Ligowi rywale pod lupą WTM! #15 Olimpia

24 lipca 2019, 21:14 | Autor:

Powoli zbliżamy się do końca naszego cyklu. Dziś przenosimy się do jednego z najstarszych miast w Polsce, Elbląga. Tamtejsza Olimpia od kilku lat występuje na trzecim poziomie rozgrywkowym.

O KLUBIE

Związkowy Klub Sportowy Olimpia powstał w maju 1945 roku. Pierwszą, historyczną nazwą klubu była MKS Syrena Elbląg. Nie jest ona przypadkowa, bowiem po wojnie do Elbląga przybywało mnóstwo ludności ze zniszczonej stolicy. Klub nie utrzymał się w rozgrywkach B-klasy i w 1946 roku przemianował się najpierw na Stocznię, a następnie na Olimpię.

Po reorganizacji rozgrywek, w 1962 roku elbląska drużyna występowała w III lidze, w tym samym czasie docierając do 1/16 finału Pucharu Polski. Klub nadal bił się o awans na wyższy szczebel rozgrywek. Sztuka ta udała się ostatecznie w 1976 roku, gdy elblążanie wygrali baraże i awansowali na zaplecze I ligi, które opuścili trzy lata później.

W kolejnych latach, Olimpia grała na przemian na drugim i trzecim poziomie, by ostatecznie spaść do III ligi w 1992 roku. Wtedy rozpoczął się najczarniejszy okres w historii klubu. Z powodu długów zespół został przemianowany na Polonię, wycofali się sponsorzy, miasto nie inwestowało w sport, co doprowadziło do wycofania z rozgrywek w 1997 roku.

Dopiero na początku XXI wieku klub awansował z IV ligi, a w 2004 roku powrócił do nazwy Olimpia. 2009 rok przyniósł awans do II, a 2011 do I ligi.  2009 awansować do II, a w 2011 do I ligi, ale tylko na jeden sezon. Obecnie drużyna z Elbląga od czterech lat gra na trzecim poziomie rozgrywkowym.

STADION

Klub rozgrywa swoje mecze na Stadionie Miejskim przy ul. Agrykoli. Obiekt jest wiekowy, ale bardzo klimatyczny. Posiada jedną trybunę krytą, łącznie może pomieścić 7000 widzów. Do użytku dopuszczona jest jednak niespełna połowa. Stadion posiada też pojemny sektor gości. Przyjezdni mogą liczyć nawet na 750 wejściówek, choć w poprzednim sezonie rekord należał do kibiców Widzewa, którzy do Elbląga przyjechali w 300 osób.

W zeszłym roku na stadionie w Elblągu zbudowane zostało oświetlenie. Zadebiutowało ono 1 września w starciu z GKS Bełchatów.

KIBICE

Olimpijczycy są solidną kibicowską ekipą. U siebie regularnie tworzą „młyn”, na wyjazdy jeżdżą w niezłych jak na swoje możliwości liczbach. Dobre kontakty mają z Legią Warszawa oraz Zagłębiem Sosnowiec i zawsze mogą liczyć na ich wsparcie. Główną „kosą” jest olsztyński Stomil, z którym mecze były zawsze atrakcyjne pod względem ultras.

Fani Widzewa nie są mile widziani w Elblągu. Oba pojedynki pomiędzy Olimpią a Widzewem ponownie zapowiadają się ciekawie pod względem kibicowskim.

OSTATNI SEZON

We wrześniu ubiegłego roku posadę stracił trener Adam Boros, który prowadził zespół przez pięć lat. Wtedy Olimpia była na ostatnim miejscu w tabeli, w jedenastu spotkaniach odnosząc tylko dwa zwycięstwa.

Drużynę przejął Adam Nocoń, który miał zapewnić byt na szczeblu II ligi. Ekipa z Elbląga walczyła do samego końca o utrzymanie w niej. Udało się to dzięki zwycięstwu w ostatniej kolejce z Elaną w Toruniu.

KADRA

Po zakończeniu rozgrywek z klubem z północy Polski pożegnało się kilku ważnych zawodników, m.in. Michał Fidziukiewicz, Jakub Bojas czy Bartosz Nowicki. Do zespołu dołączyli ciekawi piłkarze, choćby Przemysław Brychlik czy znany z Widzewa Michał Miller. Kadra klubu składa się głównie z młodych zawodników, wychowanków klubu lub graczy wyróżniających się w niższych ligach.

KIEDY Z WIDZEWEM?

Piłkarze Widzewa zmierzą się z Olimpią już w 4. kolejce. Spotkanie w Elblągu zaplanowane jest na 17 sierpnia i rozpocznie się o godzinie 19:00. Rewanż 29 lutego lub 1 marca.

PROGNOZA WTM

Walka o utrzymanie.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x