Podsumowanie roku 2011 w wykonaniu Kibiców Widzewa – styczeń-kwiecień

4 stycznia 2012, 22:00 | Autor:

Podsumowanie roku 2011 w wykonaniu Kibiców Widzewa – styczeń-kwiecień.

Nie da się ukryć, że zakończony właśnie 2011 rok, był jednym z ciekawszych, ale zarazem trudniejszych w kibicowskiej historii Widzewa. Rok, w którym sukcesy przeplatały się  z wieloma dziwnymi wydarzeniami, nagonką medialną oraz innymi problemami, spróbujemy podsumować skupiając się przede wszystkim na jego pozytywnych wydarzeniach. A działo się nie mało, bo zarówno zorganizowane łódzkie osiedla, fan cluby oraz stowarzyszenia dostarczały nam co chwila co raz to nowych emocji. Prześledźmy zatem jak wyglądał rok 2011 w wykonaniu Widzewiaków.

 

Styczeń 2011

Rok 2011 rozpoczęliśmy od kampanii PROCENT DLA WIDZEWA, jako że jeszcze w 2010 roku Stowarzyszenie FANATYCY WIDZEWA uzyskało status Organizacji Pożytku Publicznego. Oznacza to, że po raz pierwszy w historii podatnicy rozliczający się z urzędem skarbowym, mogą przekazywać 1% swojego podatku na Stowarzyszenie, reprezentujące kibiców piłkarskich. Prowadzona z dużym rozmachem kampania (ulotki, plakaty, transparenty, reklama w mediach itp.), okazała się dużym sukcesem, a pozyskane z niej środki wykorzystano m.in. na organizację turniejów, pikniku oraz produkcję gadżetów dla najmłodszych.

Początek roku przyniósł Stowarzyszeniu także nową umowę partnerską, w wyniku której zachęcaliśmy Widzewiaków do chodzenia na siłownię i fitness do klubu GYM PLAZA.

Niestety nadzieję na dobry rok przyćmiła tragiczna śmierć naszego kolegi. Śp. Piotra pożegnała jedna symboliczna raca, która zgasła tak nagle, jak nagle zgasło jego życie. Było to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń ostatnich lat. Spoczywaj w spokoju Bracie !

10 stycznia to dzień wielkiego sukcesu FC Kutno, który, jak co roku zresztą, aktywnie włączył się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fani zebrali gadżety na Widzewskie aukcje oraz zorganizowali zbiórkę krwi. Po raz pierwszy w tym roku rozegrano także turniej piłkarski o puchar WOŚP. Chłopaki wystąpili w specjalnie przygotowanych na tę okazję koszulkach – „Na mecze jeździmy, w piłkę nożna gramy i wielką orkiestrę wspomagamy !!!”.

Kilka dni później kibice Widzewa zaskoczyli po raz kolejny. Tym razem fani z Piotrkowskiego FC udali się do oratorium św. Antoniego, gdzie w ręce dzieci i młodzieży trafiły koszulki Widzewa, czapki, smyczki, szaliki oraz naklejki. Przekazano także stół do piłkarzyków oraz masę słodyczy. Inicjatywa kibiców spotkała się z wielkim entuzjazmem ze strony dzieciaków.
Na połowę stycznia przypadło pierwsze w historii spotkanie piłkarzy z kibicami w Zelowie. Na spotkaniu, obok piłkarzy z podstawowego składu, pojawiły się władze samorządowe oraz brat śp. Krzysztofa – Wiesław Surlit, Zelowianin oraz były bramkarz Widzewa. Łącznie przewinęło się tam ok. 200 osób, głównie młodych ludzi, z których tradycyjnie każdy obdarowany został gadżetami Widzewa.

