T. Stamirowski: „Prezes Widzewa ma łączyć, a nie dzielić”

23 maja 2023, 13:50 | Autor:


Dzisiaj w południe odbyła się zapowiadana konferencja prasowa z udziałem większościowego udziałowca klubu, Tomasza Stamirowskiego. Wytłumaczył na niej powody rozstania z Mateuszem Dróżdżem oraz przedstawił zmiany jakie zajdą w zarządzie Widzewa Łódź.

O powodach rozstania z Mateuszem Dróżdzem

„To jest absolutnie zrozumiale, że motywy stojące za odwołaniem prezesa były jasne. Obiecywałem przejrzystość i słowa dotrzymam. Upływają dwa lata od mojego przejęcia klubu. Patrząc na ten czas mogę stwierdzić, że zrealizowaliśmy nasze cele: awansowaliśmy do Ekstraklasy i utrzymaliśmy się. Faktem też jest, że od strony organizacyjnej klub jest lepszy, niż w momencie kiedy go obejmowałem i to zasługa wielu ludzi, w tym Mateusza Dróżdża. Muszę też patrzeć w przyszłość i podejmować decyzje, które w mojej ocenie będą dobre dla klubu. Nie możemy stanąć w miejscu. Bardzo ważna jest komunikacja właściciela i prezesa. Jeżeli nie ma tej wspólnej wizji, to klub nie może dalej funkcjonować. Od początku roku było parę różnic między nami. Widzew to nie jest towarzystwo wzajemnej adoracji. Ustalamy na początku roku, że w przerwie zimowej wzmacniamy drużynę, a ja czytam, że Widzew się nie wzmocnił, bo nie ma pieniędzy. Nie tak to powinno wyglądać komunikacyjnie. Jesteśmy jednym z czterech klubów, które mają licencję bez żadnego nadzoru finansowego. Powstał chaos w zakresie przekazu od strony finansowej. Widzew jest klubem stabilnym. Uważam, że przekaz >>trener zostanie nawet jak przegra wszystkie mecze<< jest zły. Szanuję bardzo trenera, ale tak być po prostu nie może. To jest Widzew. Naszą siłą jest społeczność i praca zespołowa, a tego zabrakło. Prezes Widzewa ma łączyć, a nie dzielić. Miałem wrażenie, że te wszystkie rzeczy odciągają nas od sportu. To niszczyło nas mentalnie i nie mogliśmy zachować pełnej koncentracji. Było tego sporo, wręcz za dużo. Na bazie tego uznałem, że zmiana jest konieczna. Odbyło się to na radzie nadzorczej, bo nie chciałem tracić czasu. Lepiej to zrobić teraz, niż czekać kolejne tygodnie. Uważam, że pożegnanie odbyło się w złym stylu. Wydane po północy oświadczenie było rozczarowujące. Mogę oficjalnie powiedzieć, że nowym prezesem Widzewa Łódź został Michał Rydz, a wiceprezesem Maciej Szymański”.

Kwestia przyszłości zespołu

„Nie oczekuję w nadchodzącym sezonie walki o puchary, ale wizja walki o utrzymanie nie jest dla mnie satysfakcjonująca. Musimy koncentrować się na tym, co trzeba zrobić, żeby kiedyś się w tych pucharach znaleźć. Widzew ma możliwości na spokojny środek tabeli. Nie mamy czasu na myślenie. Potrzebujemy więcej niż dwa-trzy wzmocnienia. Musimy tę drużynę odpowiednio przygotować. To są ważne różnice, bo klub nie ma czasu na przepychanki. Prezes widział to inaczej”.

O relacjach z miastem

„W relacjach z miastem chce podkreślić, że to nie była wina Mateusza Dróżdża. Jesteśmy gotowi na wszystkie rozmowy z Miastem, które jest ważnym partnerem”.

O budżecie i transferach

„Z budżetem 40 milionów naprawdę da się coś zrobić. Mamy takie środki, aby wzmocnić drużynę. Na dwóch pozycjach, czyli napastnik i ofensywny pomocnik będziemy musieli głębiej sięgnąć do kieszeni. Zawodnicy muszą być odpowiedni do systemu i filozofii gry trenera. Uważam, że jesteśmy dobrym i solidnym klubem, który powinien zachęcać piłkarzy do przyjścia tutaj. Atmosfera na tym stadionie jest zupełnie inna, niż gdziekolwiek indziej. Ten sezon będzie ciekawy. Czekają nas zapewne derby, na które  musimy się przygotować, ale musimy też wziąć parę rewanżów. Musimy wzmocnić tę drużynę latem”.

