Widzew Łódź ma już 111 lat!

25 listopada 2021, 08:00 | Autor:

Widzew Łódź ma już 111 lat! Dokładnie dziś przypada bowiem rocznica powstania Towarzystwa Miłośników Rozwoju Fizycznego – protoplasty obecnego Widzewa! 25 listopada 1910 roku klub został zarejestrowany w rejestrze stowarzyszeń przez Gubernię Piotrkowską, rozpoczynając w ten sposób pisanie swojej pięknej historii.

Statut Towarzystwa Miłośników Rozwoju Fizycznego w Widzewie, bo tak nazwany został klub, zalegalizowany został przez Guberialną Radę ds. Stowarzyszeń i Związków przy Guberni Piotrkowskiej 5 listopada 1910 roku, ale w będącej pod rosyjskimi zaborami Łodzi obowiązywał wtedy kalendarz juliański – według obecnie używanego kalendarza gregoriańskiego był to 18 listopada. Procedurę rejestracji zakończono wpisaniem TMRF do rejestru stowarzyszeń. Zrobiono to siedem dni później – 25 listopada 1910 roku, 111 lat temu.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że sformułowanie „Towarzystwo Miłośników Rozwoju Fizycznego” było używane przede wszystkim przez działaczy w różnego rodzaju oficjalnych dokumentach. Jak mówił swego czasu będący dyrektorem powstającego muzeum łódzkiego klubu Tomasz Gawroński, w prasie dominowała niemal wyłączne skrócona nazwa „TMRF Widzew” lub po prostu „Widzew”. To kolejny bardzo ważny dowód na to, że obecny Widzew jest bezsprzecznym kontynuatorem tradycji założonego 111 lat temu stowarzyszenia!

Pierwsza siedziba klubu znajdowała się przy ul. Rokicińskiej, a w Widzewie uprawiano nie tylko piłkę nożną, na którą moda przybyła do Łodzi wraz z angielskimi robotnikami, ale także gimnastykę. Kilka miesięcy po założeniu, w 1911 roku, TMRF Widzew po raz pierwszy wystartował w ogólnołódzkich mistrzostwach futbolowych, chociaż zajął w nich ostatnie miejsce. Pod taką nazwą klub działał aż do chwili wybuchu I wojny światowej w 1914 roku.

W styczniu 1922 roku, niespełna cztery lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, byli członkowie TMRF: Jan Augustyniak, Wacław Gapiński, Ludwik Rękowski, Antoni Stanecki i Józef Wojtczak współtworzyli Robotnicze Towarzystwo Sportowe Widzew. Co ważne, w jego statucie znalazły się zapisy o nawiązaniu do tradycji przedwojennego stowarzyszenia. Dlatego też bez cienia wątpliwości obecny Widzew można uważać za kontynuatora powstałego przed 111 laty Towarzystwa Miłośników Rozwoju Fizycznego!

Przez wszystkie te lata Widzew stał się jednym z najbardziej zasłużonych i utytułowanych klubów w Polsce. Łodzianie czterokrotnie sięgali po tytuł mistrzowski oraz siedmiokrotnie po wicemistrzowski. Triumfowali również w rozgrywkach o Puchar Polski i Superpuchar. Czerwono-biało-czerwoni rozsławili rodzimy futbol za granicą, niezwykle godnie reprezentując go w europejskich pucharach – docierając aż do półfinału Pucharu Europejskich Mistrzów Krajowych w sezonie 1982/1983 lub też fazy grupowej Ligi Mistrzów w sezonie 1996/1997.

Widzew wychował oczywiście także wielu znakomitych piłkarzy, takich jak Zbigniew Boniek, Józef Młynarczyk, Włodzimierz Smolarek, Krzysztof Surlit czy Wiesław Wraga. Za najważniejszą postać w historii RTS uważa się jednak architekta jego sukcesów, zmarłego przed trzynastoma laty Ludwika Sobolewskiego, który swoim wizjonerstwem wyprzedzał epokę. W socjalistycznej rzeczywistości PRL był on w stanie zbudować klub uszyty na miarę zachodnioeuropejskich realiów – co aktualnie wydaje się kompletnie niemożliwe do wykonania.

