Mieszkańcy Łodzi działają dalej.

1 stycznia 2010, 19:56 | Autor:

W ostatnich dniach roku 2009 złożone zostały pisma do Wojewody, Pani Jolanty Chełmińskiej oraz do Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi, Pana Ryszarda Krawczyka.
Poniżej prezentujemy treść tych pism.

Pismo z dnia 28.12.2009 do Wojewody, Pani Jolanty Chełmińskiej

Szanowna Pani Wojewodo

W związku z przysługującymi Pani Wojewodzie uprawnieniami nadzorczymi wobec działalności jednostek samorządu terytorialnego wynikającymi m.in. z art.3 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o wojewodzie i administracji rządowej w województwie (Dz.U.Nr 31, poz. 206) oraz art. 86 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), jako mieszkańcy Łodzi, zwracamy się do Pani Wojewody o wnikliwe przeprowadzenie postępowania nadzorczego wobec przekazanej Pani uchwały Rady Miasta Łodzi z dnia 21 grudnia 2009 r. w sprawie powołania przez Miasto Łódź spółki pod nazwą Łódzki Klub Sportowy Piłkarska Spółka Sportowa.
Z uwagi na prawdopodobieństwo istotnego naruszenia prawa jakim będzie powołanie przez Miasto Łódź powyższej spółki, mogącego spowodować poważne, nieodwracalne skutki finansowe dla budżetu Miasta, wnosimy również o wstrzymanie wykonania uchwały Rady Miasta Łodzi z dnia 21 grudnia 2009 r. w trybie art. 91 ust. 2 wskazanej na wstępie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

W toku prowadzonego postępowania prosimy o wyjaśnienie czy powyższa uchwała oraz mające w jej efekcie nastąpić powołanie ww. spółki nie narusza art. 10 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (Dz.U. z 1997 r. Nr 9, poz. 43 z późn. zm.). W naszej ocenie świadczyć o tym mogą następujące fakty:

1.Art. 10 ust. 1 ustawy o gospodarce komunalnej dopuszcza możliwość tworzenia przez gminy spółek prawa handlowego poza sferą użyteczności publicznej, jeśli spełnione są łącznie 2 przesłanki:
istnieją nie zaspokojone potrzeby wspólnoty samorządowej na rynku lokalnym,
występujące w gminie bezrobocie w znacznym stopniu wpływa ujemnie na poziom życia wspólnoty samorządowej, a zastosowanie innych działań i wynikających z obowiązujących przepisów środków prawnych nie doprowadziło do aktywizacji gospodarczej, a w szczególności do znacznego ożywienia rynku lokalnego lub trwałego ograniczenia bezrobocia.

W przypadku uchwały Rady Miasta Łodzi z dnia 21 grudnia 2009 r. powyższe przesłanki nie zostały łącznie spełnione. Utworzenie sportowej spółki akcyjnej ma na celu udział we współzawodnictwie sportowym w ramach ligi zawodowej prowadzonej przez właściwy polski związek sportowy. Zakładając, iż potrzebą wspólnoty samorządowej Miasta Łodzi jest uczestniczenie w takim współzawodnictwie w charakterze widzów to należy zauważyć, iż potrzeby takie są w pełni i na bieżąco zaspokajane. W Mieście Łodzi funkcjonuje kilkanaście klubów sportowych, w tym biorących udział na różnych szczeblach w rozgrywkach lig piłki nożnej.
Utworzenie powyższej spółki nie wpłynie też na zmniejszenie bezrobocia w Mieście, gdyż w związku ze specyfiką działalności zawodowego klubu piłkarskiego, zatrudnienie znajdą w nim w przeważającej części osoby o określonych kwalifikacjach i doświadczeniu zatrudnione dotychczas w innych klubach sportowych.

2.Ograniczenia, dotyczące tworzenia przez gminę spółek prawa handlowego, o których mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o gospodarce komunalnej nie mają zastosowania do spółek zajmujących się czynnościami bankowymi, ubezpieczeniowymi oraz działalnością doradczą, promocyjną, edukacyjną i wydawniczą na rzecz samorządu terytorialnego, a także innych spółek ważnych dla rozwoju gminy.