O trenerze

„Trener nie stracił szatni. Nie było też intencji ze strony Mateusza Dróżdża odnośnie zwolnienia trenera Niedźwiedzia i nie było między panami konfliktu. Przyklejanie takich łatek jest szkodliwe dla klubu. Sam prezes mówił, że trener może przegrać wszystkie mecze do końca i utrzyma posadę. Uważamy, że Janusz Niedźwiedź  jest bardzo dobrym trenerem. Mocno wierzę w naszego szkoleniowca. Co do skarżenia się trenera, też już wyjaśniam. Poprosiłem po meczu z Górnikiem trenera o rozmowę, ponieważ szykuje się rada nadzorcza”.

Cele nowego zarządu

„Cele dla nowego zarządu, to po pierwsze przejęcie operacyjnych spraw. Musimy wejść w normalny tryb działania. Drugi cel to przygotowania na przyszły sezon. Z mojej strony najważniejszy jest ośrodek. Potrzebujemy zewnętrznej pomocy. To są olbrzymie obciążenia. Nasz niski poziom zadłużenia powoduje, że możemy zrobić pewne rzeczy”.

Koszta budowy i utrzymania ośrodka

„Pracujemy z firmą, która realnie szacowała koszty budowy. Koszt który dostaliśmy na Radzie od tej firmy jest bliski czterdziestu sześciu milionów złotych. Na Radzie padł przekaz, że nie mamy takich środków. Po przekazach medialnych oczekiwałem ośrodka. W grudniu przyjęliśmy uchwałę Rady Nadzorczej koszty ok. 25 mln, a utrzymanie roczne ok. 1,5-2mln. Zabrakło w tym komunikacji. Rozwiewając wszelkie wątpliwości, będziemy dalej pracować nad ośrodkiem i każda pomoc jest mile widziana. Niezależnie od opcji politycznej, ponieważ ta sprawa jest ponad to. Jestem gotowy do spotkań i kontynuacji pracy”.

Subskrybuj
Powiadom o
32 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Posejdon
1 rok temu

Przyszedł gorszy okres i już do głosu doszli rewolucjoniści, którzy chcieliby wywrócić wszystko do góry nogami. Przypomina mi się Arsenal już za czasów Artety, który grał mecz z City na wyjeździe i dosłownie nie mógł wyjść za 30-ty metr. Nie widziałem nigdy takiej miazgi na takim poziomie. Totalny obraz nędzy i rozpaczy. Kibice wyszli z sektora gości w pierwszej połowie. W tamtym czasie Arteta był mieszany z błotem, jechany od najgorszych, prawie każdy kibic Arsenalu chciał żeby natychmiast pakował manatki i wynosił się jak najdalej. Minęło trochę czasu, pojawiło się parę wzmocnień i ten obraz nędzy i rozpaczy… zamienił się… Czytaj więcej »

JANEK
Odpowiedź do  Posejdon
1 rok temu

To przypomnij sobie 2 połowę derbów na al.Unii 2 gdzie było 2:2 albo ostatni mecz z Radomiakiem gdzie po pierwszej połowie posiadanie piłki było chyba 25 % :)

Last edited 1 rok temu by JANEK
przemeklewicki
Odpowiedź do  JANEK
1 rok temu

SPIERDALAJ TAM DO SWOICH MACICIELU WITAC NOWEGO PANA Z USA CO OSTATNIO DOPROWADZIL SWOJ KLUB W ADNI DO ZAPASCI…

RedMan
Odpowiedź do  JANEK
1 rok temu

Ty sobie przypomnij kiedy ostatnio leki brałeś

urek
Odpowiedź do  Posejdon
1 rok temu

A to jak Ty chcesz oglądac mecz, jak nie emocjami? Jak zimna sucz? Z kalkulatorem? Z excelem?

Darek
Odpowiedź do  Posejdon
1 rok temu

Razem Tworzymy Siłę. Wszyscy zróbmy wszystko aby mecz z Koroną był naszym świętem i po prostu go wygrajmy. Dla kibiców, piłkarzy i zarządu. Spokojnie budujmy i rozwijajmy nasz klub i myślmy o nowym sezonie. Gdzie na obóz i kto sparinpartnerem., jakie wzmocnienia, co polepszyć w działaniu.

Noname
1 rok temu

Jak zawsze zagadką dla mnie jest, to jak to jest możliwe, że mamy jeden z najwyższych budżetów w lidze (W magazynie ligowym na TVP usłyszałem, że jest to 7 wynik w Ekstraklasie), a nie stać nas na piłkarzy. Skoro nie ma na pensje dla lepszych piłkarzy, to gdzie te pieniądze uciekają?