Kolejnym styczniowym przedsięwzięciem był turniej Rawa Cup 2011. Impreza, jak co roku, zgromadziła mnóstwo fanów. W potyczkach sportowych zmagało się ok. 150 chłopców w wieku do 16 lat. Turniej, zorganizowany przy współudziale FC Rawa, władz Rawy oraz Stowarzyszenia FANATYCY WIDZEWA, po raz kolejny okazał się ogromnym sukcesem.

Koniec stycznia to inicjatywa podjęta przez Stowarzyszenie FANATYCY WIDZEWA oraz Fundację „Jaś i Małgosia”. Na łamach naszych serwisów zachęcaliśmy Widzewską młodzież, która zabrnęła w ślepą zawodową uliczkę do skorzystania z możliwości wzięcia udziału w projekcie JONATAN, polegającym na podjęciu praktyk w firmie Indesit. Było to drugie tego typu przedsięwzięcie, zachęcaliśmy kibiców Widzewa do udziału w akcji „zbudujchatke.pl”.

30 stycznia na jednym z łódzkich cmentarzy pożegnaliśmy naszego kolejnego przyjaciela. Kilka dni wcześniej na misji w Afganistanie w wyniku ataku zginął sierż. Marcin Pastusiak. To kolejne jarzmo śmierci, z którym musieliśmy się zmierzyć. Marcin zginął „wykonując żołnierską powinność”, jego pogrzeb odbył się z wszystkimi honorami wojskowymi. Tradycyjnie pożegnał go blask odpalonej racy…

Luty 2011

 Luty rozpoczął się od ujawnienia nieporozumień jakie od kilku tygodni pojawiały się na linii Klub – kibice. Klub w oczach wielu z nas, zlekceważył obchody stulecia Widzewa, traktując je lakonicznie i bezpodmiotowo. Na szczęście konflikt został zażegnany, pojawiła się chęć dalszej współpracy i dialogu między stronami. Stowarzyszenie nawoływało także, do podjęcia dialogu i zmianę podejścia do współpracy nie tylko z kibicami, ale także ze wszystkimi środowiskami skupionymi wokół Widzewa.

Początek lutego przyniósł nową umowę o współpracy, którą nawiązaliśmy z Centrum księgowo-szkoleniowo-usługowym BILANS.

21 fanów Widzewa podczas meczu reprezentacji  z Mołdawią oraz 26 osób podczas meczu z Norwegią.  Oba spotkania, rozegrane podczas zgrupowania kadry w Portugalii, zaakcentowane zostały Widzewskimi flagami i transparentami.

12 lutego Stowarzyszenie FANATYCY WIDZEWA, w imieniu kibiców Widzewa, wydało oświadczenie w którym wyrażaliśmy swoje ogromne zaniepokojenie postępowaniem władz miasta w sprawie budowy stadionu Widzewa. Z biegiem czasu okazało się, że niestety żadne podejmowane przez nas inicjatywy w tym temacie, nie odniosły oczekiwanych skutków. Stadionu jak nie było, tak nie ma…

Z zimowego półsnu jako pierwsze obudziły się Chojny. W dniu święta obchodzonego na całym świecie i zwanego dniem zakochanych, postanowili upublicznić i pokazać światu, że to jednak Widzew jest ich prawdziwą miłością. Dzień później chojeńscy fanatycy rozwiesili transparenty i plakaty zachęcające do kibicowania i chodzenia na mecze RTS. Akcja otrzymała kryptonim „Kibicuj od małego”.

Blisko 300 fanów Widzewa zjawiło się w środowy poranek, 16 lutego, w Urzędzie Miejskim w Łodzi, gdzie podczas obrad sesji Rady Miejskiej miała być poruszana sprawa stadionu Widzewa. Niestety i tym razem łódzcy politycy wykazali się wielką ignorancją i brakiem dobrej woli, wobec sprawy, która w naszym mniemaniu, powinna być już dawno załatwiona. Temat stadionu dla najbardziej zasłużonego klubu sportowego Łodzi nie znalazł się nawet w programie obrad podejmowanych tego dnia przez radnych.