W przypadku uchwały Rady Miasta Łodzi z dnia 21 grudnia 2009 r. powyższe przesłanki nie zostały spełnione. Prowadzenie profesjonalnego klubu piłkarskiego, którego celem jest udział we współzawodnictwie sportowym w ramach ligi zawodowej nie jest żadną z powyższych działalności.
Przyjmując, iż działalność klubu piłkarskiego może w pewnym zakresie sprzyjać promocji miasta lub edukacji jego mieszkańców, istotny jest w tym przypadku fakt, iż powyższy przepis mówi o spółkach zajmujących się czynnościami m.in. promocyjnymi lub edukacyjnymi, a nie promocją czy też edukacją prowadzoną przy okazji prowadzenia innej działalności. Istotny jest również fakt, iż Miasto Łódź corocznie przeznacza środki finansowe na promocję miasta poprzez sport, które redystrybuowane są pomiędzy działające w mieście kluby sportowe, w tym piłkarskie. Powstanie i finansowanie nowej spółki spowoduje, iż otrzymywać one będzie publiczne pieniądze na promocję Miasta poza ogólnymi zasadami obowiązującymi w tym zakresie pozostałe podmioty.

Nie można też przyjąć, iż utworzenie nowej spółki będzie istotne dla rozwoju Miasta Łodzi gdyż rozwój ten w tym zakresie zapewniają działające już w mieści inne kluby sportowe.

Uchwała Rady Miasta Łodzi z dnia 21 grudnia 2009 r. sprawie powołania przez Miasto Łódź spółki pod nazwą Łódzki Klub Sportowy Piłkarska Spółka Sportowa, naruszać też może przepisy innych ustaw. Gmina tworząc spółki prawa handlowego musi gwarantować, iż spółki te wykonywać będą działalność mieszczącą się w zakresie zadań publicznych danej gminy. Gmina bowiem nie może tworzyć spółek ani też przystępować do nich w żadnym innym celu, jak tylko realizacja spoczywających na niej zadań publicznych.

Jedną ze zbiorowych potrzeb wspólnoty zaspokajanych przez gminę jest realizacja zadań w zakresie kultury fizycznej. Podmiotem powołanym w tym celu zgodnie z Uchwałą Nr LXIII/1438/01 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 27 czerwca 2001r. jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łodzi. Potwierdza to § 2 regulaminu organizacyjnego ośrodka, zgodnie z którym „Przedmiotem działalności Ośrodka jest realizowanie zadań z zakresu kultury fizycznej i sportu na rzecz mieszkańców Miasta Łodzi, w tym propagowanie kultury fizycznej i sportu, prowadzenie działalności w zakresie wychowania fizycznego i sportu oraz organizowanie na rachunek własny lub zlecenie imprez sportowych”.

Udział profesjonalnego klubu piłkarskiego (spółki akcyjnej utworzonej przez Miasto Łódź) we współzawodnictwie sportowym (w ramach ligi zawodowej) nie będzie realizacją zadania własnego, w zakresie kultury fizycznej.
Przyjmując jednak, iż nowopowstała spółka miałaby realizować zadania gminy w tym zakresie, doszłoby w tym przypadku do dublowania się zadań dwóch podmiotów finansowanych z miejskich (publicznych) pieniędzy. W naszej ocenie narusza to art. 35 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U.Nr 249, poz. 2104 z późn.zm.), zgodnie z którym „Wydatki publiczne powinny być dokonywane w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów”.

Profesjonalny klub piłkarski działający w formie spółki akcyjnej, którego celem jest udział we współzawodnictwie sportowym w ramach ligi zawodowej, działa w oparciu o przepisy ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym (Dz.U.Nr 155, poz. 1298 z późn. zm.). Utworzenie takiego klubu przez Miasto Łódź narusza art. 2 i 3 tejże ustawy, zgodnie z którymi jednostki samorządu terytorialnego mogą wspierać, w tym finansowo, rozwój sportu kwalifikowanego określając w drodze uchwały warunki i tryb tego wspierania. Miasto Łódź nie będzie bowiem wspierać w tym przypadku sportu kwalifikowanego a będzie prowadzić profesjonalną działalność w tym zakresie.

