Ligowi rywale pod lupą WTM! #15 Zagłębie

30 lipca 2021, 08:30 | Autor:

Przed Wami już piętnasty odcinek naszego cyklu przedstawiającego ligowych rywali Widzewa Łódź w najbliższym sezonie. Prosto z Polkowic przenosimy się do województwa śląskiego, a konkretniej do Zagłębia Dąbrowskiego. Pod lupę weźmiemy Zagłębie Sosnowiec. Co słychać u czerwono-zielono-białych?

>>> LIGOWI RYWALE POD LUPĄ WTM! #14 GÓRNIK

O KLUBIE

Pierwszy klub sportowy w Sosnowcu założony został w 1906 roku przy Hucie „Milowice”. Dwa lata później jeden z jego założycieli, Aleksander Rene, został aresztowany za nielegalne prowadzenie działalności sportowej i osadzony w więzieniu w Łodzi. Rene jednak się nie poddawał – jeszcze w tym samym roku utworzył w Sosnowcu filię Unionu Petersburg. Na czas wojny sport w mieście był w zawieszeniu, a dopiero w 1918 roku powstał zespół Victoria Sosnowiec. Zaraz po nim założono również TS Sosnowiec, przemianowany dwa lata później na KS Sosnowiec. Wskutek niepowodzeń KS oraz Victorii, w 1931 roku doszło do fuzji i powstania Unii Sosnowiec. Drużyna wygrywała kilkukrotnie w A-klasie, ale ani razu do wybuchu kolejnej wojny nie awansowała do elity. Udało się to zrobić w 1954 roku, gdy klub występował pod nazwą Stal. W kolejnym sezonie sosnowiczanie spisywali się wyśmienicie, zajmując drugie miejsce i ustępując w tabeli ówczesnej I ligi jedynie warszawskiej Legii.

Lata sześćdziesiąte były najlepsze w historii klubu, który przeszedł w opiekę resortu górniczego i zmienił nazwę na GKS Zagłębie. Ekipa z Sosnowca kolejny raz została wicemistrzem Polski, trzykrotnie zajęło trzecie miejsce, a także dwa razy wygrała Puchar Polski. Dzięki tym wynikom miała okazję pokazać się w Pucharze Zdobywców Pucharów, jednak ani razu nie przeszła pierwszej rundy, przegrywając z Ujpestem Budapeszt i Olympiakosem Pireus. Kolejna dekada to pasmo sukcesów w Pucharze Polski. Zagłębie trzykrotnie awansowało do finału rozgrywek, a dwa razy sięgnęło po trofeum. Sosnowiczanie cały czas występowali w I lidze, aż do sezonu 1985/1986, kiedy spadli do niższej klasy.

Po ponownym awansie w 1990 roku, Zagłębie występowało w I lidze przez dwa sezony i ponownie spadło. Pobyt na drugim szczeblu rozgrywkowym nie był jednak długi, bo już po roku klub spadł jeszcze niżej, gdzie jednak nie wystartował z powodu braku funduszy. W 1995 roku Zagłębie zaczęło od klasy okręgowej. Początek XXI wieku to już okres walki o awans do II ligi i zmian właścicielskich w klubie. Do Ekstraklasy sosnowiczanom udało się wrócić w 2007 roku, po szesnastu latach przerwy. Zagłębie zajęło ostatnie miejsce w lidze, a w wyniku afery korupcyjnej spadło na trzeci poziom rozgrywkowy. Ostatnie lata w historii klubu to gra na trzecim i drugim szczeblu, choć przedzielone epizodem w elicie w sezonie 2018/2019.

STADION

Stadion Ludowy w Sosnowcu znajduje się przy ul. Kresowej. Wybudowany został w 1956 roku. Pierwotnie mieścił się jednak nie w Sosnowcu, a w Szopienicach. Dopiero dziękidecyzji o włączeniu Szopienic w granice Katowic, a przy tym zmianie granic miejskich, obiekt znalazł się w Sosnowcu. Pomieścić może 5750 widzów, w tym 418 kibiców gości.

KIBICE

Bardzo solidna ekipa kibicowska, kojarzona w ostatnim czasie głównie z chuligańskimi akcjami, które często przeprowadzane są ze swoimi zgodowiczami z BKS Bielsko-Biała. Sosnowiczanie specjalizują się w „krojeniu” wrogich ekip, o czym świadczy niedawno stworzone płótno „Łowcy Flag”. Jeśli chodzi o zgody, to oprócz wspomnianego BKS, przyjacielskie relacje łączą Zagłębie z warszawską Legią i Olimpią Elbląg. Oprócz nich, sosnowiczanie mają układ z fanami Beskidu Andrychów oraz Czuwaju Przemyśl. Kosy to wszystkie drużyny ze Śląska, a także Widzew Łódź, Wisła Kraków, Cracovia, Odra Opole, Pogoń Szczecin, Lechia Gdańsk czy Arka Gdynia.

OSTATNI SEZON

W zeszłym sezonie sosnowiczanie zajęli siedemnaste miejsce, z przewagą siedmiu punktów nad strefą spadkową. Kibice Zagłębia z pewnością nie tak wyobrażali sobie te rozgrywki. Z trzydziestu zdobytych „oczek” tylko dziesięć przypadło na mecze wyjazdowe, na co złożyły się dwa zwycięstwa w siedemnastu ligowych spotkaniach. Ekipa z południa strzeliła trzydzieści pięć goli, tracąc przy tym aż czterdzieści trzy bramki.

KADRA

W drużynie Zagłębia doszło do małej rewolucji kadrowej, bo opuściło ją aż dwunastu graczy. W tym gronie znaleźli się doświadczeni Piotr Polczak czy Patryk Małecki. Do grona zawodników, którzy pożegnali Sosnowiec wliczają się również Kacper Radkowski, Patrik Misak, Błażej Radwanek, Wojciech Słomka, Goncalo Gregorio, Jakub Saganowski, Krystian Stepniowski, Jakub Sinior, Mateusz Szwed oraz Filip Karbowy.

Jeśli chodzi o wzmocnienia, to na pewno warto wyróżnić ściągniętego z ekstraklasowego Zagłębia Lubin Dominika Jonczego czy też występujących na pierwszoligowych boiskach Maksymiliana Banaszewskiego i Patryka Brylę. Zespół dodatkowo wzmocnili Wojciech Szumilas, Marin Galić, Vederan Dalić, Damian Pawłowski oraz Alex Tanque. Na wypożyczenie do klubu udali się Wojciech Kamiński i młody bramkarz Kamil Bielikow.

Trenerem niezmiennie pozostaje Kazimierz Moskal, a wspomagać w roli asystenta będzie go dobrze znany pracy przy al. Piłsudskiego Marcin Broniszewski.

KIEDY Z WIDZEWEM?

Mecz z Zagłębiem odbędzie się już w drugiej kolejce. Wtedy podopieczni trenera Moskala pierwszy raz w tym sezonie zagrają na własnym obiekcie, właśnie przeciwko Widzewowi. Spotkanie planowane jest na 8 sierpnia, na godzinę 12:40. Rewanż 27-28 listopada.

PROGNOZA WTM

Środek tabeli.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x