19 lutego w Sieradzu odbył się turniej piłkarski, w którym wystartowało m.in. 5 Widzewskich FC. Turniej, zorganizowany przez Oldbojów Warty Sieradz (Klub „100) wygrał FC Zelów, zgarniając także nagrody dla najlepszego strzelca i bramkarza turnieju.

Kulminacyjnym dniem lutego był dzień 27. Tego dnia miały miejsce dwa ważne wydarzenia w historii kibiców Widzewa. A mianowicie, Stowarzyszenie FANATYCY WIDZEWA zorganizowało manifestację, w wyniku której ok. 2000 kibiców Widzewa przemaszerowało spod Centrala pod Urząd Miasta Łodzi. Tam, na ręce przedstawicieli urzędu miejskiego przedstawiciele Stowarzyszeń OSK TYLKO WIDZEW oraz FANATYCY WIDZEWA złożyli petycję w sprawie budowy stadionu dla Widzewa. Widzewiacy wznosili okrzyki, odpalono kilka raz oraz zaprezentowano transparenty. Następnie fani udali się na pociąg specjalny, by wyruszyć w podróż do Poznania na pierwszy mecz w 2011 roku. Około 2200 osób, ubranych w jednolite pelerynki, długa i męcząca podróż, problemy z wejściem na obiekt w Poznaniu, ogromne racowisko „AGAINST MODER ULTRAS”, duża ilość flag, w tym kilka debiutujących, rekordy wyjazdowe FC i osiedli, wsparcie chłopaków z CSKA Moskwa, dobry doping… tak w skrócie można podsumować niedzielę w wykonaniu Fanatyków Widzewa. Na uwagę zasługuje jeszcze akcja FC Poznań, w wyniku której przed meczem w Poznaniu rozwieszono i rozniesiono kilka tysięcy plakatów, ulotek oraz vlepek – „Nie idź na łatwiznę, pokochaj czerwień !”. Czerwone zaproszenie można było także obejrzeć na telebimie w centrum miasta. Jednym zdaniem – idealna Widzewska niedziela !

Marzec 2011

Marzec rozpoczynają kibice ze Starego Widzewa. Korzystając z tego, że w jednej z podstawówek odbywał się konkurs o sporcie, postanowili wspomóc organizatorów i ufundowali Widzewskie nagrody dla wszystkich uczestników. Pomocy w skompletowaniu nagród udzieliło Stowarzyszenie OSK TYLKO WIDZEW.

Co się jednak super zaczyna, czasem kończy się upadkiem. Twardym lądowaniem okazał się zakaz wyjazdowy nałożony na nasz Klub. Zakaz był karą za pokaz pirotechniczny zaprezentowany podczas meczu z Lechem w Poznaniu i obejmował 4 spotkania. Oznaczało to, że zabraknie zorganizowanej grupy kibiców Widzewa na meczach z Wisłą Kraków, Polonią Warszawa, Śląskiem Wrocław oraz Legią Warszawa.

„Cała Rawa jeździ na Widzew” – na początku marca do skrzynek pocztowych mieszkańców Rawy Mazowieckiej trafiło ok 5 000 ulotek, nawołujących mieszkańców do wypadów na Widzew.

Początek marca to także wizyta uczestników programu JONATAN na Widzewie. Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie FANATYCY WIDZEWA przy współudziale władz Klubu, a poza uczestnikami programu byli na nim obecni trenerzy oraz przedstawiciele piłkarzy. Oczywiście nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć, rozdawania autografów i gadżetów. Uczestnikom spotkanie bardzo się podobało, a my mamy nadzieje że dziś są aktywnymi kibicami na naszym stadionie.

8 marca to dzień, w którym męski odłam FC Łowicz wyszedł na ulice swego miasta, by uhonorować kobiety i zachęcić je do bywania na stadionie przy al. Piłsudskiego w Łodzi. Napotykane damy otrzymywały kwiatki oraz ulotki z życzeniami. Reakcje kobiet były bardzo pozytywne, starsze panie ze wzruszeniem dziękowały za gest i pamięć, zaś na twarzach młodszych dziewczyn pojawiał się uśmiech.