Powołanie przez Miasto Łódź profesjonalnego klubu piłkarskiego naruszać też może zasady konkurencji. W mieście Łodzi funkcjonuje inny klub piłkarski, biorący udział w rozgrywkach na tym samym poziomie ligowym, z którym nowopowstała spółka będzie współzawodniczyć. Doprowadzi to do rywalizacji na rynku dwóch podmiotów gospodarczych, z których jeden finansowany jest z pieniędzy prywatnych a drugi finansowany będzie z pieniędzy publicznych. Dojdzie wówczas do nierównego traktowania dwóch podmiotów gospodarczych działających na tym samym rynku. Spółka miejska będzie miała w tej rywalizacji status uprzywilejowany, gdyż stać za nią będą fundusze publiczne.

Mając na uwadze powyższe argumenty, jako członkowie Stowarzyszeń „Fanatycy Widzewa” i „OSK Tylko Widzew” oraz mieszkańcy Łodzi współtworzący wspólnotę samorządową zgodnie z art. 1 ust. ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), wykazujący troskę o przestrzeganie prawa przez reprezentujące nas organy gminy oraz o racjonalne i zgodne z prawem wydatkowanie środków publicznych, zwracamy się również do Pani Wojewody o traktowanie nas jako strony prowadzonego przez Panią jako organ

postępowania nadzorczego w stosunku do uchwały Rady Miasta Łodzi z dnia 21 grudnia 2009 r. w sprawie powołania przez Miasto Łódź spółki pod nazwą Łódzki Klub Sportowy Piłkarska Spółka Sportowa i bieżące informowanie nas o jego przebiegu i wynikach.

W toku prowadzonego postępowania nadzorczego przydatny być powinien wyrok z dnia 7 października 2003 r. Naczelnego Sądu Administracyjnego w Lublinie (sygn. II SA/Lu 1115/03 – dostępny w Systemie Informacji Prawnej LEX) ze skargi Prezydenta Miasta na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody z dnia 1 sierpnia 2003 r., w przedmiocie nieważności uchwały organu gminy w sprawie wyrażenia zgody na zawiązanie przez Miasto z innymi podmiotami sportowej spółki akcyjnej

z poważaniem

na oryginale właściwe podpisy

Do wiadomości:
Prezydent Miasta Łodzi, ul. Piotrkowska 104, 90-926 Łódź.
http://www.speedyshare.com/files/20085369/WOJ1.doc

Pismo z dnia 29.12.2009 do Wojewody, Pani Jolanty Chełmińskiej – uzupełnienie

Szanowna Pani Wojewodo

W uzupełnieniu naszego pisma z dnia 28 grudnia 2009 r. w sprawie prowadzonego przez Panią Wojewodę jako organ postępowania nadzorczego wobec uchwały Nr LXXI/1365/09 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 21 grudnia 2009 r. w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie przez Miasto Łódź Spółki Akcyjnej pod firmą „Łódzki Klub Sportowy Piłkarska Spółka Sportowa”, wnosimy o rozszerzenie zakresu ww. postępowanie o zbadanie czy zawarta w uchwale treść § 3
nie ma charakteru pozornego, mającego ukryć inne od sformułowanych intencje uchwałodawcy.

W naszej ocenie treść § 3 ww. uchwały ma charakter pozorny. Rzeczywistym celem powołania spółki jest przejęcie drużyny piłkarskiej i licencji od istniejącej spółki ŁKS SSA, przystąpienie do Łódzkiego Związku Piłki Nożnej i zgłoszenie drużyny do rozgrywek zawodowej ligi piłkarskiej. Celem nowej spółki nie jest więc to co stanowi § 3 uchwały a jest nim prowadzenie profesjonalnego klubu piłkarskiego, biorącego udział we współzawodnictwie sportowym. Jako dowód na trafność powyższej tezy należy przyjąć doniesienia prasowe oraz publiczne wypowiedzi przedstawicieli władz Miasta Łodzi. Efektem powyższych czynności będzie przejęcie przez nową spółkę wielomilionowych zobowiązań ŁKS SSA. Kolejne znaczne środki finansowe będą konieczne na zgłoszenie drużyny do rozgrywek oraz udział w nich (budżet drużyny piłkarskiej I ligi to kilka milionów złotych).

