ze skrzydła szczęścia poszukał Mateusz Szmyd – i próbą w okienko pokonał Kacpra Kwiatkowskiego.

Łodzianie nie zamierzali odpuszczać, a ich odpowiedź mogła być błyskawiczna! Po dalekim przerzucie Gołdy, pojedynek z obrońcą wygrał Jakub Juchacz i od razu uderzył. Niestety, z najwyższym trudem od wyrównania powstrzymał go Mikołaj Molga. Kilka chwil później, po odbitym strzale Kamila Jakubowskiego, napastnik znowu znalazł się w dogodnej sytuacji, lecz przestrzelił. Bliski powodzenia był także Gołda, po którego wrzutce jeden z obrońców niemal wpakował futbolówkę do własnej bramki. Gospodarze atakowali oraz szukali okazji, ale wydawało się, że do przerwy niczego to nie przyniesie. Na szczęście, chwilę przed ostatnim gwizdkiem sędziego dopięli swego! Po ładnej kombinacyjnej akcji i podaniu Gołdy, wyrównał Związek! Po czterdziestu pięciu minutach był remis 1:1 – chociaż lepiej spisywał się Widzew.

Pierwsze fragmenty drugiej części były dość wyrównane, a obie drużyny szukały swoich okazji do wyjścia na prowadzenie. Po stronie gospodarzy, indywidualnie zagrał Gołda, ale jego strzał był bardzo niecelny. Trener Grzeszczakowski szybko przeprowadził także pierwszą zmianę: Związka zastąpił Ricardo Goncalves. Potem nieco więcej z gry zaczęła mieć Escola – obok słupka uderzał Szmyd, a ładną przewrotką zaskoczyć Kwiatkowskiego próbował Jarosław Janowski. W 63. minucie, po prostopadłym zagraniu Przybułka, w pole karne wpadł Gołda, lecz jego uderzenie bardzo pewnie odbił Molga. Warszawianie od razu wyszli z błyskawicznym kontratakiem: Adrian Ziarek minął bramkarza i z bliska dał swojemu zespołowi prowadzenie.

W Widzewie szybko zaszły trzy roszady: na boisko weszli Mateusz Saganiak, Bartłomiej Ciołak i Patryk Kowasz. W 70. minucie świetną okazję miał ten drugi, po dobrym podaniu od Przybułka, ale jego lob powędrował nad poprzeczką. Po chwili, skrzydłowy miał kolejną szansę, lecz tym razem przycelował zbyt lekko, a będąc sam na sam z Molgą, za mocno piłkę wypuścił sobie z kolei Saganiak. Ten ostatni zawodnik był w dobrej sytuacji również w 82. minucie – ponownie dobrze spisał się golkiper Escoli, wybijając na róg. Na dwie minuty przed końcem, Ciołak wypuścił Marcela Przybylskiego – niestety i on nie był w stanie pokonać bramkarza. Chybił także Ciołak, zaś – już w doliczonym czasie gry – Molga znakomicie odbił główkę jednego z widzewiaków. Sędzia gwizdnął po raz ostatni, po czym na murawie zrobiło się jeszcze dość duże zamieszanie. Zawodnicy obu drużyn spięli się ze sobą – za niesportowe zachowanie, czerwone kartki otrzymali Przybułek oraz Jacek Safian. Niczego to niestety nie zmieniło. Widzew przegrał 1:2 i zwiększył swą stratę w tabeli do Escoli do czterech punktów.

LM U-19: Widzew Łódź – Escola Varsovia 1:2 (1:1)
45+2′ Związek – 19′ Szmyd, 63′ Ziarek

Kwiatkowski – Jakubowski, Wszołek, Kaliński, Przybylski – Trenkner (64′ Saganiak), Służałek, Przybułek – Gołda (67′ Ciołak), Związek (53′ Goncalves, 70′ Kowasz), Juchacz

Rezerwowi: Buczkowski – Starbała, Lenart

Escola:
Molga – Zieliński (70′ Chłopecki), Lewandowski, Patorski, Jasina (75′ Safian) – Ziarek, Michalski, Ślendak, Stępkowski (46′ Morawietz) – Szmyd, Grot (39′ Janowski)

Rezerwowi: Jesień – Wieszczyk

Żółte kartki: Stępkowski, Lewandowski

Czerwone kartki: Przybułek (po meczu, za niesportowe zachowanie) – Safian (po meczu, za niesportowe zachowanie)

Sędzia: Bartosz Banasiak (Łódź)