Yossarian
Odpowiedź do  Noname
1 rok temu

Czytałeś w ogóle wypowiedź właściciela? Jesteśmy jednym z czterech klubów bez nadzoru finansowego. Inne biorą sobie piłkarzy na kredyt i płacą za nich i im z zadłużenia. To naprawdę jest aż tak bardzo skomplikowane? Czego jeszcze nie pojmujesz? Albo wydajesz ponad stan i po kilku latach znów bankrutujesz, albo wydajesz rozsądnie. Jest jeszcze trzecia opcja – kupuje cię szejk albo oligarcha i wtedy nie martwisz się o budżet, ale nie masz żadnego wpływu na klub. Widzew za poprzedniego prezesa jako priorytet obrał stabilność finansową. Odbiło się to na poziomie sportowym – to jasne, ale nie da się zjeść ciastka i… Czytaj więcej »

Reminio
Odpowiedź do  Noname
1 rok temu

Bo niestety musimy włożyć kasę w pierd…ośrodek. Nikt nam nie da. Tylko problem prezesa z właścicielem polegał na tym że prezes chciał od razu duża kasę dać na niego i wyszło do tego drożej. Bo zamiast 25 to 45 baniek. Czyli zamiast np dawać po 10 baniek co rok przez 4 lata , to prezes chciał np po 20 baniek od razu I na utrzymanie klubu I transfery zostaje np 20 baniek tylko. 40 milioniw budżet minus 20 na ośrodek zostaję dupa. Stąd nastraszył właściciela że będzie 6 baniek deficytu i brak kasy na transfery. Ale jeśli właścicielowi uda się… Czytaj więcej »

Last edited 1 rok temu by Reminio
Reminio
Odpowiedź do  Reminio
1 rok temu

Oczywiście ośrodek jest ważny.

adam
1 rok temu

Trener powinien więcej młodych z klubu ogrywać niż takiego Zjawińskiego

Reminio
Odpowiedź do  adam
1 rok temu

Jakich k…młodych. Podaj prosze jedno nazwisko , skoro w 4 ludze nie dają rady. Graja pompol meczu i z pol zawodowcami i sie meczą. Niektorzy piszą, żeby tylko napisać..

Włodzimierz
Odpowiedź do  Reminio
1 rok temu

Nie denerwuj się , piszą koledzy lub rodzina , a boisko i liga to weryfikuje .Takie krótkie pytanie do ADAMA – ilu chętnych MENAGO stoi w kolejce z propozycjami , dla tych z Akademii . ?

FIfi
Odpowiedź do  Reminio
1 rok temu

Co ty pleciesz są na 1 miejscu . Poza tym inaczej funkcjonuje zawodnik mając lepszych obok siebie na boisku i trzeba to sprawdzać, dawać szanse.
Widziałeś chociaż 1 mecz rezerw czy piszesz głupoty bo ci w życiu nie idzie i frustracja cię ogarnia? Aha i w 4 lidze jest 7 zmian dlatego trenerzy to wykorzystują i dają pograć dużej liczbie chłopaków a nie dlatego że grają słabo.

Reminio
Odpowiedź do  FIfi
1 rok temu

Hahahahaha nie wierzę. Zawodnik z 5 poziomu ma grac w ex. Człowieku oni ledwo co wygrywają. Przepychają mecze z pół amatorami mając do pomocy doświadczonych. Skąd ty się tu wziąłeś bo widzę pierwszy raz. To nie fifa:))

witek skrzypczyński
Odpowiedź do  Reminio
1 rok temu

zgadzam się z tobą bywam na meczach rezerw i tam niema żadnego zdolnego młodego zawodnika nie licząc Mąki iTlagi

Kamil.S
1 rok temu

Bardzo rozsądna wypowiedź Pana Stamirowskiego i dobra decyzja o składzie nowego Zarządu.

urek
1 rok temu

Powiedział to właściciel, który podzielił kibiców i szatnie.

Sanatorium
Odpowiedź do  urek
1 rok temu

Podzielić kibiców? Oni sami się dzielą, do tego nikogo nie potrzeba.

Max
Odpowiedź do  Sanatorium
1 rok temu

Pewnie różnica pokoleń.

Gekoon
1 rok temu

Strasznie mnie zastanawia to stwierdzenie: ” Nasz niski poziom zadłużenia powoduje, że możemy zrobić pewne rzeczy”.
Podobno nie mamy zobowiązań??
Rozumiem, że wchodzimy w kredyt???
Może znajdźmy partnera tytularnego.. wiem, wiem łatwo się mówi…. Nazwać ośrodek imieniem nazwą firmy i też jakąś korzyść dla nich…

Cieszy podejście do wzmocnień…

Piotr
1 rok temu

Od nowego prezesa oczekuje zajecia się sprawą wejscia na trybuny A5 i A8. Wjscia przez palarnieto wstyd. Stołówka zrobiona przez bufetową powinna być zmniejszona!