Mając na uwadze powyższe, wnosimy o dopuszczenie jako dowodów w postępowaniu w trybie art. 75 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) artykułów prasowych zawierających publiczne wypowiedzi przedstawicieli władz Miasta Łodzi.

z poważaniem

na oryginale właściwe podpisy

Załączniki:
Stanowiące dowód w postępowaniu (potwierdzające pozorność § 3 uchwały Nr LXXI/1365/09 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 21 grudnia 2009 r. w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie przez Miasto Łódź Spółki Akcyjnej pod firmą „Łódzki Klub Sportowy Piłkarska Spółka Sportowa”) artykuły prasowe zawierające publiczne wypowiedzi przedstawicieli władz Miasta Łodzi.

http://www.speedyshare.com/files/20085408/WOJ2.doc


Pismo z dnia 29.12.2009 do Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi, Pana Ryszarda Pawła Krawczyka

Szanowny Panie Prezesie

W związku z przysługującymi Regionalnym Izbom Obrachunkowym uprawnieniami nadzorczymi wobec działalności jednostek samorządu terytorialnego wynikającymi m.in. z art.1 ust.1 i 2 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 55 poz. 577 z późn. zm.) oraz art. 86 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), jako mieszkańcy Łodzi, zwracamy się do Pana Prezesa o wnikliwe przeprowadzenie postępowania nadzorczego wobec uchwały Nr LXXI/1365/09 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 21 grudnia 2009 r. w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie przez Miasto Łódź Spółki Akcyjnej pod firmą „Łódzki Klub Sportowy Piłkarska Spółka Sportowa”.
Z uwagi na prawdopodobieństwo istotnego naruszenia prawa jakim będzie powołanie przez Miasto Łódź powyższej spółki, mogącego spowodować poważne, nieodwracalne skutki finansowe dla budżetu Miasta, wnosimy również o wstrzymanie wykonania uchwały Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 21 grudnia 2009 r. w trybie art. 91 ust. 2 wskazanej na wstępie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

W toku prowadzonego postępowania prosimy o wyjaśnienie czy powyższa uchwała oraz mające w jej efekcie nastąpić powołanie ww. spółki nie narusza art. 10 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (Dz.U. z 1997 r. Nr 9, poz. 43 z późn. zm.). Zgodnie z art. 10 ust. 1 ww. ustawy istnieje możliwość tworzenia przez gminy spółek prawa handlowego poza sferą użyteczności publicznej, jeśli spełnione są łącznie 2 przesłanki:
istnieją nie zaspokojone potrzeby wspólnoty samorządowej na rynku lokalnym,
występujące w gminie bezrobocie w znacznym stopniu wpływa ujemnie na poziom życia wspólnoty samorządowej, a zastosowanie innych działań i wynikających
z obowiązujących przepisów środków prawnych nie doprowadziło do aktywizacji gospodarczej, a w szczególności do znacznego ożywienia rynku lokalnego lub trwałego ograniczenia bezrobocia.

Ograniczenia, dotyczące tworzenia przez gminę spółek prawa handlowego, o których mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o gospodarce komunalnej nie mają zastosowania do spółek zajmujących się czynnościami bankowymi, ubezpieczeniowymi oraz działalnością doradczą, promocyjną, edukacyjną i wydawniczą na rzecz samorządu terytorialnego, a także innych spółek ważnych dla rozwoju gminy.
W przypadku uchwały Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 21 grudnia 2009 r. powyższe przesłanki nie zostały spełnione. Treść § 3 ww. uchwały ma charakter pozorny. Rzeczywistym celem powołania spółki jest przejęcie drużyny piłkarskiej i licencji od istniejącej spółki ŁKS SSA, przystąpienie do Łódzkiego Związku Piłki Nożnej i zgłoszenie drużyny do rozgrywek zawodowej ligi piłkarskiej. Celem nowej spółki nie jest więc to co stanowi § 3 uchwały a jest nim prowadzenie profesjonalnego klubu piłkarskiego, biorącego udział we współzawodnictwie sportowym. Jako dowód na trafność powyższej tezy należy przyjąć doniesienia prasowe oraz publiczne wypowiedzi przedstawicieli władz Miasta Łodzi. Efektem powyższych czynności będzie przejęcie przez nową spółkę wielomilionowych zobowiązań ŁKS SSA. Kolejne znaczne środki finansowe będą konieczne na zgłoszenie drużyny do rozgrywek oraz udział w nich (budżet drużyny piłkarskiej I ligi to kilka milionów złotych).

