Ligowi rywale pod lupą WTM! #16 ŁKS

28 sierpnia 2020, 14:47 | Autor:

To już przedostatni odcinek naszego przedstawienia ligowych rywali piłkarzy Widzewa Łódź w najbliższym sezonie. Dzisiaj udamy się w podróż na zachód, ale… tylko kilkukilometrową. Omówimy bowiem derbowego rywala czerwono-biało-czerwonych, czyli zespół ŁKS Łódź.

>>> LIGOWI RYWALE POD LUPĄ WTM! #15 STOMIL

O KLUBIE

W 1908 roku, z inicjatywy Arnolda Heimana, Jerzego Hirszberga i Henryka Lubawskiego, w Łodzi powołano do życia nieformalny klub sportowy. To właśnie ta data uważana jest przez kibiców biało-czerwono-białych za rok założenia ŁKS, jednak oficjalnie stowarzyszenie zarejestrowano dopiero 14 sierpnia 1909 roku. Już po trzech latach drużyna zdobyła mistrzostwo Łodzi, w 1921 roku wzięła udział w mistrzostwach Polski, a sześć lat później była też jednym z założycieli ligi polskiej.

Na największe sukcesy klub musiał jednak czekać przez cztery dekady – do lat pięćdziesiątych. W 1954 roku ŁKS zdobył wicemistrzostwo Polski, a trzy lata później był trzeci, ale dodał do tego wygraną w rozgrywkach Pucharu Polski. Wtedy do zespołu przylgnął też używany do dzisiaj przydomek „Rycerze Wiosny”. Kolejny sezon to zwycięstwo w mistrzostwach Polski, jednak na tym poważniejsze osiągnięcia się na dość długo skończyły.

Następny triumf to dopiero końcówka XX wieku, gdy w 1998 roku klub z zachodniej części Łodzi po raz drugi sięgnął po mistrzostwo kraju. Po dwóch latach spadł jednak z Ekstraklasy, a w sezonie 2012/2013 wycofał się z rozgrywek i musiał zaczynać od IV ligi. Szybko piął się do góry, czasem w specyficznych okolicznościach (jak w przypadku awansu do II ligi spowodowanego rezygnacją Drwęcy Nowe Miasto Lubawskie), aż wrócił do elity. Spędził w niej tylko jeden rok.

STADION

Stary stadion przy al. Unii przeżył wiele lat, ale w 2013 roku rozpoczęła się jego rozbiórka, a w tym samym miejscu zaczęto budować nowy obiekt. W sierpniu 2015 roku, podczas towarzyskiego meczu z Pogonią Lwów, dokonano otwarcia liczącej 5700 miejsc trybuny. Do tej pory sympatycy ŁKS zasiadają wyłącznie na niej, jednak wkrótce dobudowane zostaną pozostałe trzy. Skończony stadion ma móc pomieścić około 18 tysięcy widzów.

KIBICE

Z oczywistych względów ełkaesiacy to jedna z dwóch największych kos kibiców Widzewa. Derbowe pojedynki od dziesiątek lat budzą olbrzymie emocje, chociaż ostatnio zostały one nieco ostudzone, bo w meczach nie biorą udziału goście i niestety trudno przewidywać, czy jeszcze kiedykolwiek zaczną to robić. Na pewno nie stanie się to w trakcie jesiennego spotkania, ponieważ sektor przyjezdnych w „Sercu Łodzi” będzie zamknięty.

Fani z al. Unii przyjaźnią się z GKS Tychy, Lechem Poznań i Zawiszą Bydgoszcz. Jeszcze kilka lat temu dobre relacje łączyły ich z Resovią, ale zgoda została zerwana. Do największych kos, oprócz widzewiaków, należą z wiadomych względów Elana Toruń, Ruch Chorzów oraz Wisła Kraków.

OSTATNI SEZON

To nie był dobry sezon dla piłkarzy ŁKS. O ile po pierwszych kolejkach wydawało się, że podopieczni Kazimierza Moskala mogą być „czarnym koniem”, to liga brutalnie zweryfikowała ich możliwości. Łodzianie niemal przez cały sezon znajdowali się na szarym końcu tabeli i ostatecznie zakończyli rozgrywki jako najgorsza drużyna Ekstraklasy. W trzydziestu meczach zgromadzili zaledwie dwadzieścia jeden punktów – pięć razy wygrali, sześć razy zremisowali, a dziewiętnastokrotnie ulegli rywalom.