Po kilkudniowych negocjacjach z firmami zajmującymi się telebimami, udało się umieścić w Łodzi spot kibiców Widzewa w sprawie stadionu. Spot, niestety w wersji ocenzurowanej, pojawił się w centrum Łodzi i był wyświetlany przez kilkanaście dni. Jest to kolejna forma walki (jak się okazuje z wiatrakami…) o nowy stadion dla Widzewa.

14 marca to dzień, w którym Widzewiacy z Radogoszcza zorganizowali spotkanie gimnazjalistów z piłkarzami Widzewa. Tradycyjnie spotkanie obfitowało w mnóstwo gadżetów, były konkursy, rozdawanie autografów, wspólne zdjęcia. Zagrano także w wirtualną piłkę nożną. W spotkaniu wzięło udział ponad 250 osób.

40 Widzewiaków z Ruchem w Warszawie podczas meczu w Pucharze Polski z Legią. Niebiescy przegrywają spotkanie 2:0 i odpadają z dalszych rozgrywek.

250 fanów Widzewa w niezorganizowanej grupie udało się na pierwsze zakazowe spotkanie. Była to wyprawa do Warszawy na mecz z Polonią. Na stadion na różnych patentach udało się wejść ok. 200 osobom. Główna grupa zasiadła na trybunie krytej i kilkukrotnie okrzykami zaznaczyła swoją obecność i przywiązanie do barw klubowych.

Około 180 Widzewiaków pojawiło się na Cichej 6 podczas meczu derbowego z Górnikiem Zabrze, wygranym przez Ruch 3:0.
Pod koniec marca wystartowała kolejna inicjatywa Stowarzyszenia FANATYCY WIDZEWA oraz fundacji Jaś i Małgosia. Tym razem zapraszaliśmy na szkolenie „Praktyka – zatrudnienie – rozwój”.

Walki o stadion Widzewa ciąg dalszy. 22 marca w lokalnej gazecie METRO ukazało się ogłoszenie prasowe zatytułowane „Stadion dla Widzewa tylko na Widzewie !”. Był to kolejny wyraz dezaprobaty wobec ignorancji i braku dobrej woli w sprawie rozwoju sportu w Łodzi.

Marzec zakończony został kilkoma mocnymi akcentami. Pierwszym z nich był halowy turniej w piłkę nożną zorganizowany przez Stowarzyszenie OSK TYLKO WIDZEW oraz Fundację „Futbol przez wieki”. W turnieju wzięli udział reprezentanci 5 łódzkich podstawówek. Organizatorzy zadbali o godną oprawę imprezy oraz wartościowe nagrody.

60 Widzewiaków pojawiło się za to na meczu reprezentacji w Kownie, z Litwą. Co prawda, mecz zakończył się porażką kadrowiczów, ale Widzew mocno zadowolony ze swojej obecności podczas tego spotkania.

30 marca odbyło się pierwsze po 5 latach spotkanie piłkarzy z kibicami w Kutnie, zorganizowane przez FC Kutno. Co ciekawe, było to już 6 takie spotkanie w Kutnie w historii tego FC. W spotkaniu uczestniczyło ponad 300 osób, w tym delegacje z Krośniewic oraz Gostynina. Tradycyjnie rozdawano mnóstwo gadżetów. Warte odnotowania było także zaproszenie na spotkanie dla dzieciaków z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Tęcza”, które zrewanżowały się Kutniakom symbolicznym dyplomem oraz promiennymi uśmiechami.

30 marca zadebiutował także pierwszy od kilku lat, w pełni kibicowski zin „Widzew To My” – almanach kibica, czyli podsumowanie rundy jesiennej 2010/2011. Gazetka została wydana przy współudziale Stowarzyszeń OSK TYLKO WIDZEW oraz FANATYCY WIDZEWA, a także redakcji strony www.widzewtomy.net Do gazetki dołączona była płyta DVD  z dopingiem i zdjęciami.