Przyjmując, iż działalność klubu piłkarskiego może w pewnym zakresie sprzyjać promocji miasta, istotny jest w tym przypadku fakt, iż przepis art. 10 ust. 3 ustawy o gospodarce komunalnej mówi o spółkach zajmujących się czynnościami m.in. promocyjnymi, a nie promocją prowadzoną przy okazji prowadzenia innej działalności (patrz wyrok z dnia 7 października 2003 r. Naczelnego Sądu Administracyjnego w Lublinie sygn. II SA/Lu 1115/03 – dostępny w Systemie Informacji Prawnej LEX). Istotny jest również fakt, iż Miasto Łódź corocznie przeznacza środki finansowe na promocję miasta poprzez sport, które redystrybuowane są pomiędzy działające w mieście kluby sportowe, w tym piłkarskie. Powstanie i finansowanie nowej spółki spowoduje, iż otrzymywać ona będzie publiczne pieniądze na promocję Miasta poza ogólnymi zasadami obowiązującymi w tym zakresie pozostałe podmioty.
Nie można też przyjąć, iż utworzenie nowej spółki będzie istotne dla rozwoju Miasta Łodzi gdyż rozwój ten w tym zakresie zapewniają działające już w mieści inne kluby sportowe.

Uchwała Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 21 grudnia 2009 r. w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie przez Miasto Łódź Spółki Akcyjnej pod firmą „Łódzki Klub Sportowy Piłkarska Spółka Sportowa”, naruszać też może przepisy innych ustaw. Gmina tworząc spółki prawa handlowego musi gwarantować, iż spółki te wykonywać będą działalność mieszczącą się w zakresie zadań publicznych danej gminy. Gmina bowiem nie może tworzyć spółek ani też przystępować do nich w żadnym innym celu, jak tylko realizacja spoczywających na niej zadań publicznych.

Jedną ze zbiorowych potrzeb wspólnoty zaspokajanych przez gminę jest realizacja zadań w zakresie kultury fizycznej. Podmiotem powołanym w tym celu zgodnie z Uchwałą Nr LXIII/1438/01 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 27 czerwca 2001r. jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łodzi. Potwierdza to § 2 regulaminu organizacyjnego ośrodka, zgodnie z którym „Przedmiotem działalności Ośrodka jest realizowanie zadań z zakresu kultury fizycznej i sportu na rzecz mieszkańców Miasta Łodzi, w tym propagowanie kultury fizycznej i sportu, prowadzenie działalności w zakresie wychowania fizycznego i sportu oraz organizowanie na rachunek własny lub zlecenie imprez sportowych”.
Udział profesjonalnego klubu piłkarskiego (spółki akcyjnej utworzonej przez Miasto Łódź) we współzawodnictwie sportowym (w ramach ligi zawodowej) nie będzie realizacją zadania własnego, w zakresie kultury fizycznej.
Przyjmując jednak, iż nowopowstała spółka miałaby realizować zadania gminy w tym zakresie, doszłoby w tym przypadku do dublowania się zadań dwóch podmiotów finansowanych
z miejskich (publicznych) pieniędzy. W naszej ocenie narusza to art. 35 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U.Nr 249, poz. 2104 z późn.zm.), zgodnie
z którym „Wydatki publiczne powinny być dokonywane w sposób celowy i oszczędny,
z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów”.