KADRA

W I lidze w barwach ŁKS występować będzie zdecydowana większość tych piłkarzy, którzy reprezentowali biało-czerwono-białe barwy w Ekstraklasie. Latem w klubie doszło do zaledwie kilku roszad – odeszli Jan Grzesik czy Jakub Wróbel, a ich miejsce zajęli m.in. Tomasz Nawotka i Jakub Tosik. Sprowadzono też wielu młodych zawodników, z których na razie z najlepszej strony zaprezentował się Piotr Gryszkiewicz.

Trzon jedenastki drużyny z al. Unii stanowić będą jednak gracze z poprzedniego sezonu. Butów na kołku wciąż nie zawiesił Arkadiusz Malarz, do bardziej doświadczonych można zaliczyć także Macieja Dąbrowskiego czy Łukasza Sekulskiego. Sporą rolę odgrywają Hiszpanie: Samu Corral, Antonio Dominguez, Carlos Moros Gracia i Pirulo, ale nie brak też Polaków, jak choćby powoływanych do młodzieżowych reprezentacji Polski Adama Ratajczyka oraz Jana Sobocińskiego.

Sternikiem ŁKS jest doskonale znany kibicom Widzewa Wojciech Stawowy, który pomimo spadku z ligi ma pełne zaufanie włodarzy klubu. W transferach pomaga mu inny były pracownik czerwono-biało-czerwonych, Krzysztof Przytuła.

KIEDY Z WIDZEWEM?

Polski Związek Piłki Nożnej wyznaczył mecz derbowy już na drugą serię gier! Z uwagi na powołania wspomnianych Ratajczyka i Sobocińskiego do reprezentacji, termin został jednak przełożony o półtora tygodnia. Ostatecznie do pojedynku w „Sercu Łodzi” dojdzie w środę, 16 września, o godzinie 19:10.

PROGNOZA WTM

Strefa barażowa.

Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Maniek1910
3 lat temu

Moja prognoza, wpie…. podczas derbów, kisiel w majtach i oczywisty spadek do II ligi bo im kasy braknie na wypłaty!!!

RTS
3 lat temu

Tylko Widzew RTS

Ryzli
3 lat temu

Autor artykułu zapomniał wspomnieć o sukcesie ŁKS jakim było 3 miejsce w Mistrzostwach Polski w 1922 roku.

RtsFans
3 lat temu

Z Cracovia łącza ich dłuższego czasu coraz lepsze relacje. Kolejna gafa w opisie, on chyba średnio tutaj jesteście w tematach kibicowskich zorientowani.

Łukasz
Odpowiedź do  RtsFans
3 lat temu

Mandala tak szybko zamalowuje, że niezbyt łatwo odczytywać te ich grafy

Robal
Odpowiedź do  RtsFans
3 lat temu

Nie każdy wie, że to jest biznes a nie na zasadzie je bać legie itp.

BLACK
3 lat temu

Nie żaden lubawski, ani Hiszberg. Te nazwiska pojawiają się dopiero w 1913 roku. Lubawski jako pomocnik skarbnika, a Hiszberg jako szeregowy członek zrzeszenia, (teraz by można powiedzieć akcjonarjuszy). Kałes powstał w 1909r., dokładnie papiery zostały złożone 01.09. 1909r. Założycielami byli Wassercug, Hiszberg i Winter. Przed 1909 r. Nie było kałesu, a była Łodzianka, klub dla dzieci żydowskich przy zakładach Izraela Poznańskiego. Nie wprowadzajcie ludzi w błąd. Wiadomości te są zawarte w książeczce ŁKS, 85 lat kłamstwa, wydanej we Wrocławiu, w nakładzie 1000 egzęplarzy

black
Odpowiedź do  BLACK
3 lat temu

Przeprasza. Założycielami byli Wassercug, Heiman i Winter. Nie jak podałem Hiszberg . Pierwszym prezesem był Ryszard Winter. Grób jego znajduje się na łódzkim kirkucie do dnia dzisiejszego. Jednak troglodyci z za torów nie pamiętają o nim, lub nie chcą pamiętać. Za to o Lubawskim pamiętają, choć to też żyd, przechrzta.

AndrzeJ
3 lat temu

Przecież o spadek nie ma baraży

9
0
Would love your thoughts, please comment.x