W tym szczególnym dniu, dniu 111. rocznicy założenia klubu, życzymy wszystkim związanym z Widzewem – piłkarzom, trenerom, działaczom, a przede wszystkim kibicom – żeby mieli jeszcze okazję przeżyć to, co przeżywali sympatycy czerwono-biało-czerwonych w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych: pasmo sukcesów, krajowe tytuły oraz regularną grę w europejskich pucharach. My cały czas wierzymy, że wkrótce będziemy mogli tego doświadczyć!

Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Radek
2 lat temu

I oby sukcesów oraz piłkarzy wielkiego formatu było jeszcze więcej, czego nam, Kibicom Wielkiego Widzewa życzę. RTS jesteśmy z wami !!!

Mike nieżelazny
2 lat temu

Panowie poprawcie literówki i takie krzaczki ” jkyby”.

Mike nieżelazny
Odpowiedź do  Kamil
2 lat temu

Świętowane było :) Najlepszego Widzewie!!!

Krzysztofpiastòw
2 lat temu

Czas leci nieubłaganie,111 tzw. święto lasu, może niektórzy kojarzą. Niedługo też minie ćwierć wieku, czy jak kto woli 25 lat od ostatniego trofeum.Szkoda mi tych młodych ludzi którzy sukcesy klubu mogą oglądać na YT. Pozwolę sobie na prywatę, właśnie na YT oglądałem skrót Widzew – Anderlecht 1-4 na chujni 2 i rozpoznałem siebie pod zegarem gdy jako 8 latek zbierałem serpentyny. Mój pierwszy świadomy mecz. W pamięci na zawsze.

Grzesiek
Odpowiedź do  Krzysztofpiastòw
2 lat temu

I podobnie rzecz się ma z reprezentacją, której fundamentem byli wtedy Nasi piłkarze…
Powiedz to komuś dziś, a zaraz cię nazwą „niekumatym” albo „starym ramolem”. Pozdrawiam.

Krzysztofpiastòw
Odpowiedź do  Grzesiek
2 lat temu

Młynarczyk, Żmuda,Dziuba,Janas, Boniek, Smolarek to ponad pół pierwszej 11 na mistrzostwach świata !!!.( Choć chyba Dziuba z Janasem razem u nas nie grali- bo się mineli).
A teraz k.mac. pomnik postawią , maskotkę zrobią i muzeum.
To wszystko ok, ale nie zamiast.

Grzesiek
Odpowiedź do  Krzysztofpiastòw
2 lat temu

A do tego jeszcze Dziekanowski (który wiadomo co), Wójcicki i Przybyś i wyjście z grupy na mundialu w Meksyku, o którym dziś też możemy tylko pomarzyć… Pełna zgoda. Pozdro.

R2r
2 lat temu

najlepszego Widzewku :)

The Great Cornholio
2 lat temu

Cieszę się i jestem dumny, że mogłem być świadkiem i współuczestnikiem tej historii. Bracia po szalu, jeszcze będzie pięknie. Dzięki wszystkim, którzy tworzyli tą historię.

Rob
2 lat temu

Piękny wiek, piękna historia ale jeszcze też wiele pięknych chwil przed nami!
Nieustająco Do Boju Widzew!

Maniek1910
2 lat temu

W Całej Polsce Kochany, Zagranicą Znany Widzew Łódź 111 lat Wszystkiego Najlepszego!!

Grzesiek
2 lat temu

Aż się prosi, aby TAK PIĘKNĄ ROCZNICĘ uczcić w niedzielę, zwycięstwem w meczu z Zagłębiem Sosnowiec, przybliżającym Nas do długo oczekiwanego awansu do Ekstraklasy… Pozdrawiam.

13
0
Would love your thoughts, please comment.x