A z kolei 31 marca 10 fanów obejrzało spotkanie wyjazdowe reprezentacji w Grecji z Grecją.

Kwiecień 2011

Kwiecień rozpoczęliśmy od podpisania umowy z KS Widzew, w wyniku której część z zysków uzyskanych za parkowanie samochodów w czasie meczów na parkingu przy al. Piłsudskiego, trafi na konto Stowarzyszenia FANATYCY WIDZEWA. Parking obsługiwany jest przez oznakowanych członków Stowarzyszenia, a każda wjeżdżająca tam osoba otrzymuje bilet parkingowy.

Na początku kwietnia została podpisana także umowa o współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem a biurem podróży IKARIA. Każda osoba podając hasło WIDZEW wspiera ruch kibicowski na Widzewie oraz ma gwarancję niższej ceny i wycieczki w komfortowych warunkach.

2 kwietnia to dzień, w którym w wyniku wspólnych wysiłków kibiców Widzewa i Ruchu w Irlandii udało się zorganizować pierwszy w historii turniej piłkarski kibiców W&R zamieszkujących Zieloną Wyspę. Turniej połączony był z piknikiem, przez który łącznie przewinęło się ponad 150 osób. Przedsięwzięcie zorganizowano ze sporym rozmachem, obok już wymienionych atrakcji, był też grill, dmuchany zamek dla dzieciaków i wspólne oglądanie na laptopie meczów Widzewa i Ruchu. Potem rozpoczęła się impreza ‘after party’, o której z przyzwoitości nie będziemy pisać ;)

Około 60 Widzewiaków ponownie wspiera Ruch w Warszawie. Tym razem w meczu ligowym Warszawiacy prowadzili już 2:0 by spotkanie ostatecznie przegrać 2:3. Skąd my to znamy ;)

4 kwietnia po raz pierwszy udało się zorganizować spotkanie kibiców z piłkarzami w Pajęcznie. Spotkanie odbyło się w hali gimnazjum, a jego uczestnikami  byli uczniowie tej szkoły, łącznie ponad 200 osób. Nie obyło się także bez udziału lokalnych władz. Jak to zawsze bywa podczas tego typu spotkań, młodzież chętnie rozmawiała z piłkarzami, odbyły się konkursy z nagrodami, rozdawanie autografów oraz wspólne zdjęcia.

mBank – lider bankowości internetowej to kolejny partner Stowarzyszenia FANATYCY WIDZEWA. Zachęcamy więc do zakładania konto właśnie w tym banku, można to zrobić poprzez kliknięcie w banery umieszczone na forum.

Niespełnione rządu obietnice – temat zastępczy kibice” – transparent takiej treści zawisł podczas rozegranego 16 kwietnia spotkania Widzew – Ruch. Była to akcja zorganizowana przez Ogólnopolski Związek Stowarzyszeń Kibiców do którego należymy. OZSK chciało w ten sposób zaprotestować przeciw krajowej nagonce na środowisko kibiców piłkarskich, która ma miejsce w ostatnich miesiącach.

W kwietniu obchodziliśmy także Święta Wielkie Nocy. Fani Widzewa jak przy każdej tego typu okazji zaakcentowali swoją miłość do Klubu i tak, w Sochaczewie życzenia pojawiły się w lokalnej gazecie,  a na mieście zostało rozwieszonych kilkaset plakatów. Na mieszkańców Bolimowa czekały transparenty, podobnie jak i w Zgierzu. W Zgierzu także życzenia ukazały się na telebimie w centrum miasta. Akcję plakatowania miasta podjął  Wolbórz. Z kolei na mieszkańców Łowicza w świąteczny poranek w skrzynkach pocztowych czekało kilka tysięcy kartek z życzeniami.