Ccc
1 rok temu

Kasa jest , właściciel może pożyczyć klubowi,super ,brawo .

przemeklewicki
Odpowiedź do  Ccc
1 rok temu

Gdzie widzisz pozyczyc??? jak juz to klub na osrodek! kilka klubow tak w Ex bo miasta nie stac na takie wydatki…

szczery
Odpowiedź do  Ccc
1 rok temu

wspominal o pozyczce

Jazz1910
1 rok temu

Brawo! Słuchałem konferencji, wszystko jasno przekazane, niesamowity spokój „szefa”, pełna kultura. Wszystkim krytykantom proponuję odkupienie Widzewa, albo przejęcie po krótkim kursie z googli stanowiska trenera, albo dyrektora sportowego… Podoba mi się założenie na przyszły sezon: Derby i pokonać ległą :-)

Bohdan
1 rok temu

Tak jak kiedyś Wichniarek został dyrektorem sportowym bo nie było komu powierzyć tej funkcji, tak teraz na takich samych zasadach prezesem został Rydz. Dla mnie to dziwna decyzja z kilku względów: spójnie i w pełnym porozumieniu współpracował z Dróźdżem, wiele razy podkreślali modelową wręcz współpracę. Skoro Dróźdż był taki zły to jak teraz Rydz ma być dobry ???. Do tego jak 30 kilku latek ma zarządzać klubem sportowym z wielomilionowym budżetem czy inwestycjami w ośrodek sięgającymi 50 mln… Marketingiem mógł się zajmować, ale nie całością funkcjonowania klubu. Nie widzę też aby był pełniącym obowiązki do momentu wyboru właściwego prezesa, a… Czytaj więcej »

Leon
1 rok temu

Konkluzja… właściciel powinien mieć ambicje,a nie ciągle o połowie tabeli.Puchary nigdy że Stamirowskim. Bajki, że jesteśmy wśród 4 druzyn bez nadzoru finansowego to może sobie opowiadać wnukom na dobranoc. Wszystkie z nadzorem finalnie go opierd…

smusiu
1 rok temu

Niech kupią kilku młodych np.z u-17;chłopaki gryzą trawe a nie starych kondomów którym tylko chce się iść po kasę do banku.

Grzesiek
1 rok temu

Przyznać muszę, że paradoksalnie bardziej rozumiałem motywy zwolnienia MD przed konferencją Właściciela z dziennikarzami… niż teraz po niej. Otóż jeżeli bowiem wizje Widzewa obu Panów zaczęły się rozjeżdżać już na początku roku, to dlaczego pan, Panie Stamirowski, … tak późno zwolnił Prezesa Dróżdża? Przecież należało to zrobić znacznie wcześniej! Być może też znacznie więcej niż utrzymanie udałoby się Nam ugrać w tym sezonie… Z drugiej strony, dlaczego nowym prezesem został Pan Rydz, który w ciemno można zakładać, będzie po tych samych pieniądzach, co były już Prezes? Czy nie należało w związku z tym zatrudnić jako prezesa kogoś o bardziej znanym… Czytaj więcej »

Seweryn
1 rok temu

Dla mnie może i Pan TS jest kulturalnym facetem ale jego tłumaczenie jakoś nie przekonuje. Podnoszenie argumentu że brak było komunikacji na linii Prezes a miasto to gdzie był On tj właściciel? Czemu sam nie naciskał na miasto o kasę tylko dyplomacja itd a później lakoniczny komunikat że klub stoi za Prezesem a teraz wrzuta że MD nie był komunikatywny choć pewnie sam chciałby by Prezes był uległy względem miasta makisu itp podmiotów a że świadomość że miasto doi klub mmm a co tam plują nam w twarz powiemy że deszcz pada… Zamiana vice na Prezesa też jakoś się nie… Czytaj więcej »

Nox1910
1 rok temu

Nadal wiem tyle samo co wcześniej, tylko chyba jeszcze mniej rozumiem z tego co się stało. Wolałem usłyszeć zimą od Mateusza, że nie stać nas na wzmocnienia ale dzięki temu finanse pozostaną niezagrożone, niż opowieści pani Pajączek jakim to jesteśmy Eldorado. A tak na marginesie to fakt posiadania licencji bez nadzoru finansowego wynika właśnie z tak prowadzonej przez Prezesa Dróżdża polityki.
Obyśmy tylko w przyszłości nie żałowali tej decyzji.

32
0
Would love your thoughts, please comment.x