Profesjonalny klub piłkarski działający w formie spółki akcyjnej, którego celem jest udział we współzawodnictwie sportowym w ramach ligi zawodowej, działa w oparciu o przepisy ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym (Dz.U.Nr 155, poz. 1298 z późn. zm.). Utworzenie takiego klubu przez Miasto Łódź narusza art. 2 i 3 tejże ustawy, zgodnie z którymi jednostki samorządu

terytorialnego mogą wspierać, w tym finansowo, rozwój sportu kwalifikowanego określając w drodze uchwały warunki i tryb tego wspierania. Miasto Łódź nie będzie bowiem wspierać w tym przypadku sportu kwalifikowanego a będzie prowadzić profesjonalną działalność w tym zakresie.

Powołanie przez Miasto Łódź profesjonalnego klubu piłkarskiego naruszać też może zasady konkurencji. W mieście Łodzi funkcjonuje inny klub piłkarski, biorący udział
w rozgrywkach na tym samym poziomie ligowym, z którym nowopowstała spółka będzie współzawodniczyć. Doprowadzi to do rywalizacji na rynku dwóch podmiotów gospodarczych,
z których jeden finansowany jest z pieniędzy prywatnych a drugi finansowany będzie z pieniędzy publicznych. Dojdzie wówczas do nierównego traktowania dwóch podmiotów gospodarczych działających na tym samym rynku. Spółka miejska będzie miała w tej rywalizacji status uprzywilejowany, gdyż stać za nią będą fundusze publiczne.

Mając na uwadze powyższe argumenty, jako członkowie Stowarzyszeń „Fanatycy Widzewa” i „OSK Tylko Widzew” oraz mieszkańcy Łodzi współtworzący wspólnotę samorządową zgodnie z art. 1 ust. ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), wykazujący troskę o przestrzeganie prawa przez reprezentujące nas organy gminy oraz o racjonalne i zgodne z prawem wydatkowanie środków publicznych, zwracamy się również do Pana jako Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi o traktowanie nas jako strony prowadzonego przez Izbę postępowania nadzorczego w stosunku do uchwały Nr LXXI/1365/09 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 21 grudnia 2009 r. w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie przez Miasto Łódź Spółki Akcyjnej pod firmą „Łódzki Klub Sportowy Piłkarska Spółka Sportowa” i bieżące informowanie nas o jego przebiegu i wynikach.

W toku prowadzonego postępowania nadzorczego przydatne być powinny:

1.Wyrok z dnia 7 października 2003 r. Naczelnego Sądu Administracyjnego w Lublinie (sygn. II SA/Lu 1115/03 – dostępny w Systemie Informacji Prawnej LEX) ze skargi Prezydenta Miasta na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody z dnia 1 sierpnia 2003 r., w przedmiocie nieważności uchwały organu gminy w sprawie wyrażenia zgody na zawiązanie przez Miasto z innymi podmiotami sportowej spółki akcyjnej;
2.Uchwała z dnia 5 sierpnia 2002 r. Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsk (sygn. 309/02 dostępna w Systemie Informacji Prawnej LEX) stwierdzająca istotne naruszenie prawa w uchwale Rady Miejskiej polegające na zaplanowaniu w budżecie miasta wydatku związanego z zakupem i objęciem akcji w spółce „Towarzystwo Koszykówki w S. – Sportowa Spółka Akcyjna”.

z poważaniem

na oryginale właściwe podpisy

Załączniki:
Stanowiące dowód w postępowaniu (potwierdzające pozorność § 3 uchwały Nr LXXI/1365/09 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 21 grudnia 2009 r. w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie przez Miasto Łódź Spółki Akcyjnej pod firmą „Łódzki Klub Sportowy Piłkarska Spółka Sportowa”) artykuły prasowe zawierające publiczne wypowiedzi przedstawicieli władz Miasta Łodzi.

http://www.speedyshare.com/files/20085443/RIO.doc

Załączniki do pisma drugiego i trzeciego:

http://www.speedyshare.com/files/20085469/zalacznik1.doc
http://www.speedyshare.com/files/20085484/za__acznik2.doc
http://www.speedyshare.com/files/20085492/za__acznik3.doc
http://www.speedyshare.com/files/20085497/za__acznik4.doc

Kopie tych pism wysłaliśmy również do przewodniczących Klubów Radnych

Stowarzyszenia „Fanatycy Widzewa” i „OSK Tylko Widzew”