Podsumowanie jesieni 2013 – bramkarze

23 grudnia 2013, 10:49 | Autor:

bramka

Runda jesienna sezonu 2013/2014 jest już historią. Trwała wyjątkowo długo, widzewiacy rozegrali w niej aż 23 spotkania – 21 ligowych oraz 2 pucharowe. Na naszych łamach podsumujemy dokonania łódzkiego zespołu pomiędzy lipcem a grudniem. W pierwszej części skupiliśmy się na ogólnym obrysie drużyny, w drugiej na czynniki pierwsze rozkładamy wszystkich piłkarzy, trzecią częścią spuentujemy wyczyn trenerów.

BRAMKARZE

O tym jak ważną i newralgiczną postacią w każdej drużynie piłkarskiej jest bramkarz dobitnie przekonaliśmy się na przykładzie Widzewa. Zazwyczaj w futbolu jest tak, że w słabych zespołach, a za taki uchodzi obecnie łódzki klub, najbardziej wyróżniającą się postacią są właśnie golkiperzy, często zmuszani do trudnych interwencji, mający w każdym meczu wiele pracy.
W przypadku Widzewa bramkarze wyróżniali się jesienią jedynie negatywnie, próżno szukać choćby jednego spotkania, w którym ich występ uratowałby drużynie choć jeden punkt.

Linia obronna nierozerwalnie powiązana jest z bramkarzem i odwrotnie. Dlatego tak ważne jest, aby defensorzy mieli świadomość, że za ich plecami jest jeszcze facet gotowy naprawić każdy ich błąd. Z drugiej strony golkiper musi, jako element całej formacji, musi być z nią zgrany, musi mieć przed sobą tych samych zawodników, by nauczyć się czytać ich ruchy, wiedzieć czego się po nich spodziewać, a tego w Widzewie brakuje. Brak stabilizacji, ciągle zmieniające się zestawienie defensorów nie pomaga łódzkim bramkarzom.

13. MACIEJ MIELCARZ

Maciej_Mielcarz

Miniona rudna jesienna była jedną z najgorszych w karierze Mielcarza. Nic więc dziwnego, że był on jednym z najczęściej krytykowanych zawodników łódzkiej drużyny. Nie dodawał pewności obrońcom, nie zachwycał interwencjami. „Mały”, który w Widzewie jest już szósty sezon, prezentował się kiepsko niemal w każdym elemencie bramkarskiego rzemiosła. Źle obliczał lot piłki, a co za tym idzie nie w tempo wychodził do górnych piłek (pomyłka w meczu z Cracovią dała bramkę rywalom), słabo grał na linii, przez co w wielu spotkaniach przeciwnikom wystarczało wcelować w światło brami, by cieszyć się z gola, nie najlepiej wyglądała też jego gra nogami (wiele piłek wybitych w aut oraz fatalny błąd w Lubinie).
Jedynym pozytywnym akcentem, jaki Maciej Mielcarz wniósł jesienią do zespołu, był jego autorytet. W drużynie naszpikowanej zawodnikami z różnych stron świata, nie identyfikujących się z klubem, kapitan był swoistym łącznikiem pomiędzy nimi a historią, tradycją i marką Widzewa. To on starał się „trzymać” zespół w szatni, swoim profesjonalizmem zachęcać młodzież do codziennej pracy na treningach.

Ocena WTM: 5,65 / 10

Mielcarz w liczbach:

Mecze: 20
Minuty: 1763
Bramki stracone: 38
Czyste konto: 1
Skuteczność: 97 strzałów/59 obronionych (60,82% obronionych strzałów)
Żółte kartki: 3
Czerwone kartki: 1

23. MACIEJ KRAKOWIAK

Maciej_Krakowiak

Choć Maciej Mielcarz notował fatalną rundę, to zmiennikowi, Krakowiakowi, nie dane było za wiele postać między słupkami. Był żelaznym rezerwowym, który do bramki wchodził wtedy, kiedy musiał. Tak było w Gliwicach, kiedy Mielcarz dostał czerwoną kartkę i w meczu z Cracovią, gdy kapitan poprosił w przerwie o zmianę. Wyjątkiem były pojedynki w Pucharze Polski, tam Krakowiak dostawał szansę. W meczu z Ursusem Warszawa zachował czyste konto, ale omal nie został pokonany strzałem z 40 metrów (uratowała go poprzeczka). W Nowym Sączu stracił dwie bramki, ale nie zawalił. „Wielbłąd” przydarzył mu się natomiast w meczy z Ruchem, kiedy to podał piłkę pod nogi napastnika, co później przełożyło się na rzut karny dla gości i porażkę Widzewa. W spotkaniu z Cracovią pokonał go…Lafrance.
Maciej Krakowiak, to młody bramkarz bez ekstraklasowego doświadczenia. Musi się wiele uczyć i ciężko pracować na treningach, by podnosić swoje umiejętności. Szkoda, że kiepska forma Mielcarza sprawia, że jesienią „Krakus” wiele się nie nauczył…

Ocena WTM: 5,80 / 10

Krakowiak w liczbach:

Mecze: 5
Minuty: 380
Bramki stracone: 5
Czyste konto: 1
Skuteczność: 18 strzałów/13 obronionych (72,22% obronionych strzałów)
Żółte kartki: 0
Czerwone kartki: 0

W następnej części podsumujemy jesienne dokonania obrońców Widzewa.